Հայ-եգիպտական համագործակցությունը կիրացնի երկու ժողովուրդների շահերը՝ հենվելով պատմական երկարամյա հարաբերությունների վրա․ Եգիպտոսի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի՝ Եգիպտոս կատարած այցը հաստատում է երկու կողմերի հետաքրքրությունն ու վճռականությունը` համագործակցության զարգացման և ամրապնդման ճանապարհին: Այդ համագործակցությունը կիրացնի երկու ժողովուրդների շահերը՝ նաև հենվելով պատմական երկարամյա հարաբերությունների վրա, որոնք կապում են երկու երկրներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին՝ հավելելով, որ հազարավոր հայեր ապրել են Եգիպտոսում և իրենց նպաստը բերել եգիպտական հասարակության զարգացման մեջ տարբեր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և արվեստի։
«Այսօր մեր կողմից անցկացրած բանակցությունները հաստատել են երկու երկրների սպասումները, որպեսզի ավելացնենք առևտրաշրջանառության ծավալները, ինչպես նաև ուժեղացնենք ներդրումային գործոնը երկու կողմերի միջև, ինչը կհամապատասխանի երկու երկրների միջև առկա քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին։ Համագործակցությունը կարող է զարգանալ նոր ոլորտներում ևս, մասնավորապես, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, սննդային և դեղագործական արդյունաբերության։ Նաև այսօրվա խորհրդակցությունների ընթացքում հաստատել ենք եգիպտական փորձի փոխանակման պատրաստակամությունը` ենթակառուցվածքների, շինարարության, տրանսպորտի և էլեկտրաէներգիայի արտադրության ոլորտներում: Ինչպես նաև մենք օգուտ կքաղենք հայկական փորձից, կոնկրետ հայկական այն ընկերություններից, որոնք աչքի են ընկնում արհեստական բանականության ոլորտում»,- ասել է աս-Սիսին։
Քննարկումների ընթացքում առանձնահատուկ կերպով ընդգծվել է տնտեսական և տեխնիկական համագործակցության ոլորտում երկկողմ հանձնաժողովների համատեղ նիստերի կիրառման անհրաժեշտությունը:
Եգիպտոսի նախագահը ՀՀ վարչապետին ներկայացել է այն ջանքերը, որոնք Եգիպտոսը գործադրում է Գազայի օկուպացված հատվածում, ինչպես նաև արևմտյան ափում հրադադարի հասնելու համար, որով հնարավորություն կստեղծվի պաղեստինյան հիմնահարցում ինքնավար Պաղեստինի Հանրապետության ձևավորմանը 1967 թվականի հունիսի 4-ի սահմանագծի հիման վրա և նրա մայրաքաղաքը կլինի Արևելյան Երուսաղեմը:
«Անհրաժեշտ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատել` պատերազմի և ավերածությունների փոխարեն: Ինչպես նաև այս բանակցությունների ընթացքում հաստատել ենք Եգիպտոսի աջակցությունը ցանկացած նախաձեռնությունների, որոնք ձգտում են խաղաղության և կայունության հաստատմանը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում: Մենք մեր ամբողջական աջակցությունն ենք հայտնում երկխոսությանը և բանակցային պրոցեսին` ձգտելով համապարփակ, արդարացի խաղաղության հաստատմանը: Սա կստեղծի նոր փուլ` աճի և զարգացման, ինչը կծառայի տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերին: Ես իմ հույսն եմ հայտնում, որ այս այցով կլինի շատ կարևոր քայլ, որպեսզի երկու բարեկամ երկրների միջև բոլոր ոլորտներում ամրապնդվի և հզորանա համատեղ համագործակցությունը, ինչը կհարստացնի հարաբերությունները և պատմական կապերը, որոնք համախմբում են երկու երկրների ժողովուրդներին: Շնորհակալություն, մեծարգո պարոն վարչապետ»,- եզրափակել է իր խոսքը Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ աս-Սիսին:

Египет поддерживает любые инициативы, направленные на установление мира и стабильности на Южном Кавказе: ас-Сиси
Визит премьер-министра Республики Армения и его делегации в Египет подтверждает заинтересованность и решимость обеих сторон развивать и укреплять сотрудничество, которое будет отвечать интересам обоих народов, опираясь также на давние исторические отношения, связывающие две страны.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Арабской Республики Египет Абдель Фаттах ас-Сиси после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, добавив, что Тысячи армян проживали в Египте и вносили свой вклад в развитие египетского общества в различных сферах: политической, экономической и культурной.
“С радостью хочу отметить, что сегодняшние переговоры подтвердили ожидания обеих стран по увеличению объемов торгового оборота, а также по усилению инвестиционного фактора между двумя сторонами, что будет соответствовать уровню политических отношений между двумя странами.
Сотрудничество может развиваться и в новых сферах, в частности, информационных технологий, искусственного интеллекта, пищевой и фармацевтической промышленности. Также в ходе сегодняшних совещаний мы подтвердили готовность обмениваться египетским опытом в сферах инфраструктуры, строительства, транспорта и производства электроэнергии. Также нам будет полезен опыт Армении, особенно тех армянских компаний, которые выделяются в области искусственного интеллекта”, - отметил президент Египта.
По его словам, в ходе обсуждений была особо подчеркнута необходимость использования совместных заседаний двусторонних комиссий в сфере экономического и технического сотрудничества.
Президент ас-Сиси представил премьер-министру Пашиняну усилия, которые Египет прилагает в оккупированном секторе Газа, а также на Западном берегу для достижения прекращения огня, которое позволит создать автономную Палестинскую Республику в границах по состоянию на 4 июня 1967 года и со столицей в Восточном Иерусалиме.
“Необходимо вместо войны и разрушений установить мир в регионе. Также в ходе этих переговоров мы подтвердили поддержку Египта любых инициатив, направленных на установление мира и стабильности в регионе Южного Кавказа. Мы выражаем полную поддержку диалогу и переговорному процессу, направленному на установление всеобъемлющего и справедливого мира. Это откроет новый этап роста и развития, который будет служить интересам народов региона.
В заключение хотел бы еще раз поприветствовать визит уважаемого премьер-министра Республики Армения в Египет. Надеюсь, что этот визит станет очень важным шагом для усиления и укрепления совместного сотрудничества между двумя дружественными странами во всех сферах, что обогатит отношения и исторические связи, объединяющие народы двух стран. Спасибо, господин премьер-министр”, - отметил президент Египта.