ՀՀ ՊԵԿ-ը կանխել է մաքսային հսկողությունից թաքցված դեղորայքի ներկրման փորձը
ԵՐԵՎԱՆ,24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Բագրատաշեն» մաքսային անցման կետում կանխվել է մաքսային հսկողությունից թաքցված դեղորայքի՝ Հայաստան ներկրման փորձը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Պետական եկամուտների կոմիտեից:
«Օրերս «Բագրատաշեն» մաքսային անցման կետ է ժամանել ՀՀ քաղաքացու կողմից շահագործվող «GAZ»  մակնիշի ավտոքարշակ, որի կշռման ժամանակ  մաքսային ծառայողի հարցին՝ արդյոք ավտոքարշակում  առկա են հայտարարագրման ենթակա ապրանքներ, քաղաքացին բացասական պատասխան է տվել: Մաքսային ծառայողի մոտ, սակայն կասկած է առաջացել, որ  նշված մեքենայով մաքսային հսկողությունից թաքցված ապրանք է տեղափոխվում։ Տրանսպորտային միջոցն ուղեկցվել է ռենտգեն տեսազննման կայան, որտեղ կատարված ռենտգեն հսկողության արդյունքում կասկածելի պատկեր է նկատվել: Ավտոքարշակն ուղարկվել է խորը զննման անգար և  ենթարկվել  մաքսային զննման, ինչի արդյունքում տրանսպորտային միջոցի հատուկ պատրաստված թաքստոցներից  հայտնաբերվել են ընդհանուր 61 կգ քաշով դեղորայք և դեղորայքի դատարկ տուփեր»,- նշված է ՀՀ ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Դեպքի առնչությամբ կազմվել է   մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ վարույթ` Մաքսային կարգավորման մասին ՀՀ օրենքի 313-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության «Բագրատաշեն» մաքսային անցման կետում մաքսային ծառայողների կողմից 2024 թվականի հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում կանխվել է  մոտ 340 կգ քաշով դեղորայքի ապօրինի ներմուծման 16 դեպք։

КГД Армении предотвратил попытку ввоза спрятанных от таможенного контроля лекарств
На таможенном пункте "Баграташен" предотвращена попытка ввоза в Армению спрятанных от таможенного контроля лекарств. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Комитете госдоходов РА.
"На днях на таможенный пункт "Баграташен" прибыл эвакуатор "ГАЗ", которым управлял гражданин РА. При взвешивании автомобиля гражданин дал отрицательный ответ на вопрос таможенника о том, есть ли в нем товары, подлежащие декларированию. Однако таможенник заподозрил, что на указанном автомобиле перевозились скрытые от таможенного контроля товары. Транспортное средство было препровождено на пост рентгенодиагностики, по результатам которой было обнаружено подозрительное изображение.
Грузовик был отправлен в ангар глубокого досмотра и подвергнут таможенному досмотру, в результате которого в специально подготовленных тайниках автомобиля был обнаружен 61 кг лекарств и пустые аптечки", - говорится в сообщении КГД РА.
По факту инцидента возбуждено производство по факту нарушения таможенных правил в соответствии со статьей 313 Закона РА “О таможенном регулировании”.
За январь-июль 2024 года таможенниками предотвращено 16 случаев незаконного ввоза медикаментов весом около 340 кг.