ԼՂ ԱԱԾ-ի նախկին աշխատակիցները ՀՀ ԱԱԾ-ում համապատասխան պաշտոններում աշխատելու հնարավորություն կունենան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային անվտանգության ծառայությունն առաջարկում է իրավական հիմքեր ստեղծել՝ Լեռնային Ղարաբաղի ԱԱԾ նախկին աշխատակիցներին ՀՀ ԱԱԾ-ում համապատասխան պաշտոնների նշանակելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ արտահերթ նիստում նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանը։
«Լեռնային Ղարաբաղի ազգային անվտանգության ծառայության բազմաթիվ աշխատակիցներ ցանկություն են հայտնել ծառայության անցնելու Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության մարմիններում՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու պարագայում։ Ընդ որում, նրանց մի մասը Լեռնային Ղարաբաղի ազգային անվտանգության ծառայության համակարգում զբաղեցրել են ավագ կամ գլխավոր խմբի պաշտոններ և ունեցել են սպայական բարձր կոչումներ։ Հետևաբար, վերջիններիս կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ձեռք բերելը դեռևս բավարար չի լինի Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության մարմիններում իրենց զբաղեցրած պաշտոններին համապատասխանող պաշտոնների նշանակելու համար»,- ասաց Սիմոնյանը։
Նախագծով առաջարկվում է լրացում կատարել Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին օրենքի 19-րդ հոդվածում՝ սահմանելով, որ Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում ծառայության կարող են ընդունվել և պաշտոնին նշանակվել նաև 2023  թվականի սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի ԱԱԾ-ում պաշտոն զբաղեցրած անձինք՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում նրանց ծառայության ժամանակահատվածը, զբաղեցրած պաշտոնը և կոչումը։
«Նշեմ, որ նախագծի համաձայն՝ նշված կարգավորումը գործելու է ժամանակավորապես՝ մինչև 2025 թվականի հուլիսի 1-ը։ Նախագծի ընդունումը դրական ազդեցություն կունենա ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ-ն նոր կադրերով համալրելու տեսանկյունից, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձանց սոցիալական և աշխատանքային իրավունքների իրացման համատեքստում»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։

Бывшие сотрудники СНБ НК получат возможность работать на соответствующих должностях в СНБ РА
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении предлагает создать правовые основания для назначения бывших сотрудников СНБ Нагорного Карабаха на соответствующие должности в СНБ РА.
Как сообщает Арменпресс, проект на внеочередной сессии НС представил заместитель директора СНБ РА Андраник Симонян.
"Многие сотрудники СНБ Нагорного Карабаха выразили желание служить в органах национальной безопасности Республики Армения в случае получения гражданства Республики Армения. При этом некоторые из них занимали руководящие должности или должности главной группы в системе СНБ Нагорного Карабаха и имели высокие офицерские звания. Поэтому приобретение последними гражданства Республики Армения будет недостаточно для назначения на должности в органах национальной безопасности Республики Армения, соответствующие занимаемым ими должностям (в СНБ НК – ред.)", - сказал Симонян.
Проектом предлагается внести изменения в статью 19 Закона о службе в органах национальной безопасности, предусматривающую, что в случае возникновения вакансии в Службе национальной безопасности Республики Армения лица, занимавшие должность в СНБ Нагорного Карабаха по положению на 19 сентября 2023 года, также могут быть приняты на службу и назначены на должность с учетом срока их службы в Нагорном Карабахе, должности и звания.
"Отмечу, что согласно проекту указанное постановление будет действовать временно, до 1 июля 2025 года. Принятие проекта будет иметь положительный эффект как с точки зрения пополнения Службы национальной безопасности Республики Армения новыми кадрами, так и в контексте реализации социальных и трудовых прав лиц, переместившихся в Республику Армения и получивших гражданство Республики Армения", - заключил Симонян.