Հայ-եգիպտական համագործակցությունը կիրացնի երկու ժողովուրդների շահերը՝ հենվելով պատմական երկարամյա հարաբերությունների վրա․ Եգիպտոսի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի՝ Եգիպտոս կատարած այցը հաստատում է երկու կողմերի հետաքրքրությունն ու վճռականությունը` համագործակցության զարգացման և ամրապնդման ճանապարհին: Այդ համագործակցությունը կիրացնի երկու ժողովուրդների շահերը՝ նաև հենվելով պատմական երկարամյա հարաբերությունների վրա, որոնք կապում են երկու երկրներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին՝ հավելելով, որ հազարավոր հայեր ապրել են Եգիպտոսում և իրենց նպաստը բերել եգիպտական հասարակության զարգացման մեջ տարբեր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և արվեստի։
«Այսօր մեր կողմից անցկացրած բանակցությունները հաստատել են երկու երկրների սպասումները, որպեսզի ավելացնենք առևտրաշրջանառության ծավալները, ինչպես նաև ուժեղացնենք ներդրումային գործոնը երկու կողմերի միջև, ինչը կհամապատասխանի երկու երկրների միջև առկա քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին։ Համագործակցությունը կարող է զարգանալ նոր ոլորտներում ևս, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, սննդային և դեղագործական արդյունաբերության։ Նաև այսօրվա խորհրդակցությունների ընթացքում հաստատել ենք եգիպտական փորձի փոխանակման պատրաստակամությունը` ենթակառուցվածքների, շինարարության, տրանսպորտի և էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտներում: Ինչպես նաև մենք օգուտ կքաղենք հայկական փորձից, կոնկրետ հայկական այն ընկերություններից, որոնք աչքի են ընկնում արհեստական բանականության ոլորտում»,- ասել է աս-Սիսին։
Քննարկումների ընթացքում առանձնահատուկ կերպով ընդգծվել է տնտեսական և տեխնիկական համագործակցության ոլորտում երկկողմ հանձնաժողովների համատեղ նիստերի կիրառման անհրաժեշտությունը:
Եգիպտոսի նախագահը ՀՀ վարչապետին ներկայացել է այն ջանքերը, որոնք Եգիպտոսը գործադրում է Գազայի օկուպացված հատվածում, ինչպես նաև արևմտյան ափում հրադադարի հասնելու համար, որով հնարավորություն կստեղծվի պաղեստինյան հիմնահարցում ինքնավար Պաղեստինի Հանրապետության ձևավորմանը 1967 թվականի հունիսի 4-ի սահմանագծի հիման վրա և նրա մայրաքաղաքը կլինի Արևելյան Երուսաղեմը:
«Անհրաժեշտ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատել` պատերազմի և ավերածությունների փոխարեն: Ինչպես նաև այս բանակցությունների ընթացքում հաստատել ենք Եգիպտոսի աջակցությունը ցանկացած նախաձեռնությունների, որոնք ձգտում են խաղաղության և կայունության հաստատմանը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: Մենք մեր ամբողջական աջակցությունն ենք հայտնում երկխոսությանը և բանակցային պրոցեսին` ձգտելով համապարփակ, արդարացի խաղաղության հաստատմանը: Սա կստեղծի նոր փուլ` աճի և զարգացման, ինչը կծառայի տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերին: Ես իմ հույսն եմ հայտնում, որ այս այցով կլինի շատ կարևոր քայլ, որպեսզի երկու բարեկամ երկրների միջև բոլոր ոլորտներում ամրապնդվի և հզորանա համատեղ համագործակցությունը, ինչը կհարստացնի հարաբերությունները և պատմական կապերը, որոնք համախմբում են երկու երկրների ժողովուրդներին: Շնորհակալություն, մեծարգո պարոն վարչապետ»,- եզրափակել է իր խոսքը Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին:

Armenian-Egyptian cooperation to serve interests of both peoples - Egypt President
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS.Armenian Prime Minister’s visit to Egypt confirms the interest and determination of both sides for the development and strengthening of cooperation. That cooperation will serve the interests of both peoples, also relying on the long-standing historical relations that bind the two countries, the President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi, said after the meeting with the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the PM's office said.
“Thousands of Armenians lived in Egypt and contributed to the development of Egyptian society in various spheres: politics, economy, culture, art.
I am happy to note that our today's negotiations confirmed the willingness of both countries to increase the volume of trade, as well as to strengthen the investment component between the two sides, which will correspond to the level of political relations between the two countries. Cooperation can develop in new areas as well, in particular, information technologies, artificial intelligence, food and pharmaceutical industry. Also, during today's discussions, we confirmed the willingness to exchange Egypt’s experience in the fields of infrastructure, construction, transport and electricity production. Also, we will benefit from the Armenian experience, specifically from those Armenian companies that stand out in the field of artificial intelligence,’’ the President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi said.
During the discussions, the sessions of bilateral commissions for economic and technical cooperation were particularly emphasized.
Abdel Fattah el-Sisi presented to the Prime Minister Nikol Pashinyan the efforts that Egypt is making to achieve a cease-fire in the occupied Gaza Strip, as well as in the West Bank, which will allow for the establishment of an autonomous Palestinian Republic, based on the borders of June 4, 1967, with East Jerusalem as its capital.
“It is necessary to establish peace in the region instead of war and destruction. Also, during these negotiations, we confirmed Egypt's support for any initiatives that seek to establish peace and stability in the South Caucasus region. We express our full support to the dialogue and negotiation process that will establish a comprehensive, just peace. This will create a new phase of growth and development that will serve the interests of the peoples of the region.
In conclusion, I would like to once again welcome the visit of the Honorable Prime Minister of the Republic of Armenia to Egypt. I express my hope that this visit will be a very important step for strengthening bilateral cooperation between the two friendly countries in all fields, which will enrich the relations and historical ties that unite the peoples of the two countries. Thank you, Mr. Prime Minister," concluded the President of the Arab Republic of Egypt, Abdel Fattah el-Sisi.