Մեր արտաքին քաղաքական վեկտորի նպատակը պետք է լինի մեր երկրի շահը․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ,19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության նպատակը պետության անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Մյունխենի և հարակից շրջանների հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝պատասխանելով արտաքին քաղաքականության վեկտորի փոփոխության հնարավորությանը վերաբերող հարցին։
«Մեր արտաքին քաղաքական վեկտորի նպատակը պետք է լինի մեր երկրի շահը: Հիմա մենք մեր երկրի շահերի հետևից ե՞նք գնում արտաքին քաղաքականության մեջ, թե՞ չէ։ Եվ այդ առումով վեկտորի փոփոխության խոսույթը ինձ համար այդքան էլ ընդունելի չէ։
Մեր արտաքին քաղաքականության նպատակը մեր անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է: Այս առումով մեր արտաքին բոլոր կապերի մեջ սա է մեր վեկտորը»,- նշեց Փաշինյանը։
Եվրամիության և արևմտյան գործընկերների հետ հարաբերություններում վարչապետը կարևորում է ոչ միայն նյութական, այլև արժեբանական հարաբերությունները:
Նրա խոսքով՝ Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերությունները զարգանում են նախ և առաջ ժողովրդավարության պատճառով:
«Նախ Եվրամիությունը մեզ աջակցում է ժողովրդավարական բարեփոխումներով, և հետո մենք էլ այստեղ ավելի լավ կսովորենք, թե ժողովրդավարությունը ինչ է, և սրա մասին խոսելն ամոթ չէ»,- ընդգծեց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերություններն առաջին հերթին արժեբանական են։

Целью внешней политики Армении является защита независимости, суверенитета и территориальной целостности государства. Как сообщает «Арменпресс», это премьер-министр Никол Пашинян заявил на встрече с представителями армянской общины Мюнхена и соседних районов, отвечая на вопрос о возможности изменения вектора внешней политики.
«Целью нашего внешнеполитического вектора должны быть интересы нашей страны. Следуем ли мы интересам нашей страны во внешней политике или нет? И в этом смысле разговоры о смене вектора для меня не столь приемлемы.
Целью нашей внешней политики является защита нашей независимости, суверенитета и территориальной целостности. В этом смысле это наш вектор во всех наших внешних отношениях», - сказал Пашинян.
В отношениях с Евросоюзом и западными партнерами премьер-министр придал важность не только материальным, но и ценностным отношениям.
По его словам, отношения Армении с Евросоюзом развиваются, прежде всего, благодаря демократии.
«Во-первых, Евросоюз поддерживает нас в демократических реформах, а потом мы здесь лучше узнаем, что такое демократия, и об этом не стыдно говорить», - подчеркнул Пашинян, добавив, что отношения Армении с ЕС - это, прежде всего, ценности.