Միրզոյանի տպավորությամբ՝ կա հարց, որի շուրջ Հայաստանը և Ադրբեջանը շատ մոտ են փոխադարձ համաձայնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Խորհրդային Միության փլուզման պահին եղած սահմանագիծը որպես սահմանազատման հիմք ընդունելու հարցի շուրջ փոխըմբռնումն այս պահի դրությամբ ավելին է, քան 1 ամիս առաջ, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի տպավորությամբ՝ կողմերը շատ մոտ են այդ հարցով փոխադարձ համաձայնությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միրզոյանը նման դիրքորոշում հայտնեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում:
«Մեր համոզմամբ՝ երկու երկրների միջև փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչումն ու հետագա սահմանազատման գործընթացը պետք է տեղի ունենա Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Սա նշանակում է, որ այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել երկու երկրների միջև ԽՍՀՄ փլուզման պահին, պետք է վերարտադրվեն գետնի վրա: Այն, ինչ այդ սահմանից «պայմանականորեն» կլինի ձախ, պետք է պատկանի Հայաստանին, ինչ կլինի այդ սահմանից աջ, պետք է պատկանի Ադրբեջանին»,-ասաց Միրզոյանը:
ԱԳ նախարարն ասաց, որ հայկական կողմի այս համոզմունքը, տեսլականը կիսում են նաև այլ գործընկերներ: Հայկական կողմը, սակայն, չունի վստահություն, որ Ադրբեջանն ընդունում է սա:
Միրզոյանը հիշեցրեց, որ ադրբեջանական կողմը 1991-ին ստորագրել է Ալմա-Աթայի հռչակագիրը: «Եվ մենք մեր ադրբեջանցի գործընկերներին հիշեցնում ենք, որ Ադրբեջանի նախագահն այս նույնը հրապարակային ընդունել է գրավոր կերպով նախ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում՝ քառակողմ հայտարարությամբ, հետո նույն բանն Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է Սոչիում՝ գրավոր հայտարարությամբ: Ադրբեջանի նախագահն այս նույն բանը ընդունել է նաև Բրյուսելում 2023-ի մայիսին»,-ասաց նախարարը:
Միրզոյանը սակայն, ընդգծեց, որ, ցավոք, Ադրբեջանում երբեմն առանձին դիրքորոշումներով հետընթացներ են լինում պայմանավորվածություններից:
«Բայց նաև փոխըմբռնումն այս հարցով այս պահի դրությամբ ավելին է, քան 1 ամիս առաջ: Ես գոնե այս պահին տպավորություն ունեմ, որ մենք շատ մոտ ենք այդ հարցով փոխադարձ համաձայնության գալու: Ես խոսում եմ սկզբունքի մասին՝ 1991-ի գիծը՝ երկու երկրների միջև Խորհրդային Միության փլուզման պահին եղած սահմանագիծը որպես սահմանազատման հիմք և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հիմք ընդունելու մասին»,-ասաց նա:

Министр ИД Армении считает, что есть вопрос, по которому Армения и Азербайджан очень близки к достижению согласия
Взаимопонимание между Арменией и Азербайджаном по вопросу принятия границы, существовавшей на момент распада Советского Союза, в качестве основы для делимитации на данный момент больше, чем месяц назад. Министр иностранных дел Армении Арарата Мирзояна считает, что стороны очень близки к достижению согласия по этому вопросу.
Как передает «Арменпресс», Мирзоян выразил такое мнение на заседании парламентской комиссии по внешним отношениям.
«Мы считаем, что взаимное признание территориальной целостности и дальнейший процесс делимитации должны происходить на основе Алма-Атинской декларации. Это означает, что границы, существовавшие между двумя странами на момент распада СССР, должны быть воспроизведены на местах. То, что «условно, будет слева от этой границы, должно принадлежать Армении, то, что будет справа от этой границы, должно принадлежать Азербайджану», - сказал Мирзоян.
Глава МИД отметил, что это видение армянской стороны разделяют и другие партнеры. Однако у армянской стороны нет уверенности, что Азербайджан примет это.
Мирзоян напомнил, что и азербайджанская сторона подписала Алма-Атинскую декларацию в 1991 году. «И мы напоминаем нашим азербайджанским коллегам, что президент Азербайджана публично признал это в письменной форме сначала 6 октября 2022 года в Праге в четырехстороннем заявлении, затем президент Азербайджана признал то же самое в Сочи в письменном заявлении. Президент Азербайджана признал это и в Брюсселе в мае 2023 года», - сказал министр.
Однако Мирзоян подчеркнул, что, к сожалению, у Азербайджана по некоторым позициям соглашений иногда случаются отступления.
«Но взаимопонимания по этому вопросу сейчас больше, чем месяц назад. У меня сложилось впечатление, по крайней мере, на данный момент, что мы очень близки к достижению взаимного согласия по этому вопросу. Я говорю о принципе принятия линии 1991 года, линии границы между двумя странами на момент распада Советского Союза, как основы демаркации и основы взаимного признания территориальной целостности», - сказал он.