Տնտեսության դիվերսիֆիկացումը չի ենթադրում խոշոր առևտրային գործընկերոջ փոխարինումը մեկ ուրիշով. էկոնոմիկայի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տնտեսության դիվերսիֆիկացումը չի ենթադրում մեկ խոշոր առևտրային գործընկերոջ փոխարինումը մեկ այլով, այլ նշանակում է առևտրաշրջանառության բազմակողմանի աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության նիստից հետո այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց էկոնոմիկայի նորանշանակ նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Տնտեսության դիվերսիֆիկացումը շարունակական գործընթաց է, որը պետք է մշտապես տեղի ունենա: Իմ հարցազրույցներում նշել եմ, որ տնտեսության դիվերսիֆիկացումն այն իրավիճակը չէ, երբ խոշոր առևտրային գործընկերոջդ փոխարինում ես մեկ ուրիշով: Դա այն է, երբ ունես մի քանի խոշոր և բազմաթիվ ավելի փոքր առևտրային գործընկերներ: Տնտեսության դիվերսիֆիկացումը մի գործընթաց է, որի արդյունքում Հայաստանը համաչափ կախված է լինում աշխարհից, իսկ մյուս երկրներն էլ՝ իրենց չափով համաչափ կախված են լինում Հայաստանից: Այսինքն, դա փոխադարձ գործընթաց է: Բոլոր ուղղություններով պետք է ավելացնենք մեր առևտրաշրջանառությունը»,- նշեց Գևորգ Պապոյանը:
Ընդունելով, որ Հայաստանն ունի փակ սահմաններ, ինչը շատ լուրջ խոչընդոտ է տնտեսության զարգացման համար՝ նախարարը միաժամանակ ընդգծեց, որ ինքն ու իր թիմը դա համարում են դժվար մարտահրավեր, ուստի անընդհատ և ամենօրյա աշխատանքով փորձելու են նոր ուղիներ գտնել Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար:
Ըստ նրա՝ վարչապետի վերջին այցը Եգիպտոս հետապնդում էր նաև նման նոր ուղիներ գտնելու նպատակ:
«Այլ երկրների հետ խոսակցություններ մշտապես եղել են ու կլինեն: Վարչապետի այցը Եգիպտոս ոչ միայն քաղաքական, այլև տնտեսական շատ մեծ բաղադրիչով այց էր: Տեղեկացված եմ, որ հանդիպումներ են եղել ոչ միայն նախագահի և վարչապետի, այլև գործարարների հետ՝ բիզնես ֆորումի շրջանակում: Եգիպտոսը մեկ օրինակ է, բայց մենք պետք է աշխատենք բոլոր ուղղություններով, եթե ուզում ենք մեր պետության դիմակայունությունն ավելացնենք, ուժեղացնենք: Եթե ուզում ենք ուժեղ պետություն լինել՝ հնարավորինս պետք է տնտեսական կապեր ունենանք աշխարհի բոլոր անկյունների հետ»,- եզրափակեց նախարարը:

Диверсификация экономики не означает замену одного крупного торгового партнера другим: министр экономики
ЕРЕВАН, 7 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Диверсификация экономики не предполагает замену одного крупного торгового партнера другим, а означает комплексное увеличение товарооборота. Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами после заседания правительства заявил новоназначенный министр экономики Геворг Папоян.
«Диверсификация экономики — это непрерывный процесс, который должен происходить постоянно. В своих интервью я упоминал, что диверсификация экономики – это не ситуация, когда вы заменяете своего основного торгового партнера другим. Это когда у вас есть несколько крупных и множество мелких торговых партнеров. Диверсификация экономики – это процесс, в результате которого Армения становится пропорционально зависимой от мира, а другие страны пропорционально зависят от Армении. То есть это взаимный процесс. Нам необходимо увеличить наш товарооборот по всем направлениям", - сказал Геворг Папоян.
Признав, что Армения закрыла границы, что является очень серьезным препятствием для развития экономики, министр в то же время подчеркнул, что он и его команда считают это трудным вызовом, поэтому они будут постоянно и ежедневным трудом стараться найти новые пути развития экономики Армении.
По его словам, последний визит премьер-министра в Египет также был направлен на поиск таких новых путей.
«Разговоры с другими странами всегда были и будут. Визит премьер-министра в Египет был не только политическим, но и визитом с очень большой экономической составляющей. Как мне сообщили, в рамках бизнес-форума состоялись встречи не только с президентом и премьер-министром, но и с бизнесменами. Египет является одним из примеров, но мы должны работать во всех направлениях, если хотим повысить и укрепить устойчивость нашего государства. Если мы хотим быть сильным государством, мы должны иметь как можно больше экономических связей со всеми уголками мира", - заключил министр.