Բացահայտելով Տիեզերքի գաղտնիքները. բացառիկ հարցազրույց ամերիկացի ֆիզիկոս Բրայան Գրինի հետ
ԲՐԱՏԻՍԼԱՎԱ/ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկացի ֆիզիկոս Բրայան Գրինն անկասկած մեր ժամանակներում գիտության ամենահայտնի հանրայնացնողներից է։
Կոլումբիայի համալսարանի պրոֆեսորը հայտնի է Լարերի տեսության ոլորտում իր տեսական ուսումնասիրությունների համար։ Քվանտային գրավիտացիայի կամ «ամեն ինչի տեսության» հավակնորդ ֆիզիկական այս բարդ մոդելը փորձում է բացատրել, թե ի վերջո ինչ է Տիեզերքը, ինչպիսի բնույթ ունեն ֆունդամենտալ ուժերը, ինչպես են դրանք առաջացել ու ինչպես են փոխազդում։ Բրայան Գրինը ստանձնել է ֆիզիկայի ու տիեզերագիտության ոլորտների առաջնագծում գտնվող այս բարդ հասկացությունները հանրության ավելի լայն զանգվածներին պարզ լեզվով բացատրելու առաքելությունը։
Գիտահանրամատչելի լեզվով շարադրված նրա գրքերն ամբողջ աշխարհում թարգմանվել են շուրջ 40 լեզվով։ Հանրության լայն շրջանակների համար գրված միայն նրա առաջին՝ «Էլեգանտ Տիեզերք» (The Elegant Universe) գիրքը, որը Պուլիցերյան մրցանակի ֆինալիստների ցանկում էր, ողջ աշխարհում վաճառվել է ավելի քան 2 մլն օրինակով։ Պատահական չէ, որ The Washington Post պարբերականն անվանել է նրան «այսօր աշխարհում ամենաանհասկանալի կոնցեպտների լավագույն ու միակ մեկնաբանը»։
Բրայան Գրինը Սլովակիայում տեղի ունեցած STARMUS VII փառատոնի բանախոսներից էր։ Համանուն գրքի վրա հիմնված «Մինչև ժամանակների ավարտը» խորագրով նրա ելույթը սկզբից մինչև վերջ հիացմունքի մեջ պահեց հարյուրավոր մարդկանց։ «Արմենպրես»-ը ելույթից հետո հնարավորություն ունեցավ խոսելու պրոֆեսոր Գրինի հետ նրա կողմից այդքան ուսումնասիրված Լարերի տեսության, սև խոռոչների, տիեզերական ուսումնասիրությունների անհրաժեշտության, ինչպես նաև երիտասարդության շրջանում գիտության հանդեպ սերը սերմանելու կարևորության մասին։
- Պրոֆեսոր Գրին, ցանկանում եմ հարցազրույցը սկսել սև խոռոչների մասին հարցով։ Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել եք, որ «սև խոռոչները գլխավոր տեսական լաբորատորիաներն են մեր գաղափարները մինչև վերջ տանելու համար, և որ ամենաառանցքայինը սև խոռոչներն ամբողջությամբ հասկանալն է»։ Ի՞նչ եք կարծում, որքանո՞վ ենք մոտ դա հասկանալուն։
- Բավականին հեռու ենք։ Ոչ ոք չի կարող իրականում կանխատեսել, թե ինչպես կընթանա ճանապարհը դեպի այն կետը, մինչև ամբողջովին հասկանանք սև խոռոչները, սակայն մենք մեծ առաջընթաց ենք գրանցում։ Իհարկե, մենք իրականում դեռևս չգիտենք, թե ինչ է տեղի ունենում ամենակենտրոնում՝ սև խոռոչի սինգուլյարությունում։ Եվ քանի դեռ մենք ամբողջությամբ չենք հասկացել, թե ինչպես են գրավիտացիան ու քվանտային մեխանիկան միավորվում, ինչի վրա այս պահին աշխատում ենք ու մեծ առաջընթաց ունենք, չեմ կարծում, թե մենք կկարողանանք ամբողջապես հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում սև խոռոչի կենտրոնում։ Երբ հասկանանք, հավանաբար արդեն կկարողանանք խոսել Մեծ պայթյունի մասին հստակության այնպիսի մակարդակով, որին մինչ օրս չենք հասել։ Այսպիսով, հարկավոր է ոչ միայն հասկանալ սև խոռոչները, այլ հասկանալ նաև անհրաժեշտ ֆունդամենտալ սկզբունքները, իսկ սև խոռոչները հիանալի ապացուցողական հիմք են, որոնք թույլ կտան որոշել՝ արդյոք հասել ենք այդ կետին։
IMG_9172.JPG (177 KB)
- Դուք հայտնի եք Լարերի տեսության շուրջ կատարած աշխատանքով։ Ձեր հարցազրույցներից մեկում նշել էիք՝ այս տեսությունը կարող է դառնալ «ամեն ինչի տեսությունը»։ Ինչպե՞ս եկաք այդ եզրակացությանն ու որքանո՞վ ենք մենք մոտեցել այդ տեսությունը հասկանալուն։
- Սա շատ լավ հարց է։ Ես սովորաբար չեմ օգտագործում «ամեն ինչի տեսություն» արտահայտությունը, գուցե ասել եմ ինչ-որ սպոնտան հարցազրույցի ժամանակ։ Իսկ այդ արտահայտությունը չեմ օգտագործում, քանի որ Լարերի տեսությունն իսկապես տեսություն է ֆունդամենտալ բաղադրիչների ու ֆունդամենտալ ուժերի մասին, որոնց օգնությամբ այդ բաղադրիչները փոխազդում են և որոշակի վարքագիծ դրսևորում։ Այնուհետև հարկավոր է վերցնել այդ տեսությունը և, եթե այն ճիշտ է, որոշել, թե ինչպես են այդ բաղադրիչները կառուցում մեզ շրջապատող աշխարհի ստրուկտուրաները՝ աստղերը, գալակտիկաները, մարդկանց, ուղեղները, գիտակցությունը։ Դեռ այնքան անպատասխան հարցեր են մնում՝ եթե անգամ մենք մեր ձեռքի տակ ունենայինք Լարերի տեսությունը։ Սա է պատճառը, թե ինչու չեմ սիրում այն անվանել «ամեն ինչի տեսություն»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե որքան մոտ ենք դրան՝ կրկին պետք է նշեմ, որ վերջին 60 տարիների ընթացքում մենք զգալի առաջընթաց գրանցել ենք այս տեսության վրա աշխատանքներում։ Երբ ասպիրանտ էի, կային հարցեր, որոնք հույս ունեի, որ լուծված կլինեն այսօր։ Նախ և առաջ, մեզ հարկավոր է ստուգել այս տեսությունը։ Սակայն կան նաև այլ հարցեր, օրինակ՝ այս գաղափարները կիրառել՝ հասկանալու, թե ինչպիսի վարքագիծ է դրսևորում տարածություն-ժամանակը էքստրեմալ պայմաններում, ինչի հարցում ունենք մեծ առաջընթաց։ Սա ուսումնասիրությունների ծայրահեղ հետաքրքիր, կենսունակ ու դինամիկ դաշտ է, մենք պարզապես պետք է համբերություն ունենանք՝ թույլ տալու հետազոտողներին շարժվել առաջ։
- Մենք՝ մարդիկ, շարունակ փորձում ենք լուծել Տիեզերքի ամենախրթին հարցերը, օրինակ՝ որտեղի՞ց է սկսվում Տիեզերքը կամ ինչպե՞ս են հիմնարար ուժերը փոխազդում միմյանց հետ։ Եվ վերջին 50 տարիների ընթացքում մենք բավականին մեծ առաջընթաց ենք գրանցել։ Ձեր գնահատմամբ՝ ինչպիսի՞ առաջընթաց կկարողանանք ունենալ հաջորդ 50 տարիների ընթացքում։
- Կարծում եմ՝ շատ ուշագրավ ժամանակներ են լինելու։ Հավանական եմ համարում, որ մենք իսկապես կհասկանանք սինգուլյարությունները, օրինակ՝ ինչ է տեղի ունենում սև խոռոչներում կամ Մեծ պայթյունը։ Հետևաբար, կարող ենք ավելի խորը ընկալում ունենալ, թե ինչպես է իսկապես առաջացել Տիեզերքը, արդյոք կա ժամանակ Մեծ պայթյունից առաջ։ Գուցե կարողանանք գտնել այս հարցերի պատասխանները։ Կամ, արդյոք Տիեզերքը փուլային է՝ արդյոք այն անցնում է ընդլայնման ու սեղմման փուլերով։ Կարծում եմ՝ կարող ենք պատկերացում ունենալ նման հարցերի վերաբերյալ։ Ու թերևս անգամ այնպիսի հարցադրումներում, ինչպիսիք են՝ կա՞ն արդյոք այլ տիեզերքներ, մեր տեսական զարգացումները կարող են բացառել կամ ավելացնել դրա հավանականությունը, իսկ գուցե անգամ բացատրություն տան, թե ինչ են մութ էներգիան ու մութ նյութը։ Հաջորդ 50 տարիները մեծ հեռանկարներ ունեն ու նոր բարձունքների կարող են մեզ հասցնել, եթե մենք կամք դրսևորենք՝ շարունակելու գնալ այդ ուղղությամբ։ Եվ ես հուսով եմ, որ այդպես էլ կանենք։
- Ի՞նչ դերակատարում ունի գիտնականը՝ որպես մանկավարժ երիտասարդ սերունդներին խրախուսելու զբաղվել գիտությամբ։
- Շատ կենսական։ Միակ տարբերակը, որի դեպքում հաջորդ սերունդը գիտությունը կընկալի որպես կարևոր մի բան, որի մի մասը կցանկանա լինել, գիտությունը մեր կողմից համոզիչ ու գրավիչ կերպով ներկայացնելն է՝ որպես հետաքրքիր ու արկածներով լի մի յուրատեսակ ճամփորդություն, որի մասը կարող են կազմել։ Մեր խնդիրն է ոգեշնչել գալիք սերնդին։ Ու կարծում եմ՝ շատ ֆիզիկոսներ ու գիտնականներ իսկապես լավ են կատարում այդ առաքելությունը։ Եվ մենք պետք է շարունակենք ոգեշնչել գալիք սերունդներին։
- Երբևէ հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ մարդկությունը կկարողանա դուրս գալ Երկիր մոլորակի սահմաններից ու ներկայություն հաստատել այլ երկնային մարմնի կամ մոլորակի վրա։
- Որևէ կասկած չունեմ, եթե, իհարկե, մինչև այդ չոչնչացնենք ինքներս մեզ կամ մեր մոլորակը։ Անգամ հիմա մենք ըստ էության կարող ենք փոքր խմբերով տեղակայվել Լուսնի, հնարավոր է անգամ Մարսի վրա։ Հետևաբար, կանխատեսո՞ւմ եմ, որ դա տեղի կունենա հաջորդ 50, 100, 500 տարիների ընթացքում։ Այո'։ Ես տեսնում եմ, որ մենք կարող ենք տարածվել Տիեզերքում ու ներկայություն ունենալ Երկիր մոլորակի սահմաններից այն կողմ։
- Ո՞րն եք համարում 21-րդ դարի մեծագույն գիտական նվաճումը։
- Գրավիտացիոն ալիքների հայտնաբերումը թերևս առաջինը կլինի իմ ցուցակում։ Ոչ այն պատճառով, որ դա անսպասելի էր։ Մենք իսկապես հավատում էինք, որ գրավիտացիոն ալիքներն իրական են։ Զարմացնողն այն է, որ մենք իսկապես կարողացանք ստեղծել մի սարքավորում, որը բավարար չափով զգայուն գտնվեց՝ արձանագրելու այդ ալիքների ներկայությունը։ Դա մի բան է, որի շուրջ շատերս կասկածներ ունեինք։ Մենք մտածում էինք՝ այո, դրանք իրական են, սակայն մենք երբեք կարողություն չենք ունենա հայտնաբերելու գրավիտացիոն ալիքները։ Ու այնուամենայնիվ, մենք արեցինք դա։ Հիմա ծրագրում ենք օգտագործել գրավիտացիոն ալիքները՝ որպես նոր գործիք՝ ուսումնասիրելու Տիեզերքը։ LISA նախագիծը (խմբ. – «Լազերային ինտերֆերոմետրիկ տիեզերական անտենա», Եվրոպական տիեզերական գործակալության ու ՆԱՍԱ-ի համատեղ ծրագիրը) ծրագրվում է գործարկել 2030-ականներին, ծրագրի շրջանակում Տիեզերք ուղարկված երեք արբանյակները կկազմեն եռանկյուն, որը չափազանց զգայուն կլինի անցնող գրավիտացիոն ալիքների նկատմամբ։ Մենք կկարողանանք անգամ հայտնաբերել Մեծ պայթյունի գրավիտացիոն ալիքները։ Պատկերացնո՞ւմ եք, թե դա ինչ հիանալի կլինի։
- Գիտեք՝ շատերը կասկածամտորեն են մոտենում տիեզերական հետազոտություններին՝ նշելով, որ այստեղ՝ Երկիր մոլորակի վրա այսօր այնքան խնդիրներ կան, որոնք լուծման կարիք ունեն...
- Այո, և դրանում կա ճշմարտություն։ Չեմ ցանկանում ասել, որ գիտական հետազոտություններն ավելի կարևոր են Երկրի վրա առկա խնդիրները կարգավորելուց։ Բայց միևնույն ժամանակ չեմ ցանկանում ասել, որ մենք պետք է լուծենք Երկրի վրա առկա բոլոր խնդիրները մինչև կկարողանանք հետազոտել ավելի լայն Տիեզերքը։ Պատճառները երկուսն են։ Առաջինը, երբեմն խորը գիտական հետազոտություններն են, որ բերում են անսպասելի բացահայտումների, որոնք էլ իրենց հերթին օգնում են մեզ լուծելու Երկրի վրա առկա խնդիրները, լինեն դրանք բժշկական, կլիմայական կամ սննդի պակասի խնդիրներ։ Նմանօրինակ հարցերում ֆունդամենտալ գիտական հետազոտությունները կարող են մեծ օգուտներ տալ։ Բայց դրանից այն կողմ, հաճախ պետք է հարց տաս ինքդ քեզ՝ հանուն ինչի՞ արժի ապրել։ Եվ ես կարծում եմ, եթե բավարար ժամանակ հատկացնեք մտորելու այդ մասին, կտեսնեք, որ, այո, չափազանց կարևոր են ընտանիքն ու աշխարհում անձնական ներկայությունը, մյուսներին օգնելու ցանկությունը, սակայն կարևոր է նաև հասկանալ, թե ով ենք մենք։ Հասկանալ, թե որտեղից ենք մենք գալիս ու ուր ենք գնում։ Հասկանալ, թե ինչ համատեքստում է կյանքն առաջացել Երկրի վրա։ Կարծում եմ՝ սա այնքան կարևոր է՝ լիարժեքորեն արժևորելու կյանքը, որ մենք պետք է զուգահեռ շարունակենք այդ հետազոտությունները։
- Եվ վերջում, ի՞նչ խորհուրդ կտաք գիտնականների ավելի երիտասարդ սերնդին։
- Խորհուրդս հետևյալն է՝ թույլ տվեք ձեր հետաքրքրասիրությանը լայնորեն ճախրել, մի վախեցեք ռիսկերից, պատրաստ եղեք փորձել, վստահեք ինքներդ ձեզ ու գնացեք այնտեղ, ուր ձեր ինտուիցիան հուշում է, որ կարող է թաքնված լինել «մեծ մրցանակը»։ Քանի որ, եթե նայեք մեծագույն գիտնականների պատմությանը, դա հենց այն է, ինչ նրանք արել են։

Открывая тайны Вселенной: эксклюзивное интервью с американским физиком Брайаном Грином
Американский физик Брайан Грин (Brian Greene), несомненно, является одним из самых известных популяризаторов науки нашего времени.
Профессор Колумбийского университета известен своими теоретическими исследованиями в области теории струн Вселенной. Эта сложная физическая модель, претендующая на квантовую гравитацию или «Теорию всего», пытается объяснить, что в конечном итоге представляет собой Вселенная, какова природа фундаментальных сил, как они возникли и как взаимодействуют
Брайан Грин взял на себя миссию объяснить простым языком широкой публике эти сложные концепции, находящиеся в авангарде областей физики и космологии.
Его книги, написанные на научно-популярном языке, переведены по всему миру примерно на 40 языков.
Только его первая книга «Элегантная Вселенная» (The Elegant Universe), написанная для широкой публики и вошедшая в список финалистов Пулитцеровской премии, разошлась тиражом более 2 миллионов экземпляров по всему миру. Неслучайно The Washington Post назвала его “лучшим и единственным комментатором самых непонятных концепций в современном мире”.
Брайан Грин был одним из спикеров фестиваля STARMUS VII в Словакии. Его выступление под названием “До скончания времен”, основанная на одноименной книге, от начала и до конца продержала сотни людей в восхищении. После выступления корреспондент “Арменпресс” получила возможность поговорить с профессором Грином о теории струн, которую он так много изучал, о черных дырах, о необходимости изучения космоса, а также о важности воспитания у молодежи любви к науке.
- Профессор Грин, я хотела бы начать интервью с вопроса о черных дырах. В одном из своих интервью Вы отметили, что “черные дыры - это главные теоретические лаборатории для доведения наших идей до конца и что ключевой вопрос - полностью понять черные дыры”. Как Вы думаете, насколько мы близки к этому пониманию?
- Мы довольно далеки от этого. Никто не может в действительности предсказать, как пойдет дорога к той точке, пока мы полностью не поймем черные дыры. Однако мы фиксируем большой прогресс. Конечно, мы до сих пор не знаем, что на самом деле происходит в самом центре сингулярности черной дыры
И пока мы полностью не поймем, как сочетаются гравитация и квантовая механика, над чем мы сейчас работаем и добились большого прогресса, я не думаю, что мы сможем полностью понять, что происходит в центре черной дыры.
Когда поймем, тогда мы, вероятно, сможем говорить о Большом взрыве с таким уровнем точности, которого мы до сих пор не достигли. Таким образом, необходимо не только понять черные дыры, но и понять необходимые фундаментальные принципы. А черные дыры - отличная доказательная база, которая позволит нам определить, достигли ли мы этой точки.
- Вы известны своей работой о Теории струн. В одном из своих интервью Вы заметили, что эта теория может стать “теорией всего”. Как Вы пришли к такому выводу и насколько близко мы подошли к пониманию этой теории?
- Это очень хороший вопрос. Я обычно не использую выражение “теория всего”, возможно, я сказал ее в каком-то спонтанном интервью. И я не использую это выражение, потому что теория струн - это действительно теория фундаментальных компонентов и фундаментальных сил, с помощью которых эти компоненты взаимодействуют и проявляют определенное поведение. Затем нужно принять эту теорию и, если она верна, определить, как эти компоненты выстраивают структуры окружающего нас мира: звезды, галактики, людей, мозг, сознание. Еще очень много вопросов остается без ответов, даже если бы у нас под рукой была теория струн. Вот почему мне не нравится называть это “теорией всего”.
Что касается того, насколько мы близки к этому, я снова должен отметить, что за последние 60 лет мы добились значительного прогресса в работе над этой теорией. Когда я был аспирантом, были вопросы, которые, как я надеялся, будут решены сегодня. Прежде всего, нам нужно проверить эту теорию. Однако есть и другие вопросы, например, как применить эти идеи, чтобы понять, как поведут себя пространство-время в экстремальных условиях, в чем у нас есть большой прогресс. Это чрезвычайно интересная, функциональная и динамичная область исследований, нам просто нужно набраться терпения, чтобы позволить исследователям двигаться вперед.
IMG_9172.JPG (177 KB)
- Мы, люди, постоянно пытаемся решить некоторые из самых сложных вопросов Вселенной, например, где начинается Вселенная или как фундаментальные силы взаимодействуют друг с другом. И за последние 50 лет мы добились довольно большого прогресса. По Вашей оценке, какого прогресса мы сможем добиться в течение следующих 50 лет?
- Думаю, наступят очень знаменательные времена. Я считаю вероятным, что мы действительно поймем сингулярности, например, что происходит в черных дырах или Большой взрыв. Следовательно, мы можем получить более глубокое представление о том, как на самом деле возникла Вселенная, действительно ли было время до Большого взрыва.
Возможно, мы сможем найти ответы на эти вопросы. Или, является ли Вселенная фазовой, действительно ли она проходит фазы расширения и сжатия? Я думаю, мы можем иметь представление о таких вопросах. И, возможно, даже в таких вопросах, как, существуют ли другие вселенные, наши теоретические разработки могут исключить или увеличить вероятность этого, и, возможно, даже дать объяснение того, что такое темная энергия и темная материя. Следующие 50 лет имеют большие перспективы и могут привести нас к новым высотам, если мы проявим волю и продолжим идти в этом направлении. Я надеюсь, что мы так и сделаем.
- Какова роль ученого как педагога в поощрении молодого поколения к занятиям наукой?
- Очень практичная. Единственный вариант, при котором следующее поколение будет воспринимать науку как нечто важное, частью чего оно хотело бы стать, - это убедительно и увлекательно представлять науку с нашей стороны как своего рода увлекательное и полное приключений путешествие, частью которого они могут стать. Наша задача - вдохновлять грядущее поколение. И я думаю, что многие физики и ученые действительно хорошо справляются с этой миссией. И мы должны продолжать вдохновлять будущие поколения.
- Считаете ли Вы когда-нибудь возможным выход человечества выйти за пределы планеты Земля и установдение им своего присутствия на другом небесном теле или планете?
- У меня нет никаких сомнений, если, конечно, мы до этого не уничтожим себя или нашу планету. Даже сейчас мы, по сути, можем находиться небольшими группами на Луне, возможно, даже на Марсе. Поэтому я прогнозирую, что это произойдет в течение следующих 50, 100, 500 лет. Да. Я вижу, что мы можем расширяться в космосе и иметь присутствие за пределами планеты Земля.
- Что Вы считаете величайшим научным достижением 21 века?
- Открытие гравитационных волн, пожалуй, будет первым в моем списке. Не потому, что это было неожиданно. Мы действительно верили, что гравитационные волны реальны. Что удивительно, так это то, что нам действительно удалось создать оборудование, которое оказалось достаточно чувствительным, чтобы регистрировать присутствие этих волн. Это то, в чем многие из нас сомневались. Мы думали, что да, они реальны, но у нас никогда не будет возможности обнаружить гравитационные волны. И все же мы это сделали. Теперь мы планируем использовать гравитационные волны в качестве нового инструмента для изучения Вселенной.
Проект LISA (Лазерная интерферометрическая космическая антенна, совместная программа Европейского космического агентства и НАСА: ред.) планируется запустить в 2030-х годах. В рамках программы три спутника, отправленные в космос, образуют треугольник, который будет чрезвычайно чувствителен к проходящим гравитационным волнам. Мы даже сможем обнаружить гравитационные волны большого взрыва. Представляете, как это было бы здорово?
- Вы знаете, многие люди скептически относятся к космичкским исследованиям, отмечая, что здесь, на планете Земля, сегодня существует так много проблем, которые нуждаются в решении...
- Да, и в этом есть доля правды. Я не хочу сказать, что научные исследования важнее решения проблем на Земле. Но в то же время я не хочу сказать, что нам нужно решить все проблемы на Земле, прежде чем мы сможем исследовать более широкую Вселенную.
Причин две. Во-первых, иногда глубокие научные исследования приводят к неожиданным открытиям, которые, в свою очередь, помогают нам решать проблемы на Земле, будь то медицинские, климатические или проблемы нехватки продовольствия. В таких вопросах фундаментальные научные исследования могут принести большую пользу. Но помимо этого, надо часто задавать себе вопрос: ради чего стоит жить? И я думаю, если вы потратите достаточно времени на размышления об этом, вы увидите, что, да, семья и личное присутствие в мире, желание помогать другим чрезвычайно важны, но также важно понимать, кто мы, откуда мы пришли и куда идем. Понять, в каком контексте зародилась жизнь на Земле. Я думаю, что это настолько важно для того, чтобы в полной мере оценить жизнь, что мы должны продолжать эти исследования параллельно.
- И в заключение, что бы Вы посоветовали молодому поколению ученых?
- Мой совет таков: дайте волю своему любопытству, не бойтесь рисковать, будьте готовы пробовать, доверяйте себе и идите туда, где, как подсказывает вам интуиция, может скрываться большой приз. Потому что, если вы посмотрите на историю величайших ученых, они делалисьименно так.