ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ինչ էր, եթե ոչ աշխարհաքաղաքական լեգիտիմ մրցակցություն ՀՀ–ի վրա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իշխանությունը ցանկանում է Հայաստանը հանել աշխարհաքաղաքական մրցակցությունից:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ԱԺ–ում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմության կողմից իշխանությանն ուղղված՝ Հայաստանն աշխարհաքաղաքական մրցակցության թատերաբեմ դարձնելու վերաբերյալ մեղադրանքին:
Պատասխանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում տեղի ունեցած գործընթացների համար ընդդիմության՝ իշխանությանն ուղղված մեղադրանքին՝ վարչապետն ասաց. «Ոչ մեկ չի նկատում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները քիչ չէ՝ 2014 թվականից հետո իրար հետ կոնֆլիկտի մեջ էին, 2022 թվականից պատերազմ են անում իրար հետ, չեք նկատե՞լ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր իրար հետ պատերազմի վիճակում են»:
Անդրադառնալով ընդդիմությունից հնչած մեղադրանքին, թե իշխանությունը Հայաստանը դարձնում է աշխարհաքաղաքական մրցակցության թատերաբեմ՝ Փաշինյանը հարցրեց. «ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն ի՞նչ էր, եթե ոչ աշխարհաքաղաքական լեգիտիմ մրցակցություն Հայաստանի Հանրապետության վրա: Այսինքն՝ դուք մտածում էիք, որ Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի և Մինսկի խմբի մյուս անդամ երկրների շահերն այնպես են համընկնո՞ւմ...»:
Ապա Փաշինյանը հավելեց. «Մեզ 30 տարի «մեշոկի» նման այս կողմից շպրտել են այն կողմ, այն կողմից՝ այս կողմ, չեք նկատե՞լ: Մեզ գալիս, ասում էին՝ այսպես ասեք, իրենք գնում էին ԵԱՀԿ–ում ուրիշ ձև էին քվեարկում: Սա ի՞նչ էր, եթե ոչ աշխարհաքաղաքական մրցակցություն: Մենք, ընդհակառակը, ուզում ենք Հայաստանը հանել այդ մրցակցությունից, ասել՝ այստեղ երկիր կա, կառավարություն կա, ժողովուրդ կա, տեսլական կա»:

Действующие власти хотят вывести Армению из геополитической конкуренции: Пашинян
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в Национальном Собрании, коснувшись обвинений оппозиции в адрес правительства в превращении Армении в театр геополитической конкуренции.
Отвечая на обвинения оппозиции в адрес правительства за процессы, которые происходили в рамках Минской группы ОБСЕ, премьер-министр сказал: “Никто не замечает, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ малого того, что конфликтовали друг с другом после 2014 года, но и с 2022 года воюют друг с другом? Вы не заметили этого? Сопредседатели Минской группы ОБСЕ сегодня находятся в состоянии войны друг с другом”.
Коснувшись обвинений оппозиции в том, что правительство превращает Армению в театр геополитической конкуренции, Пашинян спросил: “Чем была Минская группа ОБСЕ, как не легитимной геополитической конкуренцией вокруг Республики Армения? Т.е. вы думаете, что интересы Франции, США, России и других стран-членов Минской группы просто совпадают?”
Затем Пашинян добавил: “30 лет нас перебрасывали с одной стороны на другую, как мешок. Перебрасывали с одной стороны на другую, потом с этой - на предыдущую. Вы не замечали? Приходили к нам и говорили: вы скажите вот так. Потом шли в ОБСЕ и голосовали по-другому. Что это было, если не геополитическое соперничество? Наоборот, мы хотим вывести Армению из этой конкуренции, сказать: здесь есть страна, есть правительство, есть народ, есть видение”.