Պաղեստինի իշխանությունները չեն մասնակցում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաղեստինի իշխանությունները չպետք է միանան Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև հակամարտության շուրջ բանակցություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Պաղեստինի առաջնորդ Մահմուդ Աբասի` միջազգային հարաբերությունների հարցերով խորհրդական և նրա հատուկ պատվիրակ, նախարար Ռիադ ալ Մալիքին։
«Մենք իրականում ներկա հակամարտության կողմերից մեկը չենք: Եվ քանի որ խոսքը ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև հրադադարի մասին է, ապա մենք դրան չենք մասնակցում... Մենք հրավիրված չենք հրադադարի շուրջ բանակցություններին, քանի որ հակամարտության կողմ չենք, որը հոկտեմբերի 7-ին սկսվել է ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև», - նշել է քաղաքական գործիչը։
Միևնույն ժամանակ Աբասի հատուկ պատվիրակն ընդգծել է, որ Պաղեստինի կառավարությունը բանակցությունների հիմնական մասնակից կդառնա, երբ քննարկումը կենտրոնանա այն բանի վրա, թե ինչպես կկառուցվի կյանքը հակամարտության կարգավորումից հետո։
«Այդ ժամանակ, անշուշտ, մենք պաշտոնապես կմասնակցենք այն հարցի քննարկմանը, թե ով կհսկի «Ռաֆահ» անցակետը, կմասնակցենք Գազայի վերակառուցման քննարկմանը», - պարզաբանել է ալ Մալիքին:

Власти Палестины не участвуют в переговорах между Израилем и ХАМАС
Палестинская администрация не должна присоединяться к переговорам по конфликту между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью РИА Новости заявил палестинский лидер Махмуд Аббас, советник по международным отношениям и его специальный представитель, министр Рияд аль-Малики.
"Мы на самом деле не являемся одной из сторон в нынешнем конфликте. А поскольку речь идет о прекращении огня между ХАМАС и Израилем, то мы не участвуем в этом… Мы не приглашены на переговоры о прекращении огня, так как мы не являемся стороной конфликта, который начался 7 октября между ХАМАС и Израилем", - отметил политик.
При этом спецпосланник Аббаса подчеркнул, что правительство Палестины станет ключевым участником переговоров в тот момент, когда дискуссия будет сосредоточена на том, как будет построена жизнь после урегулирования конфликта.
"Тогда, безусловно, мы будем официально участвовать в обсуждении того, кто будет управлять КПП "Рафах", в обсуждении реконструкции Газы", - пояснил аль-Малики.