Գերմանիան ռազմական օգնության նոր փաթեթ է տրամադրել Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիան թարմացրել է Կիև տեղափոխվող սպառազինությունների ցանկը. դրա մեջ մտել են, այդ թվում` տասը Leopard 1A5 տանկ, որոնք Ուկրաինային մատակարարվել են Դանիայի հետ համատեղ նախագծի շրջանակներում, հետևակի քսան Marder մարտական ​​մեքենա, ինչպես նաև մեկ IRIS-T SLM և IRIS-T SLS ՀՕՊ համակարգ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի զինված ուժերին տրամադրվող ռազմական օգնության ցանկը հրապարակվել է Գերմանիայի կառավարության կայքում։
Նոր փաթեթը ներառում է նաև երեք HIMARS համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգ, երկու Biber կամրջատեղադրիչ, երկու Dachs ինժեներական տանկ, չորս Wisent 1 զրահամեքենա` ականազերծման համար, Bergepanzer 2 զրահամեքենա, 21 հազար 155 մմ տրամաչափի հրետանային արկ, զինամթերք Leopard տանկերի և Marder հետևակի մարտական ​​մեքենաների համար, հակադրոնային սենսորներ։
Բացի այդ, ցուցակում ներառված են ուղղաթիռների համար նախատեսված երեք AMPS հակահրթիռային համակարգ, տասնվեց Zetros լիցքավորող մեքենա, հարյուր MK 556 ավտոմատ հրացան, ութսունհինգ HLR 338 դիպուկահար հրացան` փամփուշտներով, հարյուր CR 308 հրացան, 4 միլիոն փամփուշտ` ձեռքի զենքի համար։
Գերմանիան ԱՄՆ-ից հետո երկրորդն է Ուկրաինային զենքի մատակարարման ծավալով։ Ընդհանուր առմամբ, Գերմանիան ներկա պահին մոտավորապես 28 միլիարդ եվրոյի չափով ռազմական աջակցություն է տրամադրել Կիևին և պարտավորություններ ստանձնել ապագա ծախսերի համար։

Германия предоставила новый пакет военной помощи Украине
Германия обновила перечень переданных Украине вооружений, в него вошли в том числе 10 танков Leopard 1A5, которые были поставлены в рамках совместного с Данией проекта, 20 боевых машин пехоты Marder, а также по одной системе ПВО IRIS-T SLM и IRIS-T SLS. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, это следует из списка военной помощи Вооруженных сил Украины, опубликованного на сайте правительства ФРГ.
Новый пакет включает в себя также три реактивные системы залпового огня HIMARS, два мостоукладчика Biber, два инженерных танка Dachs, четыре бронемашины для разминирования Wisent 1, броневик Bergepanzer 2, 21 тыс. артиллерийских снарядов калибра 155 мм, боеприпасы для танков Leopard и БМП Marder, противодронные сенсоры.
Кроме того, в списке три бортовые противоракетные системы AMPS для вертолетов, 16 заправочных машин Zetros, 100 автоматических винтовок MK 556, 85 снайперских винтовок HLR 338 с патронами, 100 винтовок CR 308, 4 млн патронов для ручного оружия.
Германия является вторым по объемам поставщиком вооружений в Украину после США. Всего ФРГ к настоящему моменту выделила на военную поддержку Киева средства и взяла на себя обязательства по будущим расходам в размере примерно €28 млрд.