Հայաստանում ստվերի կրճատման դինամիկան շարունակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս տարվա առաջին հինգ ամսում 64 միլիարդ դրամի գումար է վերականգնվել Հայաստանի պետական բյուջե։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը։
«Վերջին առնվազն 2 տարին ամփոփելիս՝ունենք հստակ գնահատական, թե ՊԵԿ-ը՝ որպես վարչարարություն իրականացնող մարմին, իր գործիքները կիրառելու միջոցով որքանով է կարողանում ստվերը կրճատել։ Հիմա այս տարի մենք դիտարկել ենք առաջին հինգ ամիսը և արձանագրել ենք, որ շուրջ 64 միլիարդ դրամի գումար է վերականգնվել պետական բյուջե։ Ընդ որում՝ այդ ցուցանիշը շուրջ 20 միլիարդով ավելի է, քան նախորդ տարվա առաջին հինգ ամիսների ցուցանիշն էր։
Եթե նույնությամբ համեմատենք 2023 թվականը 2022 թվականի նկատմամբ՝ կրկին աճ կարձանագրենք։ Դա նշանակում է, որ վերջին տարիներին Հայաստանում ստվերի կրճատման դինամիկան շարունակվում է։ Դա նաև նշանակում է, որ մեր կարողությունները, մեր գործիքակազմի բարելավումները և ՏՏ ենթակառուցվածքի վրա մեր ներդրումներն արդարացնում են իրենց։ Այսինքն՝ ավելի հաճախ ենք կարողանում տեսնել ռիսկային երևույթները, դրանց արձագանքել և վերականգնել»,- նշել է Բադասյանը։

За первые пять месяцев текущего года в госбюджет Армении было возвращено 64 млрд драмов.
Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественному телевидению заявил президент Комитета госдоходов (КГД) РА Рустам Бадасян.
“Подводя итоги хотя бы за последние 2 года, мы имеем четкую оценку того, насколько КГД, как административный орган, способен снизить “тень”, используя свои инструменты. В этом году мы подвели итоги первых пяти месяцев и зафиксировали, что в госбюджет возвращено около 64 миллиардов драмов. При этом этот показатель примерно на 20 миллиардов больше показателя первых пяти месяцев предыдущего года.
Если таким же образом сравнить 2023 год с 2022 годом, мы снова зафиксируем рост. Это означает, что в последние годы динамика сокращения теневой экономики в Армении продолжается. Это также означает, что наши возможности, улучшение нашего инструментария и наши инвестиции в ИТ-инфраструктуру окупаются. То есть мы чаще можем видеть рискованные явления, реагировать на них и восстанавливать", - отметил Бадасян.