Իսրայելն իր զինվորականներից պահանջել է հեռանալ Ադրբեջանից և Վրաստանից
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի բանակն իր զինծառայողներին արգելել է մնալ Ադրբեջանում և Վրաստանում՝ Իրանի կողմից հարվածի սպառնալիքների պատճառով։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ Kan պետական ​​հեռուստառադիոընկերության՝ բանակի ղեկավարությունը կարգադրել է, որ զինվորական ծառայության մեջ գտնվող իսրայելցիները, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով այժմ գտնվում են Հարավային Կովկասի այդ երկու հանրապետություններում, պարտավոր են անհապաղ վերադառնալ Իսրայել։
Kan-ը  նշում է, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը գտնվում են Իրանին շատ մոտ, նրանց տարածքում ապրում են իրանցիներ, իսկ Ադրբեջանն ընդհանուր սահման ունի իսլամական հանրապետության հետ։
Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը կտրուկ սրվել է հուլիսի 31-ին Թեհրանում պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի նախագահ Իսմայիլ Հանիյեի սպանությունից և իսրայելական հարվածից Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի ռազմական թևի հրամանատարներից մեկի՝ Ֆուադ Շուքրի սպանությունից հետո։ Հանիյեի սպանության մեջ Իրանը և ՀԱՄԱՍ-ը մեղադրել են Իսրայելին և հայտարարել, որ անպատասխան չեն թողնի դա:
Իսրայելը չի մեկնաբանում Հանիյեի մահը, իսկ Շուքրի սպանությունը համարում է պատասխան Գոլանի բարձունքներում Մաջդալ Շամս գյուղի հրետակոծությանը, որի հետևանքով 12 մարդ էր զոհվել։ «Հեզբոլլահ»-ը հերքել էր իր առնչությունն այդ միջադեպին:

Израиль потребовал от своих военных покинуть Азербайджан и Грузию
Израильская армия запретила своим военнослужащим оставаться в Азербайджане и Грузии из-за угроз нападения Ирана. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает агентство ТАСС.
Отмечается, что, по сообщению ГТРК "Кан", руководство армии распорядилось, чтобы израильтяне, находящиеся на военной службе, которые по каким-то причинам сейчас находятся в этих двух республиках Южного Кавказа, в обязательном порядке немедленно вернулись в Израиль.
"Кан" отмечает, что Грузия и Азербайджан очень близки к Ирану, на их территории проживают иранцы, а Азербайджан имеет общую границу с Исламской Республикой.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после убийства в Тегеране 31 июля Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения "Хамас", и Фуада Шукра, одного из командиров военного крыла "Хезболлы" в результате израильского удара по Бейруту. Иран и ХАМАС обвинили Израиль в убийстве Хании и заявили, что не оставят это без ответа.
Израиль не комментирует смерть Хании, а убийство Шукра считалось ответом на обстрел деревни Мадждал-Шамс на Голанских высотах, в результате которого погибли 12 человек. “Хезболла” отрицает свою причастность к инциденту.