Մեր որևէ համագործակցություն չի կարող ուղղված լինել մեր իսկ տարածաշրջանի դեմ․ Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ ՀՀ-ն շարունակում է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանացման քաղաքականությանը, իսկ հարաբերությունները հարևան Վրաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ չափազանց կարևոր և առանձնահատուկ անվանելով՝ հավելում, որ հայկական կողմի որևէ համագործակցություն չի կարող ուղղված լինել տարածաշրջանի դեմ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետն այս մասին ասաց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում։
«Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ նաև տարածաշրջանացման քաղաքականությանը։ Մեր առանձնահատուկ հարաբերությունները Վրաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ չափազանց կարևոր են, և մեր որևէ համագործակցություն չի կարող ուղղված լինել մեր իսկ տարածաշրջանի դեմ»,- ընդգծեց վարչապետը։
Ողջունելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին՝ վարչապետն ընդգծեց, որ սա քարտուղարի առաջին այցն է Հայաստան, ինչը լավ հնարավորություն է՝ կարծիքներ փոխանակելու ինչպես Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության, այնպես էլ տարածաշրջանային և գլոբալ կայունության և անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ։
«Մենք շահագրգռված ենք՝ շարունակելու զարգացնել առկա քաղաքական երկխոսությունը և ընդլայնելու գործընկերությունը դաշինքի, ինչպես նաև առանձին անդամ պետությունների հետ։ Հուսով ենք, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության նոր ձևաչափը՝ «Անհատապես հարմարեցված գործընկերության» ծրագիրը շուտով կհաստատվի։ Մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունների լույսի ներքո Հայաստանի համար չափազանց կարևոր է ուժեղացնել իր դիմակայունությունը և զարգացնել համապատասխան պաշտպանական կարողությունները»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Մեծապես կարևորելով նաև Հայաստանի մասնակցությունը խաղաղապահ գործողություններին, և այն համարելով կարևոր ներդրում միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործերում՝ վարչապետը վկայակոչեց հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման շարունակական ներդրումը Կոսովոյի առաքելությունում։
«Ինչպես տեղյակ եք, 2023 թվականի հուլիսին, երբ Կոսովոյում որոշակի անկայուն վիճակ էր, Հայաստանն ավելացրեց իր խաղաղապահ ստորաբաժանման անձնակազմը՝ լրացուցիչ 17 զինծառայողով»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ՀՀ-ՆԱՏՕ խորհրդարանական հարթությունում իրականացվող արդյունավետ երկխոսությանը։
«Մեր խորհրդարանականները ներգրավված են ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստերին և «Rose-Roth» սեմինարներին»,- նշեց վարչապետը։

Наше сотрудничество не может быть направлено против нашего региона: Никол Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подтвердил, что Республика Армения остается приверженной политике регионализации, считая отношения с соседней Грузией и Исламской Республикой Иран чрезвычайно важными и особенными, добавив, что любое сотрудничество армянской стороны не может быть направлено ​​против своего региона.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр Армении сказал об этом на пресс-конференции с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
«Армения продолжает придерживаться политики регионализации. Наши особые отношения с Грузией и Исламской Республикой Иран чрезвычайно важны, и любое наше сотрудничество не может быть направлено против нашего собственного региона», - подчеркнул премьер-министр.
Приветствуя генерального секретаря Организации Североатлантического договора Йенса Столтенберга, премьер-министр подчеркнул, что это первый визит госсекретаря в Армению, который является хорошей возможностью обменяться мнениями по вопросам сотрудничества Армения-НАТО, а также по вопросам региональной и глобальной стабильности и безопасности.
«Мы заинтересованы в развитии существующего политического диалога и расширении партнерства как с блоком, так и с отдельными государствами-членами. Надеемся, что новый формат сотрудничества Армения-НАТО: программа «Индивидуально адаптированное партнерство» будет утвержден в ближайшее время. В свете событий, произошедших в нашем регионе, для Армении крайне важно усилить свою обороноспособность и развить соответствующие оборонные возможности», - подчеркнул Пашинян.
Говоря об участии Армении в миротворческих операциях и посчитав это важным вкладом в международный мир и безопасность, премьер-министр отметил постоянный вклад армянского миротворческого подразделения в миссию в Восово.
«Как Вам известно, в июле 2023 года, когда в Косово сложилась определенная нестабильная ситуация, Армения увеличила личный состав своего миротворческого подразделения на 17 военнослужащих», - напомнил премьер-министр Армении.
Никол Пашинян коснулся и эффективного диалога, ведущегося на парламентском уровне РА-НАТО.
«Наши парламентарии участвуют в заседаниях Парламентской ассамблеи НАТО и семинарах «Rose-Roth» », - отметил премьер-министр.