Սիդնեյում ապրիլի 21-ին կանցկացվի Արդարության երթ` հայերի, հույների ու ասորիների մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիդնեյի հայկական, հունական և ասորական համայնքների ներկայացուցիչները քայլերթ կանցկացնեն Սիդնեյում՝ Ավստրալիայի վարչապետին և կառավարությանը կոչ անելով ճանաչել Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի, հույների և ասորիների նկատմամբ 1915 թվականին իրականացված ցեղասպանությունը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Greekherald կայքը։
#MarchFor Justice (Արդարության քայլերթ) խորագրով ակցիան տեղի կունենա ապրիլի 21-ին։ Ակցիայի մասնակիցները հավաքվելու են Hyde Park Archibald շատրվանի մոտ, որտեղից սկսվելու է քայլերթը։
Քայլերթի կազմակերպչական հանձնաժողովի անդամ Նանոր Շոկայանը, ով նաև Ավստրալիայի հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի գործադիր մարմնի նախագահն է, ասել է․ «Չպատժվող հանցագործությունը կրկնվող հանցագործություն է։ Դա այն է, ինչի ականատեսն են 1915 թվականի ցեղասպանության զոհերի հետնորդները։ Իրենց պապենական հայրենիքում ապրող մեր հայրենակիցները շարունակում են մնալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցագործ ու դաժան վարչակարգերի սպառնալիքի տակ։ Քանի դեռ նրանք պատասխանատվության չեն ենթարկվել 109 տարի առաջ իրականացված գործողությունների համար, նրանք կանգ չեն առնելու»։

Sydney’s Armenians, Greeks and Assyrians unite to demand recognition of 1915 genocides
YEREVAN, 12 APRIL, ARMENPRESS. Sydney’s Armenian, Assyrian and Greek communities willonce again rally togetherin Sydney’s central business district, calling on the Australian Prime Minister and Federal Government to recognise the 1915 Armenian, Assyrian and Greek Genocides.
The annual#MarchForJusticewill take place on Sunday, 21 April, with community members gathering at the Hyde Park Archibald Fountain at 2pm before descending into the streets of Sydney’s CBD.
March For Justice organising committee member Nanor Shokayan, who also serves as the Chairperson of the Armenian Youth Federation of Australia Central Executive, said, “A crime unpunished is a crime repeated – that is what the descendants of survivors of the 1915 Genocides are witnessing, our compatriots living in their ancestral homelands remain under threat from the criminal and brutal regime’s of Turkey and Azerbaijan.”
“Until they are held accountable for their actions 109 years ago, they will never stop,” Shokayan added.