ԵՄ-ում հույս ունեն, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպմանը փոխըմբռնման կհանգեն. դեսպանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը հանձնառու է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, ինչի ուղղությամբ բարձր մակարդակի քաղաքական կապիտալ է ներդնում։ Եվրամիությունը նաև դիտարկելու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ու Հայաստանում հաստատված անձանց հետագա աջակցության հարցը: Ինչ վերաբերում է Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ հարաբերություններին, ապա Եվրամիությունն ու Հայաստանն ակտիվորեն աշխատում են՝ միասին կանխորոշելու հետագա համագործակցության ոլորտները:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը՝ անդրադառնալով ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիային, դրա հետևանքով բռնի տեղահանվածներին ԵՄ-ի կողմից տրամադրվող աջակցությանը, այնպես էլ Հայաստան-Եվրամիություն երկկողմ օրակարգին, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացմանը վերաբերող հարցերին։
- Պարոն դեսպան, ինչպես գիտեք, Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական հարձակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղը հայաթափվել է, ավելի քան 100 հազար հայ տեղափոխվել է Հայաստան՝ թողնելով իր ծննդավայրը, իր տունը: Ադրբեջանը սրանով, ըստ էության, իրականացրել է ԼՂ-ում իր էթնիկ զտման քաղաքականությունը: Նախ, կցանկանայի իմանալ Ձեր կարծիքն այս իրավիճակի, Ադրբեջանի նման վարքագծի վերաբերյալ: Մինչև այս պահը մենք լսել ենք դատապարտող հայտարարություններ, սակայն ԵՄ-ն ինչո՞ւ գործուն քայլեր չի ձեռնարկում Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու համար:
- Թույլ տվեք հստակ ասել, որ Եվրամիությունը հանձնառու է այս տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, և մենք կարևոր, բարձր մակարդակի քաղաքական կապիտալ ենք ներդնում այս գործընթացում: Ինչպես ասացիք՝ Եվրամիությունը շատ հստակ արտահայտել է իր դիրքորոշումը՝ ուժի կիրառման դեմ և ի աջակցություն Ղարաբաղի հայերի իրավունքների: Քանի որ Հարավային Կովկասի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը մի քանի օր առաջ «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում ծավալուն մեկնաբանություններ է տվել, ես այլ մեկնաբանություն չեմ անի այդ հարցերի վերաբերյալ:
- Ադրբեջանը դեռ 2021-ի մայիսից խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներխուժելով Հայաստանի սուվերեն տարածք: Կրկին կխնդրեմ ներկայացնեք այս փաստի առնչությամբ Ձեր դիրքորոշումը: ԵՄ-ն դիվանագիտական մակարդակում ի՞նչ ազդեցություն կարող է ունենալ, ճնշել Ադրբեջանին՝ վերականգնելու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, նաև վերադարձնելու Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիներին:
- Եվրամիությունը, այդ թվում՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության, նաև Երևանի ու Բաքվի հետ շփումների միջոցով, շատ հստակ հասկանում է տեղում իրավիճակը։ Մենք նաև հասկանում ենք, թե ինչ կարևորություն ունեն այս խնդիրները Հայաստանի համար և, ավելի լայն առումով, տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության համար, ինչը մեր առաջնահերթ նպատակն է։ Եվրամիությունը բազմիցս կողմերին կոչ է արել երաշխավորել ուժի չկիրառումը և ապահովել ուժերի միջև հեռավորությունը՝ տեղում լարվածությունը և հնարավոր էսկալացիան նվազեցնելու համար։ Մենք նաև կոչ ենք արել բոլոր հարցերը լուծել խաղաղ ճանապարհով՝ սահմանազատման հանձնաժողովների նիստերի և հարաբերությունների կարգավորման ավելի լայն գործընթացների շրջանակներում։ Հույս ենք հայտնում, որ մոտ ապագայում որոշակի փոխըմբռնում կարող է ձեռք բերվել այս և այլ հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների հաջորդ հանդիպմանը, որը նախատեսված է 2023 թվականի նոյեմբերի 30-ին։
- Պարոն դեսպան, ԵՄ-ն հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց կարիքների համար տրամադրում է ևս 5 մլն եվրո մարդասիրական օգնություն: Սակայն ավելի ուշ Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ Հայաստանը միջազգային հանրության աջակցության կարիքն ունի ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին օգնելու համար: ԵՄ-ն դիտարկո՞ւմ է լրացուցիչ աջակցության հնարավորություն:
- Մինչ այժմ Եվրամիությունն իր անդամ երկրների հետ միասին ավելի քան 50 մլն եվրո է տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների հրատապ աջակցության համար։ Այս աջակցությունը տեղ է հասցվել տարբեր ուղիներով։ Մենք արդեն տրամադրել ենք նյութական աջակցություն և աշխատում ենք հումանիտար ոլորտի գործընկերների հետ՝ դա տեղ հասցնելու համար: Մեր մարդասիրական աջակցությունը հիմնականում ներառում է սնունդ, հիգիենայի պարագաներ, կացարան, ապրուստի համար անհրաժեշտ միջոցներ: Փախստականների ավելի քան 60 տոկոսն արդեն օգտվել է մեր աջակցությունից։ Մենք նաև աշխատում ենք Կառավարության հետ՝ տրամադրելու 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցության փաթեթը, որի մասին Գրանադայում հայտարարել է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ֆոն դեր Լեյենը: Փաթեթը կնպաստի Կառավարության բազմապրոֆիլ աջակցությանը՝ ի թիվս այլ հարցերի, լուծելու նաև փախստականների դրամական աջակցության, սննդի, էներգիայի և ժամանակավոր կացարանի կարիքները: Եվրամիություն-Հայաստան հարաբերությունների հետագա ամրապնդման վերաբերյալ Կառավարության հետ մեր ընթացիկ քննարկումների համատեքստում դիտարկվելու է նաև հետագա աջակցության հարցը։ ԵՄ-ի ուշադրության կենտրոնում շարունակում են մնալ Հայաստան փախած՝ Ղարաբաղի ավելի քան 100 000 հայերի մարդասիրական կարիքները և նրանց ապրուստի միջոցների հարցը հոգալը:
- Հայաստանում գործում է նաև Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը, որը պարեկություն է իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանի հայկական կողմում ու զեկույց ներկայացնում ԵՄ-ին: Եվրամիությունը մինչև այս պահն ի՞նչ արձանագրումներ է արել այդ զեկույցների հիման վրա, պաշտոնական հայտարարության չենք հանդիպել: Տեսակետներ են հնչում, թե առաքելությունն ուշացած է արձագանքում սահմանային միջադեպերին, ի՞նչ կասեք այս մասին: ԵՄ-ն առաջիկայում նախատեսո՞ւմ է առաքելության անդամների թվի ընդլայնում:
- Հայաստանում ԵՄ առաքելությանը հանձնարարված է դիտարկել և զեկուցել հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հայկական կողմում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ` նպաստելով հակամարտությունից տուժած տարածքներում մարդկանց անվտանգությանը, և դրա հիման վրա նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակչության, հնարավորության դեպքում՝ նաև իշխանությունների միջև վստահության ձևավորմանը: ԵՄ բոլոր քաղաքացիական առաքելություններն իրենց դիտարկումների վերաբերյալ զեկույցները ներկայացնում են ԵՄ-ին և ԵՄ անդամ պետություններին: Առաքելության տեղակայումից ի վեր տեղաշարժ է եղել՝ տեղում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված, ուստի առաքելությունը հստակորեն կատարում է իր մանդատով ստանձնած պարտավորությունները։ Ինչ վերաբերում է առաքելության ընդլայնմանը, ապա ինչպես վերջերս նշել էր ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Բորելը՝ մենք աշխատում ենք ավելի շատ դիտորդներ ու պարեկային շրջայցեր տեղակայելու ուղղությամբ: Ավելացնեմ, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ իմ ժամանելուց ի վեր, հանդիպել եմ դիտորդների մեծ մասին և ուշադիր հետևում եմ նրանց գործունեությանը։ Տպավորված եմ նրանց արհեստավարժությամբ և նվիրվածությամբ։ Տպավորված եմ նաև հայ բնակչության ջերմ ընդունելությամբ, ինչը շատ բարձր է գնահատվում Եվրամիության կողմից ու նպաստում է առաքելության աշխատանքին։
- Վերջերս Գրանադա այցից հետո Հայաստանի վարչապետը հարցազրույցում նշել էր, որ Եվրամիությունում Հայաստանի հետ հարաբերությունների խորացման առումով կա կոնսենսուս: Կարելի՞ է ենթադրել, որ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից զատ կան կամ կլինեն այլ պայմանավորվածություններ ևս:
- Եվ Եվրամիությունը, և Հայաստանը նախևառաջ շահագրգռված են Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման արագացմամբ, համաձայնագիրը մեծ ներուժ ունի, և համաձայնագրի հիման վրա բազմաթիվ նախաձեռնություններ են իրականացվում: Այժմ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք համաձայնագրի ներուժն ավելի իրացնելու և Հայաստանի քաղաքացիներին ու բիզնեսին ավելի շատ օգուտներ բերելու ուղղությամբ։ Հոկտեմբերի 26-27-ին Եվրոպական խորհուրդը հրավիրել է ԵՄ բարձր ներկայացուցչին և հանձնաժողովին` ներկայացնելու տարբերակներ ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները բոլոր հարթություններում լավագույնս ամրապնդելու վերաբերյալ: Նոյեմբերի 13-ին Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում տեղի ունեցավ առաջին քննարկումը՝ համագործակցության տարբեր ոլորտների, այդ թվում՝ անվտանգության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
Այժմ մենք ակտիվորեն աշխատում ենք հայ գործընկերների հետ՝ միասին կանխորոշելու հետագա համագործակցության ոլորտները: Եվ այդ նպատակով այս շաբաթ Հայաստան է ժամանել ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության և Եվրոպական հանձնաժողովի թիմը ՝մեր հայ գործընկերների հետ քննարկելու ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդման հնարավոր հեռանկարները։ ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը նաև Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարին կհրավիրի միանալ ԵՄ ԱԳ նախարարների՝ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդի նիստին՝ շարունակելու այդ ուղղությամբ քննարկումը։ Այդ նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերին։
- Պարոն դեսպան, այժմ Հայաստանի շատ քաղաքացիներ ԵՄ երկրների դեսպանություններում վիզայի համար օր ամրագրելու դժվարություններ ունեն: Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը ե՞րբ կարող է սկսվել:
- Թույլ տվեք շատ հստակ ասել, որ հայերը մեծապես օգտվում են Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման մասին համաձայնագրից, ավելացել է մուլտի վիզաների տրամադրումը: Այնուամենայնիվ, մենք քաջատեղյակ ենք մարտահրավերներին և ակտիվորեն աշխատում ենք դրանք լուծելու ուղղությամբ: Երկու շաբաթ առաջ մենք վիզաների դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեում շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցանք, որի ընթացքում արձանագրվեց ձեռք բերված առաջընթացը և հանգամանորեն քննարկվեցին բոլոր հարցերը։
Ինչ վերաբերում է վիզայի տրամադրման համար դիմումների քանակի ավելացմանը, ապա հանձնաժողովը խնդրել է անդամ երկրներին բարելավել իրենց գործառնական կարողությունները՝ լուծելու վիզայի դիմումների քանակի ավելացման հարցը՝ տրամադրելով ընդունելության համար ավելի շատ ժամանակ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ Արտաքին հարաբերությունների խորհուրդը 2023 թվականի նոյեմբերի 13-ին քննարկել է նաև Հայաստանի համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հնարավորությունները ։ Մենք առաջիկայում ակտիվորեն կաշխատենք՝ ուսումնասիրելու նման տարբերակները։

В ЕС надеются, что Армения и Азербайджан придут к взаимопониманию на встрече комиссий по делимитации: интервью посла ЕС
Европейский Союз привержен миру и стабильности в регионе Южного Кавказа, в направлении чего вкладывается политический капитал высокого уровня. Европейский Союз также должен рассмотреть вопрос дальнейшей помощи людям, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха и поселившимся в Армении. Что касается двусторонних отношений между Арменией и Европейским Союзом, Европейский Союз и Армения активно работают над совместным определением будущих направлений сотрудничества.
Обо всем этом в интервью с корреспондентом «Арменпресс» говорил глава делегации Евросоюза в Армении посол Василис Марагос, касаясь как агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха, помощи, оказываемой ЕС людям, насильственно перемещенным в результате этой агрессии, так и двусторонней повестки Армения-Евросоюз, вопросов, касающихся либерализации визового режима.
- Господин посол, как Вам известно, после широкомасштабного военного нападения Азербайджана Нагорный Карабах опустел, более 100 000 армян переселились в Армению, покинув свою Родину, свои дома. Тем самым Азербайджан, по сути, реализовал в Нагорном Карабахе свою политику этнической чистки. Прежде всего, хотелось бы узнать Ваше мнение относительно этой ситуации, подобного поведения Азербайджана. До этого момента мы слышали осуждающие высказывания, но почему ЕС не предпринимает активных шагов по введению санкций против Азербайджана?
- Позвольте мне прояснить, что Европейский Союз привержен миру и стабильности в этом регионе, и мы вкладываем в этот процесс значительный политический капитал на высоком уровне. Как вы сказали, Евросоюз очень четко выразил свою позицию против применения силы и в отношении поддержки прав армян Нагорного Карабаха. Поскольку несколько дней назад специальный представитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар дал обширные комментарии в интервью «Арменпресс», я вновь не буду комментировать эти вопросы.
- С мая 2021 года Азербайджан нарушил территориальную целостность Армении, вторгшись на суверенную территорию Армении. Хотела бы еще раз попросить Вас изложить Вашу позицию по этому факту. Какое влияние на дипломатическом уровне может оказать ЕС, оказать давление на Азербайджан с целью восстановления территориальной целостности Армении, а также возвращения армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане?
- Евросоюз посредством присутствия гражданской миссии ЕС в Армении, также и контактов Еревана и Баку, очень четко представляет ситуацию на местах. Мы понимаем важность этих вопросов для Армении и, в более широком смысле, для мира и стабильности в регионе, что и является нашей основной целью. Европейский Союз неоднократно призывал стороны гарантировать неприменение силы и сохранять дистанцию ​​между силами, чтобы снизить напряженность на местах и ​​возможную эскалацию. Мы также призвали к мирному разрешению всех вопросов в рамках заседаний делимитационных комиссий и более широких процессов урегулирования отношений. Надеемся, что в ближайшем будущем по этим и другим вопросам удастся достичь определенного взаимопонимания, в том числе и на очередном заседании комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, запланированном на 30 ноября 2023 года.
- Господин посол, ЕС объявил, что предоставит еще 5 миллионов евро гуманитарной помощи для нужд вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Однако позднее в Европарламенте премьер-министр Армении заявил, что Армения нуждается в поддержке международного сообщества для оказания помощи принудительно перемещенным лицам из Нагорного Карабаха. Рассматривает ли ЕС возможность дополнительной помощи?
- На сегодняшний день Евросоюз вместе со своими государствами-членами выделил более 50 миллионов евро на оказание срочной помощи беженцев из Нагорного Карабаха. Эта помощь доводилась различными путями. Мы уже предоставили материальную поддержку и работаем с гуманитарными партнерами, чтобы довести ее. Наша гуманитарная помощь в основном включает продукты питания, предметы гигиены, жилье и предметы первой необходимости. Более 60 % беженцев уже воспользовались нашей поддержкой. Мы также работаем с правительством над предоставлением пакета бюджетной поддержки в размере 15 миллионов евро, о котором в Гранаде объявила президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен. Этот пакет будет способствовать многопрофильной поддержке правительства в удовлетворении потребностей беженцев в денежной помощи, продовольствии, энергии и временном жилье. В контексте наших текущих обсуждений с правительством относительно дальнейшего укрепления отношений ЕС-Армения, будет рассмотрен и вопрос дальнейшей поддержки. В центре внимания ЕС по-прежнему находятся гуманитарные нужды более 100 000 армян, бежавших в Армению из нагорного Карабаха, и обеспечение средств к их существованию.
- В Армении расположена гражданская миссия Евросоюза, которая патрулирует армянскую сторону армяно-азербайджанской границы и представляет в ЕС доклады. Что уже зафиксировал Европейский Союз на основе этих докладов? Официальных заявлений мы не видим. Есть мнения, что миссия реагирует на пограничные инциденты с задержкой, что Вы можете сказать по этому поводу? Планирует ли ЕС в ближайшем будущем расширить количество членов миссии?
- Миссии ЕС в Армении поручено наблюдать и сообщать о ситуации на армянской стороне армяно-азербайджанской государственной границы, способствуя безопасности людей в районах, затронутых конфликтом, и на основе этого стремиться способствовать формированию доверия между армянским и азербайджанским населением, а по возможности и между властями. Все гражданские миссии ЕС представляют доклады о своих наблюдениях в ЕС и государствам-членам ЕС. С момента развертывания миссии произошел сдвиг в сторону стабилизации ситуации на местах, поэтому миссия четко выполняет обязательства, взятые на себя своим мандатом. Что касается расширения миссии, то, как недавно упомянул Верховный представитель ЕС Боррель, мы работаем над размещением большего количества наблюдателей и большего патрулирования. Добавлю, что с момента моего приезда в сентябре 2023 года я встречался со многими наблюдателями и внимательно слежу за их деятельностью. Я впечатлен их профессионализмом и преданностью своему делу. Меня впечатляет и теплый прием армянского населения, который высоко ценится Европейским Союзом и способствует работе миссии.
- После недавнего визита в Гранаду премьер-министр Армении заявил в интервью, что в Евросоюзе существует консенсус относительно углубления отношений с Арменией. Можно ли предположить, что помимо Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве есть или будут иные договоренности?
- И Евросоюз, и Армения в первую очередь заинтересованы в ускорении реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Соглашение имеет большой потенциал, и на его основе реализуется множество инициатив. Сейчас мы активно работаем над дальнейшей реализацией потенциала соглашения и в направлении того, чтобы принести больше пользы гражданам и бизнесу Армении. 26-27 октября Европейский совет пригласил Верховного представителя ЕС и Комиссию, чтобы представить варианты наилучшего укрепления отношений ЕС-Армения во всех направлениях. 13 ноября в Совете по международным отношениям прошло первое обсуждение различных направлений сотрудничества, в том числе и сотрудничества в сфере безопасности.
Сейчас мы активно работаем с нашими армянскими партнерами, чтобы вместе определить будущие направления сотрудничества. И с этой целью на этой неделе в Армению прибыла команда Службы внешних действий ЕС и Европейской комиссии, чтобы обсудить с нашими армянскими коллегами возможные перспективы укрепления отношений ЕС-Армения. Верховный представитель ЕС также пригласит министра иностранных дел Армении принять участие в заседании Совета по внешним связям министров иностранных дел ЕС, чтобы продолжить обсуждение в этом направлении. Это заседание состоится в декабре.
- Господин посол, сейчас многие граждане Армении в посольствах стран ЕС испытывают трудности с бронированием дней для получения визы. Когда может начаться диалог по либерализации визового режима?
- Позвольте мне очень четко сказать, что армяне в значительной степени пользуются соглашением об упрощении визового режима, увеличилось предоставление мульти-виз. Однако мы хорошо осознаем проблемы и активно работаем над их решением. Две недели назад у нас состоялось очень продуктивное заседание Объединенного комитета по упрощению визового режима, в ходе которого был зафиксирован прогресс и подробно были обсуждены все вопросы.
Что касается увеличения количества заявлений на получение визы, комиссия попросила государства-члены улучшить свои оперативные возможности, чтобы справиться с увеличением количества заявлений на получение визы, предоставив больше времени для приема. Хочу напомнить, что 13 ноября 2023 года Совет по внешним связям также обсудил возможности либерализации визового режима для Армении. Мы в дальнейшем активно будем работать над изучением таких вариантов.