Հայաստանից ԵԱՏՄ արտահանումը գերազանցել է 3 մլրդ դոլարը. տնտեսագետը ավանդաբար արտահանվող ապրանքների աճ չի նկատում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Եվրասիական տնտեսական միության երկրներ նախորդ տարվա 11 ամսում արտահանվել է 3 մլրդ 344 մլն 373 հազար դոլարի ապրանք. այս ցուցանիշը գերազանցել 2022-ի ամբողջ տարվա ցուցանիշը (2 մլրդ 510 մլն 271.6 հազար դոլար): Տնտեսագետ Արմեն Քթոյանը, սակայն, ԵԱՏՄ երկրներ և հիմնականում Ռուսաստան ավանդաբար արտահանվող ապրանքների աճ չի նկատում. Հայաստանից արտահանվող ապրանքների մեջ ավելացել են վերաարտահանման բաղադրիչ ունեցող ապրանքները, Հայաստանում չարտադրվող ապրանքները:
Տնտեսագետը նման դիրքորոշում հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած վերջին տվյալների՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առևտրաշրջանառությունը 2023-ի հունվարի-նոյեմբերին Հայաստանի ամբողջ առևտրաշրջանառության 36.9 տոկսն է կազմել՝ 6 մլրդ 605 մլն 963 հազար դոլար ծավալով: Դրա գերակշիռ մասը՝ 6 մլրդ 321 մլն 898 հազար դոլարը եղել է Ռուսաստանի հետ։
«Երբ ասում ենք ԵԱՏՄ-ի հետ, նկատի ունենք Ռուսաստանի հետ, որովհետև առևտրի 90 տոկոսից ավելին Ռուսաստանի հետ է: Մի կողմից Ռուսաստանը շուկա է, որտեղ ավելի ակտիվ գործունեություն ենք իրականացնում, մյուս կողմից պետք է նկատի ունենալ, որ այստեղ վերաարտահանման մասնաբաժինը բավականին նշանակալի է: Բացի այդ՝ կախվածությունը որևէ երկրից ավելացնելով՝ էական չէ, դա կլինի Ռուսաստանը, թե այլ երկիր, ըստ էության, սահմանափակում ենք արտաքին առևտրի դիվերսիֆիկացիայի հնարավորությունները: Այս պարագայում այնքան էլ նպաստավոր իրավիճակ չենք ստանում մեզ համար»,-ասաց Քթոյանը:
Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա ըստ վիճակագրության՝ 2023-ի 11 ամիսներին Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումը 2022-ի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճել է 52 տոկոսով՝ կազմելով 3 մլրդ 344 մլն 373 հազար դոլար: Սա 11 ամսում Հայաստանից արտահանման ընդհանուր ծավալի գրեթե կեսն է․ հունվարի-նոյեմբերին Հայաստանից ընդհանուր արտահանվել է 6 մլրդ 946 մլն 382.5 հազար դոլարի ապրանք: 2022-ի հունվար-նոյեմբերին Հայաստանից արտահանումը հասել է 4 մլրդ 800 մլն 308.5 հազար դոլարի: ԵԱՏՄ շրջանակում կրկին գերակշիռ մասը՝ 3 մլրդ 167մլն 499.7 հազար դոլարն ուղղվել է դեպի Ռուսաստան՝ 2022-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 49.9 տոկոսով: Թեև Ռուսաստանի հետ համեմատած՝ ԵԱՏՄ մյուս երկրներ արտահանումն այդքան մեծ չի եղել, սակայն 2022-ի 11 ամիսների նկատմամբ ծավալն աճել է: Մասնավորապես, 2023-ի հունվար-նոյեմբերին Հայաստանից Բելառուս արտահանվել է 85 մլն 999.3 հազար դոլարի ապրանք, նախորդ տարվա նկատմամբ աճը 28.1 տոկոս է: Հայաաստանից Ղազախստան արտահանումն աճել է 4.2 անգամ՝ կազմելով 65 միլիոն 667.2 հազար դոլար, իսկ դեպի Ղրղզստան արտահանումն աճել է 4.5 անգամ՝ կազմելով 25 մլն 207.2 հազար դոլար:
Տնտեսագետը, անդրադառնալով բոլոր ուղղություններով Հայաստանի արտահանման ավելացմանը, նկատեց, որ արտահանումն ավելացել է մոտ 2 մլրդ դոլարով: «Մոտ 1.3 միլիարդով ավելացել է թանկարժեք քարերի ու մետաղների արտահանումը, մեքենաների, սարքավորումների արտահանումը՝ 500 միլիոն դոլարով, ավտոմեքենաների արտահանումը՝ 300 միլիոն դոլարով: Ըստ էության, այս երեքի հանրագումարով ստանում ենք հենց այդ 2 միլիարդը: Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ Հայաստանի արտահանման աճն ամբողջությամբ կազմված է այն հատվածներում աճից, որոնք չեն արտացոլում հայաստանյան տնտեսության մրցունակցության աճը, այլ պարզապես ավելի շատ վերաարտահանման կամ ռուս-ուկրաինական պատերազմով պայմանավորված՝ շոկային իրողությունների մեջ տեղավորվելու դրսևորում են հանդիսանում»,-ասաց տնտեսագետը:
Քթոյանը նշեց՝ կան ապրանքներ, որոնք ավանդաբար արտահանվում են Ռուսաստան, և կան ապրանքներ, որոնք սկսել են վերջին 1 տարվա ընթացքում ավելի շատ արտահանվել: Ավանդաբար արտահանվող ապրանքներից են պատրաստի սննդի արտադրանքը, խմիչքները, գյուղմթերքը, ձկնամթերքը: Ավանդաբար հենց այս ապրանքներն են Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման առանցքում: Տնտեսագետը, սակայն, նկատել է, որ այդ ապրանքների արտահանման մասով աճ չկա, կա անգամ նվազում, օրինակ՝ պատրաստի սննդի արտադրանքի արտահանումը նվազել է: Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2023-ի հունվար-նոյեմբերին 2022-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանից պատրաստի սննդի արտադրանքի արտահանումը նվազել է 0.4 տոկոսով՝ կազմելով 803 մլն 603.5 հազար դոլար: Կենդանի կենդանիների և կենդանական ծագման արտադրանքի արտահանումը 2023-ի 11 ամիսներին նվազել է 41.2 տոկոսով:
«Ավելացել է այն ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան, որոնք ոչ թե Հայաստանում են արտադրվել, այլ վերաարտահանման բաղադրիչ ունեն իրենց մեջ՝ մեքենաներ, սարքավորումներ, գեներատորներ և այլն: Այո, այլ հավասար պայմաններում լավ է, որ շատ է արտահանվում, բայց դա չպետք է մեծ պատրանքներ ձևավորի, որ մեր տնտեսությունը շատ է հզորացել և կարողանում ենք նոր հորիզոններ նվաճել»,-ասաց տնտեսագետը:
Անդրադառնալով հարցին, թե տարվա ընթացքում Վերին Լարսի անցակետում առաջացած որոշակի խնդիրները որքանո՞վ են ազդել արտահանման ծավալների՝ վրա՝ Քթոյանը պատասխանեց, որ տևողութունը մեծ չի եղել, հետևաբար դժվար է ազդեցությունը գնահատել: «Համենայնդեպս, այն, որ Լարսը բացասական ներգործություն ունի, ակնհայտ է: Դա ամեն անգամ զգում ենք, երբ նույնիսկ կարճ ժամանակովբ Լարսը փակվում է»,-ասաց տնտեսագետը:
Ըստ նրա՝ եթե տնտեսավարողերը երկաթուղային բեռնափոխադրման այլընտրանք ունենային ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումներին, ապա տրանսպորտային ծախսերի մինչև 50 տոկոս տնտեսման հնարավորություն կլիներ, ինչը լուրջ տնտեսման ներուժ է:

YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Over $3,3 billion worth of goods were exported from Armenia to its fellow Eurasian Economic Union (EEU) member states in the 11 months of 2023, which is more than the exports of the whole previous year.
In 2022, Armenian exports to its EEU partners totaled 2 billion 510 million 271,6 thousand dollars, whereas in the 11 months of 2023 the exports comprised 3 billion 344 million 373 thousand dollars.
Armen Ktoyan, an economist who’s been the Head of Chair of Statistics at the Armenian State Economics University since 2017, told Armenpress that despite these figures there’s been no growth in the traditional exported goods to EEU and especially Russia. Meanwhile, the growth comprises goods that have a re-export component, goods that are not produced in Armenia.
According to the latest data issued by the Statistical Committee, Armenia’s trade turnover with its fellow EEU member states in January-November 2023 amounted to 36,9% of Armenia’s entire trade turnover with a volume of 6 billion 605 million 963 thousand dollars. Most of it, 6 billion 321 million 898 thousand dollars, was with Russia.
“When we are talking about [trade] with the EEU, we actually mean with Russia, because more than 90% of trade is with Russia. On one hand Russia is a market where we are more actively involved, on the other hand we must take into account that the share of reexports is rather significant. Besides, by increasing dependence on any single country, doesn’t matter if it’s Russia or any other country, we are basically limiting the opportunities to diversify foreign trade. In this case we aren’t getting too much of a beneficial situation for ourselves,” Ktoyan said.
According to the statistics, Armenian exports to EEU countries in the 11 months of 2023 grew 52% and comprised 3 billion 344 million 373 thousand dollars. This is nearly the half of Armenia’s total exports in the reporting period.
In January-November 2023, Armenia’s total exports amounted to 6 billion 946 million 382,5 thousand dollars. In January-November 2022 exports from Armenia reached 4 billion 800 million 308,5 thousand dollars. Within the EEU, most of the exports (3 billion 167 million 499,7 thousand dollars) went to Russia, growing 49,9% compared to the same period of 2022. Albeit incomparably smaller in volumes, Armenian exports to other EEU countries also grew. In January-November 2023, Armenia’s exports to Belarus comprised 85 million 999,3 thousand dollars (28,1% growth), exports to Kazakhstan grew over 4 times and amounted to 65,6 million dollars, and exports to Kyrgyzstan grew again over 4 times and comprised 25 million 207 thousand dollars.
“Exports of precious metals and gems grew by 1,3 billion, exports of machinery and equipment grew by 500 million dollars, while exports of cars grew by 300 million dollars. Basically these three make up the 2 billion dollars growth. We can say that the Armenian exports growth is entirely comprised of the growth of sectors which do not reflect the growth of Armenia’s economic competitiveness, but are mostly a manifestation of adapting to shock realities associated with reexports or the Russian-Ukrainian war,” the economist explained.
Armenia’s traditional exports to Russia, such as food and beverages, did not record growth, and furthermore dropped (such as food exports).
“Exports that have increased are goods that have a component of reexports in them, and are not made in Armenia, such as cars, equipment, generators and others. Yes, in other equal conditions, it’s very good that so much is being exported, but this must not create illusions that our economy has become so powerful that we can conquer new horizons,” Ktoyan said.