Բայդենը կարծում է, որ Կիևի կողմից ամերիկյան զենքերով Մոսկվային հարվածելն իմաստ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարծում է, որ իմաստ չունի Կիևին թույլ տալ ամերիկյան զենքերն օգտագործել Մոսկվային կամ Ռուսաստանի տարածքի խորքերը հարվածելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է Վաշինգտոնում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն ամփոփող մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին թույլ է տվել ամերիկյան զենքերն օգտագործել սահմանափակ ձևով, Ռուսաստանի սահմանի մոտ։
«Եթե նա (Զելենսկին) ունենար հնարավորություն հարվածելու Մոսկվային, հարվածելու Կրեմլին, արդյո՞ք դա իմաստ կունենար, - ասել է ԱՄՆ նախագահը։ - Հարցն այն է, թե ինչպես լավագույնս օգտագործել նրա մոտ եղած զենքը, որը մենք մատակարարում ենք»։
Բայդենն արձանագրել է, որ Միացյալ Նահանգներն ավելի վաղ Կիևին է տրամադրել  HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և այլ զինատեսակներ։
ՆԱՏՕ-ի անդամները տարբեր մոտեցումներ են որդեգրել Կիևի կողմից արևմուտքի մատակարարած զենքերի օգտագործման առումով։ Որոշ երկրներ հայտարարել են, որ Կիևը կարող է դրանք օգտագործել Ռուսաստանի խորքում թիրախներին հարվածելու համար։ ԱՄՆ-ն թույլ է տվել իր զենքերն օգտագործել միայն Ռուսաստանի հետ սահմանի երկայնքով, այն թիրախների դեմ, որոնց միջոցով իրականացվում են ռազմական գործողություններ Ուկրաինայում։
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ Զելենսկին դաշինքի անդամներին կոչ էր արել վերացնել Ռուսաստանում գտնվող թիրախների դեմ հեռահար զենքերի օգտագործման սահմանափակումները՝ նշելով, որ դա կփոխի Մոսկվայի հետ պատերազմի ընթացքը։

Байден не видит смысла разрешать Киеву применять оружие США для ударов по Москве
Президент США Джо Байден считает, что нет смысла позволять Киеву использовать американское оружие для нанесения ударов по Москве или в глубь российской территории. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил на состоявшейся в Вашингтоне пресс-конференции по итогам саммита НАТО.
Он отметил, что США разрешили президенту Украины Владимиру Зеленскому ограниченно использовать американское оружие вблизи российской границы.
"Если бы Зеленский имел возможность нанесения удара по Москве, по Кремлю, имело бы это смысл?, - сказал президент США. - Вопрос в том, как наилучшим образом применять имеющееся у него оружие, которое мы ему доставляем".
Байден констатировал, что США ранее предоставляли Киеву реактивные системы залпового огня HIMARS и другие вооружения.
Члены НАТО придерживаются разных подходов к использованию Киевом поставленного Западом оружия. Некоторые страны заявили, что Киев может использовать их для поражения целей в глубине России. США разрешили использовать свое оружие только вдоль границы с Россией, против объектов, посредством которых ведутся военные действия на Украине.
Во время саммита НАТО Зеленский призвал членов альянса снять ограничения на применение оружия большой дальности против целей в России, отметив, что это изменит ход войны с Москвой.