ԵԱՏՄ-ում 2024 թ. առաջին եռամսյակում տնտեսական աճի ամենամեծ տոկոսը բաժին է ընկել Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) աճը 2024 թվականի առաջին եռամսյակում կազմել է ավելի քան 5 %։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը՝ Նովոսիբիրսկում ելույթ ունենալով «Արտահանումը Եվրասիական տնտեսական միության երկրներ» խորհրդաժողովում։
«ԵԱՏՄ-ում 2023 թվականի տնտեսական ցուցանիշները կայունորեն աճում են: Այսպես, ԵԱՏՄ ՀՆԱ-ի աճը 2023 թվականին կազմել է 3,8 %, ինչը բարձր է համաշխարհային համախառն ներքին արդյունքից․ ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) տվյալների՝ այն կազմել է 3,2 %: Մենք տեսնում ենք, որ այդ դինամիկան պահպանվում է նաև այս տարի։ 2024 թվականի հունվար-մարտին ԵԱՏՄ ՀՆԱ-ն ավելացել է 5,3 %-ով», - ասել է Վոլվաչը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունն աճել է ևս 14 %-ով, Ղրղզստանինը` 9 %-ով, Բելառուսինը` ավելի քան 4 %-ով, Ղազախստանինը` գրեթե 4 %-ով:
«Ռուսաստանում այս տարվա առաջին եռամսյակում մենք տեսնում ենք տնտեսության շարունակական աճ՝ 5,4 %-ով», - նշել է Վոլվաչը:

Наибольший процент экономического роста в ЕАЭС в первом квартале 2024 г. пришелся на Армению
Рост валового внутреннего продукта (ВВП) стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в первом квартале 2024 года составил более 5%. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил заместитель министра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач, выступая по видеосвязи на конференции “Экспорт в Евразийский экономический союз”, проходящей в Новосибирске.
“В ЕЭАС экономические показатели за 2023 год устойчиво растут. Так, увеличение ВВП ЕАЭС за 2023 год составило 3,8%, что выше мирового валового внутреннего продукта, по данным МВФ, это 3,2%. Мы видим, что эта динамика сохраняется и в этом году, за январь - март 2024 года ВВП ЕАЭС еще увеличился на 5,3%”, - сказал Вольвач.
По словам замминистра, экономика Армении выросла еще на 14%, Кыргызстана - на 9%, Белоруссии - более чем на 4%, Казахстана - почти на 4%.
“В России мы видим продолжающий рост экономики на 5,4% за I квартал текущего года”, - сказал Вольвач.