Զելենսկին խնդրել է G7 երկրներին արագացնել F-16 կործանիչների մատակարարումներն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Յոթնյակի երկրներին խնդրել է արագացնել F-16 կործանիչներ-ռմբակոծիչների մատակարարումը, և նրանց համար օդաչուների պատրաստումը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ուկրաինայի նախագահն ասել է G7-ի գագաթնաժողովի իր ելույթում։
«Խնդրում եմ նաև անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի արագացնենք մեր անցումը F-16-ին, ինչը նշանակում է արագացնել օդաչուների ուսուցումը և ավելացնել օդաչուների պատրաստման կենտրոնների թիվը»,- ասել է նա։
Զելենսկին անհրաժեշտ է համարել կատարյալ դարձնել փոխգործակցությունը Ուկրաինային օգնության համար։
Ուկրաինայի նախագահը նաև կոչ է արել արևմտյան երկրներին մշակել երկրի վերականգնման հստակ ծրագիր, որը նման կլինի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո եվրոպական երկրների վերականգնման «Մարշալ պլանին»։
«Եկեք միասին կազմենք վերականգնման նման ծրագիր և հաստատենք այն նաև G7+-ի համատեղ հայտարարությամբ»,- նշել է Զելենսկին։
Նա կարծիք է հայտնել, որ նման փաստաթուղթ պետք է պատրաստվի Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի համար, որը տեղի կունենա հուլիսին։

Президент Украины попросил страны G7 ускорить поставки F-16
Президент Украины Владимир Зеленский попросил страны Группы семи ускорить поставки истребителей-бомбардировщиков F-16 и подготовку пилотов для них.
"Я также прошу вас сделать все возможное, чтобы ускорить наш переход на F-16, что означает ускорение подготовки пилотов и увеличение количества учебных центров для пилотов", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, сказал он в своем выступлении на саммите G7.
Зеленский считает необходимым "сделать совершенным и взаимодействие в конкретной помощи" Украине. По его мнению, это заключается в передаче Киеву систем ПВО, прежде всего Patriot, а также дальнобойных ракет для нанесения ударов по российской территории.
Президент Украины также призвал страны Запада составить четкий план восстановления страны, который будет схож с "планом Маршала" для восстановления стран Европы после Второй Мировой войны. "Давайте вместе составим такой план восстановления и подтвердим его тоже совместной декларацией G7+", - высказал инициативу Зеленский. Он считает, что такой документ нужно подготовить к саммиту НАТО в Вашингтоне, который состоится в июле.