Բայդենը կարծում է, որ Կիևի կողմից ամերիկյան զենքերով Մոսկվային հարվածելն իմաստ չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարծում է, որ իմաստ չունի Կիևին թույլ տալ ամերիկյան զենքերն օգտագործել Մոսկվային կամ Ռուսաստանի տարածքի խորքերը հարվածելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է Վաշինգտոնում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն ամփոփող մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիին թույլ է տվել ամերիկյան զենքերն օգտագործել սահմանափակ ձևով, Ռուսաստանի սահմանի մոտ։
«Եթե նա (Զելենսկին) ունենար հնարավորություն հարվածելու Մոսկվային, հարվածելու Կրեմլին, արդյո՞ք դա իմաստ կունենար, - ասել է ԱՄՆ նախագահը։ - Հարցն այն է, թե ինչպես լավագույնս օգտագործել նրա մոտ եղած զենքը, որը մենք մատակարարում ենք»։
Բայդենն արձանագրել է, որ Միացյալ Նահանգներն ավելի վաղ Կիևին է տրամադրել  HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր և այլ զինատեսակներ։
ՆԱՏՕ-ի անդամները տարբեր մոտեցումներ են որդեգրել Կիևի կողմից արևմուտքի մատակարարած զենքերի օգտագործման առումով։ Որոշ երկրներ հայտարարել են, որ Կիևը կարող է դրանք օգտագործել Ռուսաստանի խորքում թիրախներին հարվածելու համար։ ԱՄՆ-ն թույլ է տվել իր զենքերն օգտագործել միայն Ռուսաստանի հետ սահմանի երկայնքով, այն թիրախների դեմ, որոնց միջոցով իրականացվում են ռազմական գործողություններ Ուկրաինայում։
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ Զելենսկին դաշինքի անդամներին կոչ էր արել վերացնել Ռուսաստանում գտնվող թիրախների դեմ հեռահար զենքերի օգտագործման սահմանափակումները՝ նշելով, որ դա կփոխի Մոսկվայի հետ պատերազմի ընթացքը։

‘No sense’ in allowing Ukraine to strike Moscow - Biden
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. U.S. President Joe Biden sees no sense in allowing Ukraine to strike Moscow, he said at a news conference on Thursday.
Biden said the United States had allowed Zelenskiy to use American weapons in a limited way within Russia's borders.
"If he had the ability to strike Moscow, strike the Kremlin, would that make sense? It wouldn't," he added.
Biden said he and U.S. military and intelligence officials were making decisions on "a day-to-day basis on how far they should go in. That's a logical thing to do."
According to Reuters, NATO members have taken different approaches to how Ukraine can use weapons they donate. Some have made clear Kyiv can use them to strike targets deep inside Russia while the United States has taken a narrower approach, allowing its weapons to be used only just inside Russia's border against targets supporting Russian military operations in Ukraine.
The Ukrainian president on Thursday urged NATO allies to lift restrictions on its use of long-range weapons against targets in Russia, saying that would be "game-changer" in its war with Moscow.