Հայաստանի ԱԳ նախարարը անվտանգային հարցերը լուծելու համար նոր դաշնակիցների կարիք է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը պետք է փորձի փնտրել նոր դաշնակիցների իր անվտանգային հարցերը լուծելու համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր ողջախոհ և ռացիոնալ պետություն մշտապես պետք է ջանքեր գործադրի նոր դաշնակիցներ և աջակիցներ փնտրելու ուղղությամբ։
«Առավել ևս դա մեզ համար ակնհայտ էր և հրամայական էր այնպիսի աղետից հետո, ինչպիսին էր 2020 թվականի պատերազմը և դրան հաջորդած իրադարձությունները։ Մենք բախվեցինք մի իրավիճակի, երբ մեր դաշնակցային մեխանիզմները մեր ակնկալիքները չարդարացրին։ Հաճախ մեր կողմից հնչեցին գնահատականներ, որ մենք ականատես եղանք այդ մեխանիզմների չգործելուն։ Առավել ևս այս պայմաններում բնական է, որ մեր երկիրը պետք է փորձի գտնել նոր դաշնակիցներ իր անվտանգային մտահոգությունները փարատելու և լուծելու ուղղությամբ»,- նշեց Միրզոյանը՝ հերքելով անվտանգության այլ համակարգերին վերաբերող փաստաթղթերի ստորագրման մասին տեղեկությունը։
Այս համատեքստում նախարարը նաև հիշեցրեց Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը, որը բարձրացրել է սահմանին անվտանգության մակարդակը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ գործընկերների հայտարարությունները։

Foreign Minister advocates seeking new allies for the solutions of security issues
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS.Armenia should try to find new allies to address its security issues, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said Tuesday during the press conference, emphasizing that every sane and rational state should always make efforts to find new allies and supporters.
"It has become particularly evident and imperative for us after the 2020 war and the subsequent events. We came up against a situation where our allied mechanisms did not meet our expectations," said the FM.
"Amid the created the situation it is natural for Armenia to find new allies in the direction of solving its security concerns," Mirzoyan said, denying the information about the signing of documents related to other security systems.
In that context, the FM also recalled the deployment of the EU observation mission in Armenia, which has increased the security level at the border, as well as the statements of the partners regarding the territorial integrity of the Republic of Armenia and the inviolability of the borders.