Ռուսաստանը չի խանգարում ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ջանքերին՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը․ Միլլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն կշարունակի իր դիվանագիտական ջանքերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, և Ռուսաստանը չի խոչընդոտում այդ գործընթացին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ռուսաստանը որևէ կերպ չի խոչընդոտում մեզ՝ իրականացնելու կարևոր դիվանագիտական ջանքերը, որոնք, ըստ մեզ, անհրաժեշտ են Հայաստանի և Ադրբեջանի համար, և մենք կշարունակենք հետամուտ լինել դրանց», - ասել է Միլլերը՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի այն հայտարարությունները, որ այլ պետությունները չպետք է միջամտեն հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացին։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղարի նախատեսած հանդիպմանը, Միլլերը նշել է, որ համապատասխան հայտարարություն կարվի, երբ նման հանդիպման ժամկետները հայտնի լինեն։

Россия не мешает дипломатическим усилиям США на нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном: Мэтью Миллер
ЕРЕВАН, 5 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Соединенные Штаты продолжат свои дипломатические усилия по нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, и Россия не стоит на пути этого процесса. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе брифинга сообщил официальный представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
"Россия никоим образом не мешает нам осуществлять важные дипломатические усилия, которые, по нашему мнению, необходимы Армении и Азербайджану, и мы будем продолжать их осуществлять", - сказал Миллер, комментируя заявления России о том, что другие государства не должны вмешиваться в армяно- азербайджанский мирный процесс.
Касаясь запланированной госсекретарем США в Вашингтоне встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, Миллер отметил, что соответствующее заявление будет сделано, когда станут известны даты такой встречи.