Արգելել միջուկային օբյեկտների վրա հարձակման սպառնալիքները. ԱԳ նախարարը՝ Միջուկային անվտանգության միջազգային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նպատակն է ստեղծել միջազգային ընկալում առ այն, որ կա անհրաժեշտություն նոր շունչ հաղորդելու միջազգային իրավաբանորեն պարտավորեցնող պայմանագրի մշակման գործընթացին, որը կարգելի խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա զինված հարձակումները և հարձակման սպառնալիքները: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մայիսի 20-ին Վիեննայում ելույթ ունենալով Միջուկային անվտանգության «Ձևավորելով ապագան» խորագրով միջազգային համաժողովին:
«Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է նախարար Միրզոյանի ամբողջական ելույթի ՀՀ ԱԳՆ տրամադրած տեքստը:
«Գլխավոր քարտուղար Գրոսսի,
Մեծարգո՛ համանախագահներ,
Կցանկանայի սկսել արտահայտելով մեր խորին ցավակցությունները Իրանի կառավարությանը, գործընկերներին և բարեկամ ժողովրդին՝ ուղղաթիռի ողբերգական վթարի կապակցությամբ:
Ցանկանում եմ իմ գոհունակությունը հայտնել Գլխավոր քարտուղարին և Քարտուղարությանը՝ Միջուկային անվտանգության միջազգային չորրորդ համաժողովը կազմակերպելու համար, ինչպես նաև շնորհավորել Ավստրալիային և Ղազախստանին՝ միջոցառումը արդյունավետ համանախագահելու համար:
Որպես չտարածման ջատագով՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը Չտարածման մասին պայմանագրին և այլ համապատասխան միջազգային փաստաթղթերին և հավատարիմ է ԱԷՄԳ երաշխիքային համաձայնագրերին և լրացուցիչ արձանագրություններին:
Վերջին տասնամյակում մեր գլոբալ միջավայրը կրել է զգալի փոփոխություններ՝ արձանագրելով արագ փոխակերպումներ և աննախադեպ մարտահրավերներ՝ ներառյալ այնպիսիք, որոնք բխում են տեխնոլոգիաների զարգացումից: Շատ կարևոր է, որ մեր ազգային միջուկային անվտանգության համակարգը կարողանա հարմարվել և դիմակայել նոր առաջացող սպառնալիքներին: Ընդգրկուն երկխոսության խթանումը, տեղեկատվության փոխանակումը և լավագույն փորձի կիրառումը կարևոր են սպառնալիքների արդյունավետ նույնականացման և կառավարման համար:
ԱԷՄԳ կենտրոնական դերակատարությամբ՝ գործընկերների հետ միջազգային համագործակցությունը էական դերակատարություն է ունեցել միջուկային անվտանգության և ապահովության բնագավառում մեր կարողությունների ամրապնդման գործում: Հայկական ատոմակայանը տարիների ընթացքում իրականացրել է մի շարք ծրագրեր միջուկային անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար՝ ԱԷՄԳ առաջարկություններին համապատասխան:
Այս բարելավումները՝ ատոմակայանի լայնամասշտաբ արդիականացումը և սարքավորումներով վերահագեցումը, ատոմային էներգիայի նկատմամբ ձևավորել են հավելյալ հանրային վստահություն: Առաջնորդվելով ազգային առաջնահերթություններով և ածխածնի զրոյական արտանետման գլոբալ նպատակներին հասնելու գործում միջուկային էներգիայի առանցքային կարևորությամբ, ինչպես նաև ելնելով ԱԷԿ-ի շահագործման ընթացքում ապահովության և անվտանգության բարձր չափանիշների պահպանման կարևորությունից՝ Հայաստանը որոշել է երկարաձգել ներկայիս էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը՝ նոր հզորության սահուն անցման վերջնական նպատակով:
Հայաստանն իր Ազգային գործողությունների ծրագրով լիարժեքորեն հետևում է միջազգային պարտավորություններին, որոնք սահմանված են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևով: Մեծ ջանքեր են գործադրվել, որպեսզի ապահովվի խիստ սահմանային վերահսկողություն՝ միջուկային և ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգությունը կանխելու համար: Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանի բոլոր սահմանային անցակետերը շարունակաբար արդիականացվում և թարմացվում են:
Վկայակոչելով ԱԷՄԳ Գլխավոր համաժողովի բանաձևերը և որոշումները՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումը կամ հարձակման վտանգը համարվում է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, Միջազգային իրավունքի և Գործակալության կանոնադրության խախտում: Հայաստանի դիրքորոշումն այս պարագայում սկզբունքային է, բայց նաև բխում է անցյալի փորձից՝ հաշվի առնելով ՀՀ ատոմակայանի դեմ անթաքույց սպառնալիքները:
Խաղաղ միջուկային օբյեկտների անձեռնմխելությունը և անվտանգությունը պետք է անառարկելիորեն պահպանվի նաև զինված հակամարտությունների ժամանակ: Այս առումով Հայաստանը ցանկանում է վերահաստատել «Յոթ անփոխարինելի հենասյուների» կարևորությունը, որոնք առաջ է քաշել Գլխավոր քարտուղարը՝ որպես խաղաղ միջուկային օբյեկտների անվտանգության պահպանման նվազագույն պայման: Այս լույսի ներքո Հայաստանը բարձր է գնահատում Գլխավոր քարտուղարի և ԱԷՄԳ-ի անձնակազմի նվիրված և շարունակական ջանքերը։
Մեր նպատակն է ստեղծել միջազգային ընկալում առ այն, որ կա անհրաժեշտություն նոր շունչ հաղորդելու միջազգային իրավաբանորեն պարտավորեցնող պայմանագրի մշակման գործընթացին, որը կարգելի խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա զինված հարձակումները և հարձակման սպառնալիքները:
Եզրափակելով՝ կցանկանայի վերահաստատել մեր անսասան նվիրվածությունը համաշխարհային միջուկային անվտանգության ամրապնդման ընդհանուր նպատակներին, միջուկային զենքի չտարածմանը և միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործմանը: Թող այս համաժողովը ծառայի որպես նորացված համագործակցության և նորարարության խթան՝ մղելով մեզ դեպի ավելի ապահով և անվտանգ ապագա:
Շորհակալություն»:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ Միջուկային անվտանգության համաժողովի նպատակն է ապահովել գլոբալ ֆորում նախարարների, քաղաքականություն մշակողների և միջուկային անվտանգության փորձագետների համար՝ քննարկելու համար միջուկային անվտանգության ապագան ամբողջ աշխարհում՝ միաժամանակ հնարավորություն տալով տեղեկատվության և լավագույն փորձի փոխանակման և միջուկային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ միջազգային համագործակցության խթանման համար։
Համաժողովի աշխատանքները նպաստում են միջուկային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի, ներառյալ առկա մարտահրավերների և դրանց միտումների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը, ոլորտում առաջնահերթությունների վերանայմանը, հրատապ ուշադրության կարիք ունեցող ուղղությունների հասցեագրմանը։ Համաժողովի արդյունքները հիմք կծառայեն ԱԷՄԳ 2026-2029թթ. միջուկային անվտանգության ծրագրի մշակման համար:

FM Mirzoyan calls for prohibition of threats against nuclear facilities at International Conference on Nuclear Security
YEREVAN, MAY 20, ARMENPRESS.On May 20, in Vienna Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan took part in the International Conference on Nuclear Security (ICONS 2024) titled “Shaping the Future”.
Representatives from more than 130 countries were participating in the conference.
At the beginning of the conference, all participants held a minute of silence in memory of the Iran’s high-level officials, including the President and the Foreign Minister, who died the day before due to a helicopter crash.
The full remarks of the Minister, issued by the foreign ministry, are presented below.
"Director General Grossi,
Esteemed Co-Presidents,
I would like to start by expressing our deep condolences to the Government, colleagues, and the friendly people of Iran on the tragic helicopter crash.
I extend my heartfelt appreciation to the Director General and the Secretariat for organizing the fourth International Conference on Nuclear Security and congratulate Australia and Kazakhstan for their able co-presidency of such an important event.
As a committed advocate for non-proliferation, Armenia reaffirms its unwavering commitment to the Non-Proliferation Treaty and other relevant treaties, alongside full compliance with IAEA safeguards agreements and additional protocols.
In the past decade, our global landscape has undergone significant changes marked by rapid transformations and the emergence of unforeseen challenges, including from advancement of technologies. In response, it is imperative that our national nuclear security frameworks remain adaptable and resilient to new and emerging threats. Fostering a broad dialogue, information exchange, and the implementation of best practices are paramount in effectively identifying and mitigating these evolving threats.
International cooperation with various partners with the central role of IAEA has always been instrumental for strengthening our capabilities in the field of nuclear security and safety. As a result of such cooperation, the Armenian nuclear power plant throughout the years has implemented a number of projects for the enhancement of nuclear security at the facility level in line with relevant recommendations of the IAEA.
Such improvements and large-scale modernization and re-equipment of the NPP has generated additional public confidence towards and advocacy in favor of nuclear energy. Guided by national priorities and the key importance of nuclear energy in achieving global Net Zero objectives, as well as driven by the successful uphold of high standards of safety and security in the operation of the NPP, Armenia decided to extend the lifetime of current unit with an ultimate goal of smooth transition to a new capacity by 2036.
Armenia fully implements its international obligations under the UN Security Council Resolution 1540 through its National Action Plan. Major efforts have been undertaken to ensure strong border control to prevent the trafficking of nuclear and radioactive material. In cooperation with other international partners, all border checkpoints of Armenia are being consistently modernized and upgraded.
Excellencies, dear colleagues,
Recalling the relevant IAEA General Conference Resolutions and Decision, Armenia reiterates its principal position that any attack or threat of attack against nuclear facilities devoted to peaceful purposes constitutes a violation of the principles of the United Nations Charter, International law, and the Statute of the Agency. The position of Armenia is principal in this regard, but also driven by past experience in light of undisguised threats against its nuclear power plant.
The inviolability, safety, and security of peaceful nuclear facilities should be unconditionally observed also in times of armed conflicts. In this regard, Armenia recalls the importance of the Seven Indispensable Pillars introduced by the Director General, as a bare minimum for ensuring the safety and security of peaceful nuclear facilities. In light of this, Armenia once again commends the dedicated and tireless efforts of the Director-General and the personnel of the IAEA.
Our aim is to generate international understanding and acceptance that there is a need to revitalize the process of developing an international legally binding treaty prohibiting armed attacks and threats of attacks against nuclear facilities devoted to peaceful purposes.
In conclusion, I would like to reiterate our unwavering dedication to the shared objectives of strengthening nuclear security globally, nuclear non-proliferation, and the peaceful use of nuclear energy. May this conference serve as a catalyst for renewed collaboration and innovation, propelling us towards a safer and more secure future.
The aim of the international conference is to provide a global forum for ministers, policymakers, and experts in the field of nuclear security to discuss the future of nuclear security globally while taking the opportunity to exchange information and best practices and promote international cooperation for strengthening nuclear security.
The work of the conference contributes to raising awareness of a wide range of nuclear security issues, including existing challenges and their trends, reviewing priorities in the field and addressing directions that need urgent attention. The results of the conference will become the basis for drafting the IAEA nuclear security plan for 2026-2029.