Արգելել միջուկային օբյեկտների վրա հարձակման սպառնալիքները. ԱԳ նախարարը՝ Միջուկային անվտանգության միջազգային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նպատակն է ստեղծել միջազգային ընկալում առ այն, որ կա անհրաժեշտություն նոր շունչ հաղորդելու միջազգային իրավաբանորեն պարտավորեցնող պայմանագրի մշակման գործընթացին, որը կարգելի խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա զինված հարձակումները և հարձակման սպառնալիքները: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մայիսի 20-ին Վիեննայում ելույթ ունենալով Միջուկային անվտանգության «Ձևավորելով ապագան» խորագրով միջազգային համաժողովին:
«Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է նախարար Միրզոյանի ամբողջական ելույթի ՀՀ ԱԳՆ տրամադրած տեքստը:
«Գլխավոր քարտուղար Գրոսսի,
Մեծարգո՛ համանախագահներ,
Կցանկանայի սկսել արտահայտելով մեր խորին ցավակցությունները Իրանի կառավարությանը, գործընկերներին և բարեկամ ժողովրդին՝ ուղղաթիռի ողբերգական վթարի կապակցությամբ:
Ցանկանում եմ իմ գոհունակությունը հայտնել Գլխավոր քարտուղարին և Քարտուղարությանը՝ Միջուկային անվտանգության միջազգային չորրորդ համաժողովը կազմակերպելու համար, ինչպես նաև շնորհավորել Ավստրալիային և Ղազախստանին՝ միջոցառումը արդյունավետ համանախագահելու համար:
Որպես չտարածման ջատագով՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր հանձնառությունը Չտարածման մասին պայմանագրին և այլ համապատասխան միջազգային փաստաթղթերին և հավատարիմ է ԱԷՄԳ երաշխիքային համաձայնագրերին և լրացուցիչ արձանագրություններին:
Վերջին տասնամյակում մեր գլոբալ միջավայրը կրել է զգալի փոփոխություններ՝ արձանագրելով արագ փոխակերպումներ և աննախադեպ մարտահրավերներ՝ ներառյալ այնպիսիք, որոնք բխում են տեխնոլոգիաների զարգացումից: Շատ կարևոր է, որ մեր ազգային միջուկային անվտանգության համակարգը կարողանա հարմարվել և դիմակայել նոր առաջացող սպառնալիքներին: Ընդգրկուն երկխոսության խթանումը, տեղեկատվության փոխանակումը և լավագույն փորձի կիրառումը կարևոր են սպառնալիքների արդյունավետ նույնականացման և կառավարման համար:
ԱԷՄԳ կենտրոնական դերակատարությամբ՝ գործընկերների հետ միջազգային համագործակցությունը էական դերակատարություն է ունեցել միջուկային անվտանգության և ապահովության բնագավառում մեր կարողությունների ամրապնդման գործում: Հայկական ատոմակայանը տարիների ընթացքում իրականացրել է մի շարք ծրագրեր միջուկային անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու համար՝ ԱԷՄԳ առաջարկություններին համապատասխան:
Այս բարելավումները՝ ատոմակայանի լայնամասշտաբ արդիականացումը և սարքավորումներով վերահագեցումը, ատոմային էներգիայի նկատմամբ ձևավորել են հավելյալ հանրային վստահություն: Առաջնորդվելով ազգային առաջնահերթություններով և ածխածնի զրոյական արտանետման գլոբալ նպատակներին հասնելու գործում միջուկային էներգիայի առանցքային կարևորությամբ, ինչպես նաև ելնելով ԱԷԿ-ի շահագործման ընթացքում ապահովության և անվտանգության բարձր չափանիշների պահպանման կարևորությունից՝ Հայաստանը որոշել է երկարաձգել ներկայիս էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը մինչև 2036 թվականը՝ նոր հզորության սահուն անցման վերջնական նպատակով:
Հայաստանն իր Ազգային գործողությունների ծրագրով լիարժեքորեն հետևում է միջազգային պարտավորություններին, որոնք սահմանված են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևով: Մեծ ջանքեր են գործադրվել, որպեսզի ապահովվի խիստ սահմանային վերահսկողություն՝ միջուկային և ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգությունը կանխելու համար: Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության շնորհիվ Հայաստանի բոլոր սահմանային անցակետերը շարունակաբար արդիականացվում և թարմացվում են:
Վկայակոչելով ԱԷՄԳ Գլխավոր համաժողովի բանաձևերը և որոշումները՝ Հայաստանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումն առ այն, որ խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա հարձակումը կամ հարձակման վտանգը համարվում է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության, Միջազգային իրավունքի և Գործակալության կանոնադրության խախտում: Հայաստանի դիրքորոշումն այս պարագայում սկզբունքային է, բայց նաև բխում է անցյալի փորձից՝ հաշվի առնելով ՀՀ ատոմակայանի դեմ անթաքույց սպառնալիքները:
Խաղաղ միջուկային օբյեկտների անձեռնմխելությունը և անվտանգությունը պետք է անառարկելիորեն պահպանվի նաև զինված հակամարտությունների ժամանակ: Այս առումով Հայաստանը ցանկանում է վերահաստատել «Յոթ անփոխարինելի հենասյուների» կարևորությունը, որոնք առաջ է քաշել Գլխավոր քարտուղարը՝ որպես խաղաղ միջուկային օբյեկտների անվտանգության պահպանման նվազագույն պայման: Այս լույսի ներքո Հայաստանը բարձր է գնահատում Գլխավոր քարտուղարի և ԱԷՄԳ-ի անձնակազմի նվիրված և շարունակական ջանքերը։
Մեր նպատակն է ստեղծել միջազգային ընկալում առ այն, որ կա անհրաժեշտություն նոր շունչ հաղորդելու միջազգային իրավաբանորեն պարտավորեցնող պայմանագրի մշակման գործընթացին, որը կարգելի խաղաղ նպատակներով օգտագործվող միջուկային օբյեկտների վրա զինված հարձակումները և հարձակման սպառնալիքները:
Եզրափակելով՝ կցանկանայի վերահաստատել մեր անսասան նվիրվածությունը համաշխարհային միջուկային անվտանգության ամրապնդման ընդհանուր նպատակներին, միջուկային զենքի չտարածմանը և միջուկային էներգիայի խաղաղ օգտագործմանը: Թող այս համաժողովը ծառայի որպես նորացված համագործակցության և նորարարության խթան՝ մղելով մեզ դեպի ավելի ապահով և անվտանգ ապագա:
Շորհակալություն»:
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝ Միջուկային անվտանգության համաժողովի նպատակն է ապահովել գլոբալ ֆորում նախարարների, քաղաքականություն մշակողների և միջուկային անվտանգության փորձագետների համար՝ քննարկելու համար միջուկային անվտանգության ապագան ամբողջ աշխարհում՝ միաժամանակ հնարավորություն տալով տեղեկատվության և լավագույն փորձի փոխանակման և միջուկային անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ միջազգային համագործակցության խթանման համար։
Համաժողովի աշխատանքները նպաստում են միջուկային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի, ներառյալ առկա մարտահրավերների և դրանց միտումների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը, ոլորտում առաջնահերթությունների վերանայմանը, հրատապ ուշադրության կարիք ունեցող ուղղությունների հասցեագրմանը։ Համաժողովի արդյունքները հիմք կծառայեն ԱԷՄԳ 2026-2029թթ. միջուկային անվտանգության ծրագրի մշակման համար:

Запретить угрозы нападения на ядерные объекты: глава МИД Армении на Международной конференции по ядерной безопасности
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 20 мая в Вене принял участие в Международной конференции по ядерной безопасности (ICONS 2024) на тему «Формируя будущее».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в своей речи Мирзоян отметил:
"Генеральный директор Гросси,
Уважаемые сопредседатели,
Я хотел бы начать с выражения наших глубоких соболезнований правительству, коллегам и дружественному народу Ирана в связи с трагической катастрофой вертолета.
Я выражаю сердечную признательность генеральному директору и Секретариату за организацию четвертой Международной конференции по ядерной безопасности и поздравляю Австралию и Казахстан с эффективным сопредседательством на таком важном мероприятии.
Будучи убежденным сторонником нераспространения, Армения подтверждает свою непоколебимую приверженность Договору о нераспространении и другим соответствующим договорам, а также полному соблюдению соглашений о гарантиях МАГАТЭ и дополнительных протоколов.
За последнее десятилетие наш глобальный ландшафт претерпел значительные изменения, отмеченные быстрыми преобразованиями и появлением непредвиденных проблем, в том числе связанных с развитием технологий. В ответ крайне важно, чтобы наши национальные системы ядерной безопасности оставались адаптируемыми и устойчивыми к новым и возникающим угрозам. Содействие широкому диалогу, обмену информацией и внедрению передового опыта имеют первостепенное значение для эффективного выявления и смягчения этих развивающихся угроз.
Международное сотрудничество с различными партнерами при центральной роли МАГАТЭ всегда играло важную роль в укреплении наших возможностей в области физической ядерной безопасности. В результате такого сотрудничества Армянская АЭС за годы работы реализовала ряд проектов по повышению ядерной безопасности на уровне объекта согласно соответствующим рекомендациям МАГАТЭ.
Такие усовершенствования, а также масштабная модернизация и переоборудование АЭС породили дополнительное доверие общества и пропаганду в пользу атомной энергетики. Руководствуясь национальными приоритетами и ключевой важностью атомной энергетики в достижении глобальных целей Net Zero, а также движимая успешным соблюдением высоких стандартов безопасности и защищенности при эксплуатации АЭС, Армения решила продлить срок эксплуатации нынешнего энергоблока до 2036 года с конечной целью сделать плавный переход на новую мощность.
Армения полностью выполняет свои международные обязательства согласно резолюции 1540 Совета Безопасности ООН посредством своего Национального плана действий. Были предприняты серьезные усилия по обеспечению строгого пограничного контроля для предотвращения незаконного оборота ядерных и радиоактивных материалов. В сотрудничестве с другими международными партнерами все пограничные пункты пропуска Армении последовательно модернизируются и совершенствуются.
Ваши Превосходительства, уважаемые коллеги,
Ссылаясь на соответствующие резолюции и решения Генеральной конференции МАГАТЭ, Армения подтверждает свою принципиальную позицию, согласно которой любое нападение или угроза нападения на ядерные объекты, предназначенные для мирных целей, представляет собой нарушение принципов Устава Организации Объединенных Наций, международного права и Устава Агентства. Позиция Армении в этом отношении является принципиальной, но это также обусловлено прошлым опытом в свете нескрываемых угроз в адрес ее АЭС.
Неприкосновенность и безопасность мирных ядерных объектов должны безоговорочно соблюдаться и в периоды вооруженных конфликтов. В этой связи Армения напоминает о важности представленных генеральным директором «Семи незаменимых столпов» как минимума для обеспечения безопасности и защищенности мирных ядерных объектов. В свете этого Армения еще раз высоко оценивает самоотверженные и неустанные усилия генерального директора и персонала МАГАТЭ.
Наша цель – добиться международного понимания и признания необходимости активизировать процесс разработки международного юридически обязательного договора, запрещающего вооруженные нападения и угрозы нападения на ядерные объекты, предназначенные для мирных целей.
В заключение я хотел бы подтвердить нашу непоколебимую приверженность общим целям укрепления физической ядерной безопасности во всем мире, ядерного нераспространения и мирного использования ядерной энергии. Пусть эта конференция послужит катализатором возобновления сотрудничества и инноваций, продвигая нас к более безопасному и надежному будущему.