Երկխոսություններ, որոնք ավելի արդյունավետ են դարձնում անդրսահմանային համագործակցությունը․ Shtigen Group-ի միջազգային ճամփորդությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Իտալիա, Իրաք, Հյուսիսային Մակեդոնիա․․․ սրանք բազմաթիվ երկրներից մի քանիսն են միայն, որտեղ անցկացված միջազգային ֆորումներին, ցուցահանդեսներին և միջոցառումներին Shtigen Group-ն արդեն հասցրել է այս տարի մասնակցել։
Shtigen Group-ը՝ Neta-ի պատվավոր գործընկեր
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Shtigen Group-ից, Neta Auto-ն իր միջազգային գործընկերներին այս տարեսկզբին հավաքեց մի հարկի տակ ու քննարկեց ավտոկոնցեռնի զարգացման ռազմավարությունը։ Neta բրենդի՝ տարբեր երկրների ներկայացուցչությունների մասնակցությամբ այս հավաքը կայացավ Շանհայի հանրահայտ Convention & Exhibition Center համալիրում, որն էկոլոգիական միջավայրով, առաջադեմ տեղեկատվական ցանցային համակարգով կենտրոն է։
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Shtigen Group-ը՝հիմնադիր տնօրեն Հայկ Շեկյանի գլխավորությամբ։
Շանհայում, միաժամանակ, կայացավ նաև Neta բրենդի նոր մոդելի փակ ցուցադրությունը, ինչպես նաև թեստ-դրայվ անցկացվեց։
Andron ընկերությունը, որը Shtigen Group-ի մաս է կազմում, Neta-ի պաշտոնական և բացառիկ ներկայացուցիչն է Հայաստանում։
Կայուն գործընկերը
Shtigen-ը Ռաս ալ-Խայմայում փետրվարին մասնակցեց տարվա ամենաստարտափային իրադարձությանը՝ Seaside Startup Summit-ին (SSS)՝ ինչպես միշտ «Կայուն գործընկերոջ» կարգավիճակում։ Արևածագից մինչև մայրամուտ Shtigen-ն Էմիրությունների այս ծովափնյա քաղաքում հետևում էր, թե ինչպես են սկիզբ առնում բազմաթիվ հաջողության պատմություններ։
SSS-ն առաջին հերթին սովորելու ճանապարհորդություն էր․ Shtigen-ից Պետրոս Հերգնյանն ու Արման Շեկյանն էլ մասնակցում էին այս իրադարձության բոլոր կարևոր հանգրվաններին՝ աքսելերացիոն և ինկուբացիոն ծրագրերից մինչև մենթորշիփ, անհատական հանդիպումներից մինչև զրույցներ խարույկի շուրջ:
Ի դեպ, Shtigen Group-ը դեռ 2019-ից նպաստում է ստարտափների առաջխաղացմանը՝ հովանավորելով SSS-ի՝ տարբեր տարիների և տարբեր վայրերումկազմակերպած հավաքները։
Գործարար հանդիպումներ Իրաքում
Արաբական աշխարհի խոշորագույն քաղաքներից մեկում՝ Բաղդադում, հայ գործարարները մասնավոր և պետական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ փետրվարին հանդիպեցին ու քննարկեցին հայ-իրաքյան գործարար կապերը։ Shtigen Group-ի հիմնադիր տնօրեն Հայկ Շեկյանը բիզնես համաժողովի մասնակիցներից էր․ Իրաք էր մեկնել ՀՀ պետական պատվիրակության կազմում։
Հայկ Շեկյանն Էրբիլում էլ մասնակցեց Իրաքյան Քուրդիստանի գործարարների հետ հանդիպմանը, որտեղ քննարկվում էին երկու երկրների էներգետիկայի ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։
Shtigen Group-ը՝ Energy Transition Expo-ի մասնակից
KEY 2024-ը իտալական Ռիմինի քաղաքի նույնանուն համալիրում մարտին հյուրընկալել էր աշխարհի մոտ 60 երկրի պատվիրակությունների։ Արդեն 2-րդ անգամ անցկացվող այս միջազգային ցուցահանդեսի՝ Energy Transition Expo-ի նպատակը էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի տեխնոլոգիաների, ծառայությունների և նորարար լուծումների ներկայացումն էր։
Shtigen Group-ը Հայաստանի պատվիրակության՝ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի միակ ներկայացուցիչն էր: Ընկերության բիզնեսի միջազգայնացման մենեջեր Աշխեն Գրիգորյանը Ռիմինում ծանոթացավ միջազգային ընկերությունների, ոլորտի առաջատարների, ավելի քան 800 ցուցահանդեսային ապրանքանիշերի, նորարարական տեխնոլոգիաների հետ։ Միջազգային գործընկերների հետ էլ քննարկեց էներգետիկ ոլորտի զարգացման հեռանկարները։
Energy Transition Expo-ն Իտալիայում և Միջերկրական ծովի ավազանում էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի ոլորտում տեխնոլոգիաներին, ծառայություններին նվիրված եվրոպական առանցքային միջոցառումներից է։ Այն կարևորում է էներգետիկ շուկայի զարգացումը՝ օրակարգում պահելով կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի արդյունավետ լուծումները։
Shtigen Group-ը՝ տարածաշրջանային երկխոսության մասնակից
Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի՝ մարտ ամսին կազմակերպած Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հետ տարածաշրջանային երկխոսությանը մասնակցում էր նաև Shtigen Group-իհիմնադիր տնօրենը։ Սկոպյեում անցկացված ֆորումի շրջանակումՀայկ Շեկյանը շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել է համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունն ու մեխանիզմները։
Այս միջոցառումը 2 հիմնական նպատակ ուներ՝ մասնակիցներին ծանոթացնել հիմնադրամի նոր ռազմավարությունների և ֆինանսավորման գործիքների հետ, ինչպես նաև ներկաներից լսել, թե ինչ ծրագրերով և ինչպես են նրանք պլանավորում համագործակցել Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի հետ։
Հայկ Շեկյանի խոսքով՝ նման երկխոսությունները, տարբեր երկրների ներկայացուցիչների հետ փորձի ու գիտելիքի փոխանակման հարթակ լինելուց բացի, ռազմավարական նոր գործիքների հետ ծանոթանալու հնարավորություն են։ «Սա երկխոսություն է, որի նպատակն անդրսահմանային համագործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնելն է։ Վերջին տարիներին մեր ընկերությունը նկատելիորեն ընդլայնել էգործունեության շրջանակը՝ մեկ ընկերությունից վերածվելով ընկերությունների խմբի, ինչի արդյունքում մասնակցությունը նման ֆորումներին դարձել է առավել հասցեական և հեռանկարային։ Այս անգամ, մասնավորապես, ներկայացնում էինք Shtigen Ventures-ը՝ գործընկերներ փնտրելու ակնկալիքով»,-ասում է Հայկ Շեկյանը։
Shtigen Group-ըհյուրընկալեց համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչների
Shtigen-ը ոչ միայն ինքն է այցի գնացել, այլև հյուրընկալել է իր միջազգային գործընկերներին։ Համաշխարհային ճանաչում ունեցող C&D ընկերության ներկայացուցիչները Shtigen Group-ի հրավերով մարտին ժամանելէին Հայաստան։ Աշխարհում մոտ 60 000 աշխատատեղ ստեղծած այս ընկերությունըվերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի խոշոր ներդրողներից է, ինչպես նաև մի շարք հանրահայտ բրենդների ներկայացուցիչը։
Մեր արտասահմանցի գործընկերները շրջեցին Shtigen-ի գրասենյակներում, ծանոթացան ընկերությունների խմբի աշխատաթիմերի հետ: Solis ընկերության ներկայացուցիչն էլ հատուկ Shtigen Group-ի նախագծային և տեխնիկական բաժինների աշխատակիցների համար դասընթաց անցկացրեց։

YEREVAN, 2 APRIL, ARMENPRESS. China, the United Arab Emirates, Italy, Iraq, North Macedonia.. These are just a few of the many countries where Shtigen Group has already participated in international forums, exhibitions and events held this year.
Shtigen Group is an honorary partner of Neta
According to the Shtigen Group, Neta Auto gathered its international partners under one roof at the beginning of this year to discuss the development strategy of the automotive concern. This meeting, with the participation of Neta brand representatives from different countries, took place at the renowned Shanghai Convention & Exhibition Center complex, a center with an ecological environment and an advanced information network system.
The Shtigen Group was also present at the event, led by its founding director, Hayk Shekyan. Simultaneously in Shanghai a closed demonstration of the new model from the Neta brand, along with a test drive was held. Andron Company, a part of the Shtigen Group, serves as the official and exclusive representative of Neta in Armenia.
Stable Partner
Shtigen participated in the most startup event of the year, the Seaside Startup Summit (SSS) in Ras al Khaimah in February, as always as a "Sustainable Partner". From sunrise to sunset, Shtigen was following many success stories beginning in this Emirati beach town.
SSS was first and foremost a learning journey. Petros Hergnyan and Arman Shekyan from Shtigen also participated in all important milestones of this event, from acceleration and incubation programs to mentorship, from individual meetings to conversations around the campfire.
Since 2019, Shtigen Group has been supporting the advancement of startups by sponsoring gatherings organized by SSS in various years and locations.
Business meetings in Iraq
In Baghdad, one of the largest cities in the Arab world, Armenian businessmen met with representatives from the private and public sectors in February to discuss Armenian-Iraqi business ties. Hayk Shekyan, the founding director of Shtigen Group, was one of the participants in the business forum. He traveled to Iraq as part of the state delegation of the Republic of Armenia.
Hayk Shekyan also participated in a meeting with businessmen from Iraqi Kurdistan in Erbil, where the prospects of cooperation in the energy sector between the two countries were discussed.
Shtigen Group, a participant of the Energy Transition Expo
KEY 2024 hosted delegations from around 60 countries in March at the complex of the same name in the Italian city of Rimini. The goal of this international exhibition, Energy Transition Expo, which is being held for the second time already, was the presentation of technologies, services, and innovative solutions in the field of energy efficiency and renewable energy.
Shtigen Group was the sole representative of the Armenian delegation in the field of renewable energy. Ashkhen Grigoryan, the company's business internationalization manager, acquainted herself with international companies, industry leaders, over 800 exhibition brands, and innovative technologies in Rimini. She also discussed the prospects for the development of the energy sector with international partners.
The Energy Transition Expo in Italy and the Mediterranean Basin is one of the key European events dedicated to energy efficiency and renewable energy technologies and services. It highlights the significance of the growth of the energy sector and maintains the relevance of finding practical ways to tackle climate change.
Shtigen Group, a participant in the regional dialogue
The founding director of Shtigen Group also participated in the regional dialogue with Eastern Europe and Central Asia organized by the Green Climate Fund in March. During the forum held in Skopje, Hayk Shekyan discussed the possibility and mechanisms of implementing joint projects with interested parties.
This event had two main goals: to familiarize the participants with the fund's new strategies and financing tools, and also to hear from the attendees about their planned projects and how they intend to cooperate with the Green Climate Fund.
According to Hayk Shekyan, such dialogues not only serve as platforms for exchanging experience and knowledge with representatives from different countries but also provide opportunities to become acquainted with new strategic tools.
“This is a dialogue aimed at making cross-border cooperation more effective. In recent years, our company has significantly expanded its range of activities. As a result, participation in such forums has become more targeted and promising. This time, in particular, we represented Shtigen Ventures with the expectation of finding partners,” said Hayk Shekyan.
Shtigen Group hosted representatives of world-renowned companies
Shtigen not only visited other locations but also hosted its international colleagues. Representatives of the world-renowned C&D company arrived in Armenia in March at the invitation of Shtigen Group. This company, which has created about 60,000 jobs worldwide, is one of the major investors in the field of renewable energy and represents a number of famous brands.
Our foreign colleagues toured Shtigen's offices and got acquainted with the working teams of the group of companies. A representative from the Solis company conducted training for the employees of Shtigen Group's design and technical departments.