ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ևս հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հաղորդագրությունը ՀՀ զինված ուժերի տեղաշարժերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելությունը ևս հերքել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունը, թե հայկական զինված ուժերը իբր տեղաշարժեր է իրականացնում սահմանին։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկատվություն էր տարածել, թե հայկական զինված ուժերն Ադրբեջանի հետ սահմանին տեղաշարժեր են իրականացնում, ինչը հերքեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչության տարածած հաղորդագրությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
«Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելությունն ամբողջ օրվա ընթացքում պարեկություն է իրականացրել հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով։ Ամեն ինչ հանգիստ է, անսովոր տեղաշարժեր չեն նկատվել։ Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելությունը բոլորին խաղաղ Զատիկ է մաղթում»,- ասված է առաքելության X-ի էջում կատարած գրառման մեջ։
ԵՄ դիտորդական առաքելության այս գրառմանն արձագանքել է նաև Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը․ «Ուրախ եմ Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելության կողմից հաստատում ստանալու համար, որ անսովոր ռազմական տեղաշարժեր չեն նկատվել։ Հենց սա է առաքելության հիմնական նպատակը՝ ապահովել առավել թափանցիկություն և վստահություն կառուցել։ Առաքելությունը շարունակում է բաց մնալ նաև Ադրբեջանի իշխանությունների ավելի շատ փոխգործակցության համար»,- գրել է Կլաարը։
Ավելի ուշ Առաքելությունը ևս մեկ գրառում է արել․ «Մարտի 31-ին Հայաստանում Եվրոպական Միության դիտորդական առաքելությունը պարեկների է ուղարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմից մոնիթորինգ իրականացնելու և սահմանին անսովոր ռազմական տեղաշարժեր նկատելու դեպքում զեկուցելու համար։ Բոլոր պարեկները զեկուցել են, որ իրավիճակը հանգիստ է եղել և որ անսովոր տեղաշարժեր չեն նկատվել»,- ասված է գրառման մեջ։

Миссия наблюдателей ЕС также опровергла заявление МО Азербайджана о передвижениях ВС Армении
Наблюдательная миссия Евросоюза в Армении также опровергла распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что якобы Вооруженные Силы Республики Армения осуществляют передвижения личного состава и техники на различных направлениях пограничной зоны.
Ранее Минобороны Азербайджана распространило информацию о том, что Вооруженные Силы Армении осуществляют передвижения на границе с Азербайджаном, которую опровергло Минобороны Армении, подчеркнув, что распространенное Минобороны Азербайджана сообщение не соответствует действительности.
«Наблюдательная миссия Евросоюза в Армении в течение всего дня осуществляла патрулирование вдоль армяно-азербайджанской границы. Все спокойно, никаких необычных передвижений не замечено. Наблюдательная миссия Евросоюза в Армении желает всем мирной Пасхи», - говорится в сообщении миссии в Х.
На этот пост миссии наблюдателей ЕС также отреагировал Тойво Клаар, специальный представитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии: «Я рад получить подтверждение от наблюдательной миссии Евросоюза в Армении о том, что никаких необычных военных перемещений не наблюдалось. Это основная цель миссии: обеспечить максимальную прозрачность и укрепить доверие. Миссия продолжает оставаться открытой для дальнейшего взаимодействия со стороны властей Азербайджана», - написал Клаар.
Позже миссия опубликовала еще одну запись: «31 марта наблюдательная миссия Евросоюза в Армении направила патрули на армянскую сторону армяно-азербайджанской границы для наблюдения и сообщения о необычных военных перемещениях на границе. Все патрульные сообщили, что ситуация спокойная и никаких необычных передвижений не наблюдается», - говорится в сообщении.