Բայդենը Պուտինի հետ բանակցությունների իմաստ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ որոշակի հանգամանքներում կարող է բանակցություններ վարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, սակայն այս պահին դրա իմաստը չի տեսնում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Ես պատրաստ չեմ նման շփման, քանի դեռ նա չի փոխել իր գործելաոճը», - հայտնել է Բայդենը։
ԱՄՆ նախագահը ենթադրել է, որ ռուսական կողմն այժմ «հակված չէ» նման բանակցությունների։
«Բայց ես պատրաստ կլինեմ խոսել նրա հետ, եթե նա զանգի և պատրաստակամություն հայտնի լուրջ երկխոսության», - հավելել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Հարցին՝ արդյոք ինքը վստահ է, որ վերընտրվելու դեպքում երեք տարի հետո բավական լավ վիճակում կլինի Ռուսաստանի Դաշնության և Չինաստանի ղեկավարների հետ բանակցելու համար, Բայդենը պատասխանել է. «Ես պատրաստ եմ նման աշխատանքի հիմա և պատրաստ կլինեմ ապագայում»։

Байден пока не видит смысла в переговорах с Путиным
Президент США Джо Байден заявлял, что при определенных обстоятельствах он сможет провести переговоры с президентом России Владимиром Путиным, но на данный момент не видит в этом смысла. Как передает Арменпресс, это он заявил на пресс-конференции, состоявшейся после саммита НАТО в Вашингтоне.
“Я не готов к таким контактам, если только он не изменит свою линию поведения”, - сказал Байден.
Президент США предположил, что российская сторона сейчас не склонна к таким переговорам.
“Но я был бы готов с ним поговорить, если он позвонит и выразит готовность к серьезному диалогу”, - добавил глава Белого дома.
На вопрос, уверен ли он, что в случае переизбрания, через три года, он будет в хорошей форме для переговоров с лидерами РФ и Китая, Байден ответил: “Я готов к такой работе сейчас и буду готов в дальнейшем”.