2024 թվականի առաջին եռամսյակում գնաճը չի մոտենա 4 տոկոսին. ՀՀ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում 2024 թվականի առաջին եռամսյակում գնաճը չի մոտենա 4 տոկոսի թիրախային սահմանին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին մարտի 12-ի ասուլիսում հայտարարեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Առաջին եռամսյակում գնաճի 4 տոկոս թիրախին չենք մոտենալու: Հաշվարկները վկայում են, որ դեռևս հեռու ենք լինելու 4 տոկոս թիրախից: Այժմ, ըստ էության, ոչ խթանում, ոչ էլ զսպում ենք տնտեսությունը: Հիմա մեր նպատակն է զգուշավորությամբ, աստիճանաբար, հաշվի առնելով տարբեր սցենարներ՝ խելամտորեն մոտենանք այն մակարդակին, որը թույլ կտա զսպել գնաճը, այն պահել մեր թիրախին մոտ, միաժամանակ, հնարավորինս որոշակիորեն տեսնել, թե ինչ է տեղի ունենում տնտեսության հետ մեր իրականացրած քաղաքականության արդյունքում»,- նշեց նա:
ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդը մարտի 12-ի նիստում որոշել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն իջեցնել 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 8.5 տոկոս:

В первом квартале 2024 года инфляция в Армении не приблизится к целевому порогу в 4%: глава ЦБ Армении
В первом квартале 2024 года инфляция в Армении не приблизится к целевому порогу в 4%. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции сказал председатель Центрального банка Мартин Галстян.
“Мы не приблизимся к целевому показателю инфляции в 4% в первом квартале. Расчеты показывают, что мы все еще будем далеки от целевого показателя в 4%. Сейчас, по сути, мы не стимулируем и не сдерживаем экономику. Сейчас наша цель – осторожно, постепенно, с учетом различных сценариев, разумно приблизиться к уровню, который позволит нам сдерживать инфляцию, держать ее близко к нашей цели, в то же время с максимальной уверенностью видеть, что происходит с экономикой в результате проводимой нами политики”, - отметил он.
Совет Центрального банка Армении принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,25 процентного пункта, установив ее на уровне 8,5%.