ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քաղաքացիական անվտանգության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հարցերով Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյան 2024 թվականի հուլիսի 9-17-ը կլինի Թբիլիսիում, այնուհետև՝ Երևանում՝ ներգրավվելու ժողովրդավարական կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործընթացներում։ Այցերը կներառեն նաև ԶԼՄ-ների ազատությանն ու խոսքի ազատությանն առնչվող, ինչպես նաև խոցելի խմբերին վերաբերող հարցերը:
Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական կայքը։
«Հայաստանում պետքարտուղարի տեղակալ Զեյան կհանդիպի բարձրաստիճան պետական ​​պաշտոնյաների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ՝ խոսելով ԱՄՆ-Հայաստան գործընկերության ամրապնդման և օրենքի գերակայության, հակակոռուպցիոն և դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում Հայաստանի ժողովրդավարական նվաճումների առաջխաղացման շուրջ: Նա կայցելի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու 1915 թվականի ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Պետքարտուղարի տեղակալ Զեյան նաև կքննարկի ՄԱԿ-ի և այլ միջազգային կառույցների կողմից Հայաստանում խոցելի և մարգինալացված խմբերի անդամներին օգնելու նախաձեռնությունները: Բացի այդ, փոխքարտուղարը կայցելի Հաղպատի վանք՝ նպաստելու կրոնական ազատության նկատմամբ հարգանքին և մշակութային պահպանմանը»,-նշված է ԱՄՆ-ի Պետդեպի հաղորդագրության մեջ։

US Deputy Secretary of State to visit Armenia
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. U.S. Under Secretary of State for Civil Security, Democracy and Human Rights Uzra Zeya from July 9-17, will be in Tbilisi and then in Yerevan to engage in the processes of democratic governance and the fight against corruption. The visits will also cover issues related to media freedom and freedom of speech, as well as issues related to vulnerable groups, the US State Department said in a statement.
"In Georgia, Deputy Secretary Zeya will meet with government, civil society, media, and parliamentary representatives to underscore serious U.S. concerns about the "foreign influence" law and other illiberal laws, as well as harmful rhetoric by the Georgian government that jeopardizes Georgia's Euro-Atlantic trajectory.
In Armenia, Zeya will meet with senior government officials and civil society representatives on strengthening the U.S.-Armenian partnership and advancing Armenia's democratic gains in the areas of rule of law, anti-corruption, and judicial reform.
She will visit the Armenian Genocide Memorial to pay tribute to the victims of the 1915 Genocide.
Deputy Secretary Zeya will also engage with the UN and other international organizations in Armenia supporting members of vulnerable and marginalized groups. In addition, the Undersecretary will visit the Haghpat Monastery to promote respect for religious freedom and support cultural preservation," the statement reads.