Հայաստանում գործում են օֆշորային սխեմաներ, որոնք լայն տարածում ունեն․ ՊԵԿ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում գործում են օֆշորային սխեմաներ և բավականին լայն տարածում ունեն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում օֆշորային սխեմաների մասին հարցին։
«Այո, գործում են և բավականին լայն տարածում ունեն։ Երկիրը կարող է նաև օֆշորային երկիր չլինել, բայց իր հետ կնքված կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագիրը որոշակի առավելություններ կարող է տալ։ Կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրերի իմաստն այն է, որ նույն տեսակի եկամուտը երկու երկրում չհարկվի։ Բայց կան իրավիճակներ, որ այդ համաձայնագրերն այնպես են կիրառվում, որ ստացվում է կրկնակի չհարկում՝ ոչ այնտեղ, ոչ այստեղ։
Եվ մենք ուսումնասիրություն ենք արել 2019-2021 թվականների համար ու արձանագրել ենք, որ շուրջ 3 տարվա կտրվածքով 616 միլիարդ դրամի եկամուտ է Հայաստանից վճարվում ոչ ռեզիդենտներին, որոնք կամ չեն հարկվում, կամ հարկվում են նվազ դրույքաչափերով։ Ընդ որում, այդ թվի մեջ միանշանակ կան այնպիսի դեպքեր, երբ երկու կողմից էլ չեն հարկվում»,- նշել է Բադասյանը։
Նրա խոսքով՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Լյուքսեմբուրգի և Կիպրոսի հետ կնքված կրկնակի հարկումը բացառող համաձայնագրերը լուրջ խնդիրներ են առաջացնում։
«Մենք նախնական գնահատական ունենք, թե որքան կորուստը կարող է լինել․ խիստ նախնական գնահատականներով մոտ 50-60 միլիարդ դրամի գումար կա, որը պետք է հարկվի»,- ընդգծել է ՊԵԿ նախագահը։

В Армении действуют и довольно широко распространены офшорные схемы. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественному телевидению заявил президент Комитета госдоходов (КГД) Рустам Бадасян.
“Да, они действуют и довольно широко распространены. Страна может и не быть офшорной, но заключенное с ней соглашение об избежании двойного налогообложения может давать определенные преимущества. Целью соглашений об избежании двойного налогообложения является предотвращение обложения налогом одного и того же вида дохода в двух странах. Но бывают ситуации, когда эти соглашения применяются таким образом, что получается двойное налогоизбежание – налог не взимается ни тут, ни там.
Мы провели исследование за 2019-2021 годы и зафиксировали, что примерно за 3 года из Армении нерезидентам выплачиваются доходы в размере 616 млрд драмов, которые либо не облагаются налогом, либо облагаются налогом по сниженным ставкам. Причем в этих данных определенно есть случаи, когда обе стороны не облагаются налогом", - отметил Бадасян.
По его словам, серьезные проблемы вызывают соглашения об избежании двойного налогообложения, заключенные с Объединенными Арабскими Эмиратами, Люксембургом и Кипром.
«У нас есть предварительная оценка того, какими могут быть потери. По строго предварительным оценкам, налогом должны облагаться около 50-60 млрд драмов", - подчеркнул председатель КГД.