Մենք Հայաստանի հետ առևտուրն ընդլայնելու, ինչպես նաև գլոբալ առևտրում երկրի մասնաբաժինը մեծացնելու հնարավորություն ենք տեսնում․ Ջեյմս Օ՛Բրայեն
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները Հայաստանի հետ երկկողմ առևտուրն ընդլայնելու, ինչպես նաև գլոբալ առևտրում Հայաստանի մասնաբաժինը մեծացնելու հնարավորություններ է տեսնում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում անցկացվող Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ԱՄՆ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղար Ջեյմս Օ՛Բրայենը։
«Ուրախ եմ տեսնել այսպիսի ներկայացուցչական պատվիրակություն մեր երկու կողմերում։ Սա ի ցույց է դնում մեր լայն օրակարգը, որի շուրջ կողմերն աշխատում են։ Սա ցույց է տալիս Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի միջև արագ զարգացող փոխգործակցությունը։ Ես այստեղ եմ վերահաստատելու մեր ամուր աջակցությունը տարբեր ուղղություններով։ Հայաստանի ժողովուրդը վերջին տարիներին քանիցս վերահաստատել է բարեփոխումների իր ցանկությունը՝ վարչապետ Փաշինյանի գլխավորությամբ։ Ազդեցիկ ջանքեր են իրականացվել բարեփոխումների ուղղությամբ, որոնք թույլ կտան Հայաստանին ավելի լավ ինտեգրվել գլոբալ տնտեսությանը, և Հայաստանի ժողովրդին հնարավորություն կտրվի առավել ազատ արտահայտվել ժողովրդավարական միջավայրում։ ԱՄՆ-ն հպարտ է աջակցել այս ջանքերին»,-նշեց Օ՛Բրայենը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանը ձևավորել է աշխույժ տնտեսություն, որը տարածաշրջանում աչքի է ընկնում իր զարգացման տեմպերով։ «Ապրիլի 5-ին, երբ Բրյուսելում քննարկումներ ունեցանք վարչապետ Փաշինյանի և պետքարտուղար Բլինքենի մասնակցությամբ, մենք երկկողմ առևտրի ընդլայնման մեծ հեռանկար, ինչպես նաև գլոբալ առևտրում Հայաստանի մասնաբաժինը մեծացնելու հնարավորություններ տեսանք։ Մեր երկրներն այսօր կստորագրեն համաձայնագիր մաքսային ոլորտում տեղեկատվության փոխանակման ոլորտում, սա նոր հնարավորություններ կբացի առևտրի համար, բիզնեսի համար կդյուրացնի առևտուրն առաջիկա տարիներին։ Սա այն խոստումների մի մասն է, որոնց մասին խոսեցինք Բրյուսելում»,- մանրամասնեց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարը։

Мы видим возможность расширения торговли с Арменией, также увеличения доли страны в глобальной торговле: Джеймс О'Брайен
Соединенные Штаты Америки видят возможности расширения двусторонней торговли с Арменией, а также увеличения доли Армении в мировой торговле. Как передает “Арменпресс”, об этом заявил заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен на состоявшемся в Ереване заседании Стратегического диалога Армения-США.
“Рад видеть столь представительную делегацию с обеих наших сторон. Это демонстрирует нашу широкую повестку дня, над которой работают стороны. Это свидетельствует о быстро развивающемся сотрудничестве между Арменией и США. Я здесь, чтобы подтвердить нашу решительную поддержку в различных направлениях. Народ Армении в последние годы неоднократно подтверждал свое стремление к реформам под руководством премьер-министра Пашиняна. Влиятельные усилия были предприняты в направлении реформ, которые позволят Армении лучше интегрироваться в мировую экономику, а народу Армении будет предоставлена ​​возможность более свободно выражать свое мнение в демократической среде. Соединенные Штаты гордятся тем, что поддерживают эти усилия”, - сказал О'Брайен.
Он подчернул, что в последние годы в Армении сформировалась оживленная экономика, которая выделяется в регионе своими темпами развития. “5 апреля, при обсуждениях в Брюсселе с участием премьер-министра Пашиняна и госсекретаря Блинкена, мы увидели большую перспективу расширения двусторонней торговли, а также возможности увеличения доли Армении в мировой торговле. Сегодня наши страны подпишут соглашение об обмене информацией в таможенной сфере, это откроет новые возможности для торговли и облегчит для бизнеса торговлю в ближайшие годы. Это часть обещаний, о которых мы говорили в Брюсселе”, - пояснил заместитель госсекретаря США.