Պապիկյանն ու Լըկորնյուն քննարկել են ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լըկորնյուի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ամփոփել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքներն ու իրենց գոհունակությունը հայտնել համագործակցության ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ։
Միաժամանակ նախանշվել են համագործակցության մի շարք նոր ուղղություններ:
Նախարարները կարևորել են ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումների շրջանակում հայ-ֆրանսիական ռազմատեխնիկական համագործակցությունը և այն երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա դնելու ջանքերը:
Հատուկ ուշադրության են արժանացել ռազմական կրթության, մարտական պատրաստության, տարբեր վարժանքների, խորհրդատվական և փորձագիտական աջակցության հարցերը:
Քննարկվել են նաև ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացքն ու դրա շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ առաջիկա անելիքները:
Հանդիպման ընթացքում Սուրեն Պապիկյանն ու Սեբաստիեն Լըկորնյուն մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի վերաբերյալ:
Նախարարներն ընդգծել են, որ հայ-ֆրանսիական պաշտպանական համագործակցությունն ու համատեղ ջանքերը բացառապես ուղղված են հարավկովկասյան տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության հաստատմանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ամրապնդման գործում ՀՀ զինված ուժերի պաշտպանական կարողությունների զարգացմանը:

YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Armenian Minister of Defense Suren Papikyan and French Minister of Defense Sébastien Lecornu discussed the course of cooperation during their meeting in Yerevan on February 23.
The ministers reviewed the implemented work in the defense cooperation and lauded the course and results of cooperation, the defense ministry said in a readout.
A number of new directions of cooperation were outlined.
Papikyan and Lecornu highlighted the Armenian-French military-technical cooperation as part of the Armenian military reforms, and the efforts to place it on long-term institutional basis.
Issues of military education, combat training, various trainings, consultative and expert support were in the focus of the meeting.
The course of the military-technical cooperation and upcoming actions to ensure its continuity were discussed.
Views were exchanged around regional security issues.
The ministers underscored that the Armenian-French defense cooperation and joint efforts are exclusively aimed at establishing lasting peace and stability in the South Caucasus, as well as the development of the defense capabilities of the Armenian military for strengthening Armenia’s interdependence, sovereignty and territorial integrity.