Հայաստանը «Սևծովյան մալուխ» նախագծին միանալու հարցում ակնկալում է Վրաստանի աջակցությունը․ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ առնվազն երկու-երեք տարի բավականին ինտենսիվ աշխատանքներ են տեղի ունեցել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկմանը:
Նա հիշեցրեց, որ այս տարվա հունվարի 26-ին երկու պետությունների վարչապետերը ստորագրեցին համապատասխան հռչակագիրը, նույն օրը տեղի ունեցավ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների ղեկավարությամբ։
Փոխնախարարը ներկայացրեց Հայաստանի և Վրաստանի միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի քաղաքական և տնտեսական բաղադրիչը։
«Քաղաքական բաղադրիչը այն է, որ Հայաստանը և Վրաստանը աներկբաորեն ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև դելիմիտացիայի գործընթացը, որը վերջին տարիներին կանգ է առել, պետք է շարունակվի և տրամաբանական ավարտին հասցվի։
Տնտեսական առումով շատ կարևոր է, որ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որ Հայաստանը և Վրաստանը միասին պետք է աշխատեն տարածաշրջանային ռազմավարական նշանակություն ունեցող նախագծերի իրականացման համար։
Մեզ համար շատ կարևոր է «Սևծովյան մալուխ» նախագիծը, որտեղ Վրաստանը ներգրավված է և կարևորագույն դեր ունի այս նախագծում։ Եվ մենք ակնկալում ենք նաև մեր վրացի գործընկերների աջակցությունը, որպեսզի Հայաստանը մաս դառնա այս նախագծին։ Նախագծին տեխնիկապես մաս դառնալու համար կան որոշակի տնային աշխատանքներ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ունենա՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքների թարմացման և բարելավման համար։

Armenia counts on Georgia’s support in joining the Black Sea Cable project: Deputy Foreign Minister
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. For at least two or three years, quite intensive work has been done to raise the relations between Armenia and Georgia to the level of strategic partnership, Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan said during the discussion of the annual report 'On the Execution of the Republic of Armenia 2023 State Budget' at the joint session of the National Assembly Standing Committees.
The Deputy Minister of Foreign Affairs reminded that on January 26 of the current year, the Prime Ministers of the two states signed the relevant declaration.
“On the same day the session of the intergovernmental commission was held under the leadership of the Prime Ministers of Armenia and Georgia,” Kostanyan said.
The deputy minister presented the political and economic component of the strategic partnership declaration signed between Armenia and Georgia.
"The political component is that Armenia and Georgia unconditionally recognize each other’s territorial integrity. Moreover, an agreement has been reached that the delimitation process between Armenia and Georgia, which has stopped in recent years, should be continued and brought to its logical conclusion.
From an economic point of view, it is very important that agreements have been reached that Armenia and Georgia should work together for the implementation of projects of regional strategic importance.
The Black Sea Cable project is very important for us, in which Georgia is involved and plays an important role. We count on the support of our Georgian partners so that Armenia becomes a part of this project. In order to technically become a part of the project, the Republic of Armenia needs to complete certain homework on updating and improving its energy infrastructure.