Ուղեցույց՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրի երրորդ բաղադրիչի շրջանակում առցանց դիմումներ ներկայացնելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի երրորդ բաղադրիչի շրջանակում դիմումների ընդունման գործընթացը մեկնարկել է օգոստոսի 1-ից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Այս բաղադրիչից կարող են օգտվել 2024 թ․ մայիսի 16-ի դրությամբ գործող հիփոթեքային վարկ ունեցող և ծրագրի հիմնական պայմաններին բավարարող ընտանիքները, եթե ձեռք բերված կամ կառուցվող/կառուցված անշարժ գույքի՝
. արժեքը չի գերազանցում 55 մլն դրամը,
. բնակելի մակերեսը շահառու ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով պակաս չէ 12 քմ-ից,
. սեփականության իրավունքը գրանցված է շահառու ընտանիքի բոլոր անդամների անվամբ՝ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով։
Դիմումի լրացման քայլերի հաջորդականությունը՝ ստորև․
ՔԱՅԼ 1․ Անհրաժեշտ է մուտք գործել հետևյալ հղումով՝ https://housing.socservice.am/
ՔԱՅԼ 2․ Ընտրել «Գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցություն» պատուհանը, ապա սեղմել «Դիմել» կոճակի վրա։
ՔԱՅԼ 3․ Այնուհետև նշել «Տեղեկացված եմ» կոճակը՝ ՀՀ քաղաքացիության շնորհման ընթակարգի վերաբերյալ տեղեկատվությանը ծանոթանալուց հետո։
ՔԱՅԼ 4․ «Դիմումատուի տվյալներ» բաժնում անհրաժեշտ է լրացնել հանրային ծառայությունների համարանիշը (սոցքարտի համարը) կամ ՀԾՀ չունենալու մասին տեղեկանքի համարը, ապա նշել անուն, ազգանուն և սեղմել «Նույնականանալ» կոճակի վրա։
ՔԱՅԼ 5․ Նույնականացումից հետո համակարգն ինքնաշխատ եղանակով կլրացնի դիմումատուի հայրանունը, ծննդյան ամսաթիվը, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները և հաշվառման հասցեն, որից հետո կպահանջվի լրացնել կոնտակտային տվյալներ՝ բջջային հեռախոսահամար և էլ․ փոստի հասցե։
ՔԱՅԼ 6․ Այնուհետև, անձի հաշվառման և փաստացի բնակության հասցեները համընկնելու դեպքում, դիմումատուն կարող է նշել «Այո» տարբերակը և անցնել հաջորդ դաշտերի լրացմանը։ Իսկ եթե հաշվառման հասցեն և փաստացի բնակության հասցեն չեն համընկնում, ապա ընտրելով «Ոչ» տարբերակը՝ անձը կարող է լրացնել իր փաստացի բնակության հասցեն։
ՔԱՅԼ 7․ «Ավելացնել ընտանիքի անդամ» կոճակի վրա սեղմելիս դիմումատուն հնարավորություն ունի նշել իր ընտանիքի անդամներին` լրացնելով անձնական տվյալներ։ Ընտանիքի անդամին հաջողությամբ նույնականացնելուց հետո՝ համակարգն ինքնաշխատ եղանակով կլրացնի անձի հայրանունը, ծննդյան ամսաթիվը, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները։ Այնուհետև համակարգը կպահանջի նշել ազգակցական կապը դիմողի նկատմամբ, ապա ընտրել փաստացի բնակության վայրի վերաբերյալ հարցի պատասխանը։
ՔԱՅԼ 8․ Բոլոր տվյալները լրացնելուց հետո անհրաժեշտ է կատարել համապատասխան դաշտում նշում՝ հավաստելով, որ լրացված տվյալները ճշգրիտ են և սեղմել «Հաստատել» կոճակը։ Դիմումի՝ հաջողությամբ մուտքագրվելու վերաբերյալ ծանուցումը շահառուն կստանա անմիջապես։ Եթե կան դաշտեր, որոնք ամբողջական լրացված չեն, ապա «Հաստատել» կոճակը սեղմելուն պես՝ հարթակի համապատասխան դաշտերում կհայտնվեն նշումներ և դիմումատուն կկարողանա վերանայել իր մուտքագրած տվյալները։

Правила подачи онлайн-заявок в рамках третьего компонента программы господдержки по обеспечению жильем насильственно депортированных из Нагорного Карабаха
Процесс приема заявок в рамках третьего компонента программы государственной поддержки по обеспечению жильем семей насильственно депортированных из Нагорного Карабаха начался 1 августа. Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило Министерство труда и социальной защиты Армении.
Этим компонентом могут воспользоваться семьи, имеющие по состоянию на 16 мая 2024 года действующий ипотечный кредит, и семьи, соответствующие основным условиям программы, если:
- стоимость приобретенной или строящейся недвижимости не превышает 55 миллионов драмов,
- жилая площадь на каждого члена семьи бенефициара составляет не менее 12 квадратных метров,
- право собственности регистрируется на имя всех членов семьи бенефициара в соответствии с Законом РА “О государственной регистрации прав на имущество”.
Последовательность действий для заполнения заявки приведена ниже:
ШАГ 1: Необходимо авторизоваться по следующей ссылке: https://housing.socservice.am/
ШАГ 2: Выберите окно “Поддержка при погашении действующего ипотечного кредита”, затем нажмите кнопку “Применить”.
ШАГ 3: Затем отметьте кнопку “Проинформирован ”, предварительно ознакомившись с информацией о порядке предоставления гражданства РА.
ШАГ 4: В разделе «Данные заявителя» необходимо заполнить номерной знак государственных услуг (номер социальной карты) или номер справки о его отсутствии, затем указать имя и фамилию и нажать кнопку “Индентифицироваться".
ШАГ 5: После идентификации система автоматически заполнит отчество заявителя, дату рождения, данные документа, удостоверяющего личность и адрес регистрации, после чего потребуется заполнить контактную информацию: номер мобильного телефона и адрес электронной почты.
ШАГ 6: Далее, если адреса регистрации и фактического проживания лица совпадают, заявитель может выбрать вариант “Да” и перейти к заполнению следующих полей. А если адрес регистрации и фактический адрес проживания не совпадают, то, выбрав опцию “Нет”, человек может заполнить свой фактический адрес проживания.
ШАГ 7: При нажатии на кнопку “Добавить члена семьи” заявитель имеет возможность указать членов своей семьи, заполнив личные данные. После успешной идентификации члена семьи система автоматически заполнит отчество человека, дату рождения и идентификационные данные. Далее система попросит указать родственные отношения с заявителем, а затем выберет ответ на вопрос о фактическом месте проживания.
ШАГ 8: После заполнения всех данных необходимо сделать отметку в соответствующем поле, проверив правильность заполненных данных и нажать кнопку “Подтвердить”. Бенефициар немедленно получит уведомление об успешной подаче заявления. При наличии полей, заполненных не полностью, после нажатия кнопки “Подтвердить” в соответствующих полях платформы появятся примечания и заявитель сможет просмотреть введенные им данные.
ВАЖНЫЕ ЗАМЕЧАНИЯ
- Ввод данных в поля, отмеченные *, обязателен.
- Необходимо заполнять идентификационные данные в соответствии с данными документа, удостоверяющего личность.