«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն անդրադարձել է Նախիջևանում տեղի ունեցող գործընթացներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն անդրադարձել է Նախիջևանում տեղի ունեցող գործընթացներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անդրադարձում նշված է. «Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը իր կարգավիճակով և աշխարհագրական դիրքով մշտապես մեծ կարևորություն է ունեցել ադրբեջանական իշխանական ընտրանու համար, հետևապես Նախիջևանի քաղաքատնտեսական առաջնորդության և փոխվասալության խնդիրը ներքաղաքական գլխավոր իրողություններից մեկն է։
27 տարի փաստացի Նախիջևանը ղեկավարել է Վասիֆ Թալիբովը, ով 2022 թ․ հեռացվեց Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Գերագույն մեջլիսի նախագահի պաշտոնից։ 27 տարիների ընթացքում Նախիջևանը փակ գոտի է եղել ոչ միայն արտաքին աշխարհի համար, այլև շարքային ադրբեջանցու՝ ծառայելով որպես բռնատիրության լավագույն փորձի ձևավորման յուրահատուկ լաբորատորիա: Նախիջևանը, որպես ֆեոդալական կալվածք, Իլհամ Ալիևը որոշեց այս անգամ դնել ուղղահայաց կառավարման տակ՝ անվտանգային կառույցների խիստ վերահսկողության ներքո, սակայն ոչ թե բացահայտ, այլ վասալական ստորակարգության սկզբունքի համաձայն՝ հիշյալ կառույցների հետ սերտորեն փոխկապակցված անձանց բաժնետիրության «թափանցիկ» օրինականության միջոցով։ Նման քաղաքատնտեսական «կենտրոնացման» միտումները կարծես համապատասխանում են Նախիջևանի ինքնավարության կարգավիճակը վերացնելու այն քաղաքական ձգտումներին, որոնք տարբեր խոսափողներով հնչում են Ադրբեջանում։
Նախիջևանի՝ ինքնավար հանրապետության կարգավիճակի տրամարդման խնդիրը օրգանապես կապված է 1921 թ․ Մոսկվայի ռուս-թուրքական, և Կարսի՝ թուրք-անդրկովկասյան պայմանագրերի և դրանց հիմքով ձեռք բերված քաղաքական կարգավորումների հետ։ Ուստի, Նախիջևանի կարգավիճակի լուծարումը կարող է համարվել վերոնշյալ պայմանագրերի միակողմանի խախտում։ Նման աշխարհաքաղաքական կարևորության խնդրի նկատմամբ ադրբեջանական ձգտումներին համապատասխան լեգիտիմություն հաղորդելու ճանապարհին իշխող վարչակազմը իրականացնում է ինչպես համապատասխան պատմույթի, այն է՝ հանրային պահանջի ձևավորման գործընթաց, այնպես էլ քաղաքատնտեսական կենտրոնացման, այսինքն՝ նախիջևանյան ավանդական կլանին կերակրատաշտից հեռացնելու և այդ կերակրատաշտի շահառուներին անմիջապես քաղաքական-ուժային կենտրոնին ուղղահայաց կերպով կապելու և ենթարկեցնելու բազմաբովանդակ քաղաքականություն։
Սա է ողջ ճշմարտությունը այն գործընթացների մասին, որոնք ընթանում են հայաթափված, էթնոցիդի ենթարկված և մեկ դար առաջ ընթացիկ քաղաքական նպատակահարմարությամբ, սակայն անարդարացիորեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ դրված հայկական Նախիջևանի շուրջ»։

YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. The Pan-Armenian Union "Gardman-Shirvan-Nakhichevan" has addressed the processes taking place in Nakhichevan.
"The Autonomous Republic of Nakhichevan with its status and geographical location has always been of great importance for the Azerbaijani ruling elite, therefore the issue of political-economic leadership and vice-vassalage of Nakhichevan is one of the main domestic political realities.
For 27 years, Nakhichevan has been governed by Vasif Talibov, who resigned from the position of the chairman of the Supreme Majlis of the Autonomous Republic of Nakhichevan in 2022.
For 27 years, Nakhichevan has been a closed zone not only for the foreign world but also for ordinary Azerbaijanis, serving as a unique laboratory for the formation of the best practices of dictatorship.
This time, Ilham Aliyev has decided to place Nakhichevan, as a feudal estate, under vertical management, under the strict control of security structures. However, this is not done openly, but according to the principle of vassal subordination, through the 'transparent' legality of share ownership by individuals closely related to the mentioned structures.
Such political and economic 'centralization' trends seem to correspond to the political aspirations of abolishing the status of Nakhichevan autonomy that are voiced through various channels in Azerbaijan.
The issue of granting Nakhichevan the status of an autonomous republic is organically connected with the Russian-Turkish Treaty of 1921 signed in Moscow and the Turkish-Transcaucasian Treaty signed in Kars and the political settlements achieved on their basis. Therefore, the dissolution of the status of Nakhichevan can be considered a unilateral violation of the above agreements.
"To give legitimacy to Azerbaijan’s aspirations on such a geopolitically important issue, the ruling administration is implementing both the process of creating an appropriate narrative-public demand and political-economic centralization. This involves the removal of the traditional Nakhichevan clan from the 'feeding trough'; that is, a multi-content policy of directly connecting and subordinating the beneficiaries of that feeding trough vertically to the political power center," reads the statement issued by the Union.