Դեսպան Քվինն ու Սյունիքի մարզպետը քննարկել են ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանությունն առաջին անգամ ԱՄՆ անկախության օրվան նվիրված տոնական միջոցառում է անցկացրել Կապանում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է դեսպանության տարածած հաղորդագրությունից, դեսպան Քրիստինա Քվինը, ողջունելով միջոցառման հյուրերին, նշել է.
«Հայաստանցիներն արժանի են ապրել խաղաղ և բարեկեցիկ պայմաններում։ Այս առանձնահատուկ տոնակատարությունը մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և մեր ժողովուրդների սերտ կապերի ամրապնդման  գերազանց հնարավորություն է»։
Դեսպան Քվինը Սյունիքում հանդիպել է մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանին՝ քննության առնելու հայ-ամերիկյան համագործակցության խորացման հնարավոր ուղիները և Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և բարեկեցությանը։ Դեսպանը նաև ԵՄ քաղաքացիական առաքելության հետ դիտարկել է սահմանին տիրող իրավիճակը։
Հաջորդիվ նա հանդիպել է ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանին և Պարեկային ծառայության  ներկայացուցիչներին։ Պարեկային ծառայությանը տրամադրվել են առաջին օգնության պայուսակներ՝ լրակազմով։
Դեսպան Քվինը Կապանում հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց՝ լսելու նրանց ընթացիկ կարիքների մասին և տեղեկանալու իրենց նոր հանգրվաններում Հայաստանի կառավարության և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ցուցաբերված աջակցության մասին։
Դեսպանը նաև փոխըմբռնման նոր հուշագիր է ստորագրել Սյունիքի մարզային գրադարանի տնօրեն Լիանա Գասպարյանի հետ՝ Կապանի «Ամերիկյան անկյան» հետ շարունակական  համագործակցության վերաբերյալ։
Դեսպանը նաև զրուցել է ԱՄՆ դեսպանության կողմից ֆինանսավորվող ACCESS ծրագրի անգլերենի դասընթացի մասնակիցների հետ։ Ծրագիրը Կապանում, Գորիսում և Մեղրիում իրականացվում է «Կրթական նախաձեռնություններ» ՀԿ-ի կողմից։
Դեսպանի հաջորդ կանգառն ամերիկյան Քոնթուր Գլոբալ հիդրոկասկադում էր, որը վերականգնվող էներգիայի առաջատար արտադրողներից է և տարեկան կտրվածքով ապահովում է Հայաստանում սպառվող էլեկտրաէներգիայի 12-15 տոկոսը։

Посол Квин с визитом побывала в Сюникской области Армении
Посольство Соединенных Штатов Америки в Армении впервые провело в Капане праздничное мероприятие, посвященное Дню независимости США.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение посольства, посол Кристина Квин, приветствуя гостей мероприятия, отметила:
“Жители Армении заслуживают того, чтобы жить в мирных и благополучных условиях. Это особое празднество - отличная возможность для укрепления наших общих демократических ценностей и тесных связей между нашими народами”.
Посол Квин обсудила с губернатором Сюника Робертом Гукасяном возможные пути углубления армяно-американского сотрудничества и подтвердила содействие Соединенных Штатов суверенитету, территориальной целостности и благополучию Армении. Посол с гражданской миссией ЕС ознакомилась с ситуацией на границе.
Она также встретилась с министром внутренних дел Ваге Казаряном и представителями патрульной службы. Патрульной службе были переданы сумки с предметами оказания первой медицинской помощи.
Посол Квин в Капане встретился и с лицами, принудительно перемещенными из Нагорного Карабаха, чтобы услышать об их текущих потребностях и узнать о помощи, оказываемой правительством Армении и USAID на их новых местах жительства.
Посол и директор областной библиотеки Сюника Лиана Гаспарян подписали Меморандум о взаимопонимании, касающийся продолжения сотрудничества в “американском уголке” библиотеки Капана.
Посол также побеседовала с участниками курсов английского языка программы ACCESS, финансируемой посольством США. Программу в Капане, Горисе и Мегри реализует НПО “Образовательные инициативы”.
Следующая остановка посла была на гидрокаскаде американской компании “Contour Global hydrocastad”, которая является одним из ведущих производителей возобновляемых источников энергии и ежегодно обеспечивает 12-15 % электроэнергии, потребляемой в Армении.