Դեսպան Քվինն ու Սյունիքի մարզպետը քննարկել են ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանությունն առաջին անգամ ԱՄՆ անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառում է անցկացրել Կապանում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, դեսպան Քրիստինա Քվինը, ողջունելով միջոցառման հյուրերին, նշել է.
«Հայաստանցիներն արժանի են ապրել խաղաղ և բարեկեցիկ պայմաններում։ Այս առանձնահատուկ տոնակատարությունը մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և մեր ժողովուրդների սերտ կապերի ամրապնդման  գերազանց հնարավորություն է»։
Դեսպան Քվինը Սյունիքում հանդիպել է մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանին՝ քննության առնելու հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացման հնարավոր ուղիները և Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և բարեկեցությանը։ Դեսպանը նաև ԵՄ քաղաքացիական առաքելության հետ դիտարկել է սահմանին տիրող իրավիճակը։
Հաջորդիվ նա հանդիպել է ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանին և Պարեկային ծառայության  ներկայացուցիչներին։ Պարեկային ծառայությանը տրամադրվել են առաջին օգնության պայուսակներ՝ լրակազմով։
Դեսպան Քվինը Կապանում հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց՝ լսելու նրանց ընթացիկ կարիքների մասին և տեղեկանալու իրենց նոր հանգրվաններում Հայաստանի կառավարության և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ցուցաբերված աջակցության մասին։
Դեսպանը նաև փոխըմբռնման նոր հուշագիր է ստորագրել Սյունիքի մարզային գրադարանի տնօրեն Լիանա Գասպարյանի հետ՝ Կապանի «Ամերիկյան անկյան» հետ շարունակական  համագործակցության վերաբերյալ։
Դեսպանը նաև զրուցել է ԱՄՆ դեսպանության կողմից ֆինանսավորվող ACCESS ծրագրի անգլերենի դասընթացի մասնակիցների հետ։ Ծրագիրը Կապանում, Գորիսում և Մեղրիում իրականացվում է «Կրթական նախաձեռնություններ» ՀԿ-ի կողմից։
Դեսպանի հաջորդ կանգառն ամերիկյան Քոնթուր Գլոբալ հիդրոկասկադում էր, որը վերականգնվող էներգիայի առաջատար արտադրողներից է և տարեկան կտրվածքով ապահովում է Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի 12-15 տոկոսը։

YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The Embassy of the United States of America in Armenia held a festive event dedicated to the US Independence Day in Kapan for the first time.
According to the reference to the embassy’s message, Ambassador Kristina Kvien, welcoming the guests of the event and said:
“The people of Armenia deserve to live in peace and prosperity. This special celebration is an excellent opportunity to strengthen our shared democratic values and close ties between our peoples.”
Ambassador Kvien with Syunik Governor Robert Ghukasyan discussed possible ways to deepen Armenian-American cooperation and reaffirmed the United States' support for Armenia's sovereignty, territorial integrity and well-being. The Ambassador, with the EUMA, got acquainted with the situation at the border.
Ambassador Kvien met with the Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan and the Patrol Police Service, and participated in a donation of medical kit supplies Ambassador Kvien also met with forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh in Kapan to hear about their current needs and learn about the assistance provided by the Government of Armenia and USAID in their new places of residence.
The Ambassador also signed a new Memorandum of Understanding with Liana Gasparyan, director of Syunik Regional Library, regarding the continuous cooperation with "American Corner" of Kapan.
The Ambassador also spoke with participants of the ACCESS English language courses, funded by the US Embassy.
The program in Kapan, Goris and Meghri is implemented by the Educational Initiatives NGO.
The Ambassador’s next stop was the American company ContourGlobal hydro cascade, which is one of the leading producers of renewable energy sources and annually provides 12-15% of the electricity consumed in Armenia.