Ֆինանսների նախարարը ներկայացրեց 2024-ի պետբյուջեով նախատեսվող աջակցության ծրագրերը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրեց 2024 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվող աջակցության ծրագրերը Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված անձանց համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հերթական նիստի ժամանակ նա նշեց, որ 2024 թվականի երեք ամսվա համար կնախատեսվեն բնակարանի վարձակալության և կոմունալ ծառայությունների գծով տրամադրվող 50 հազար դրամների հատկացումները հունվար, փետրվար և մարտ ամիսներին։
«Կնախատեսվեն թոշակների և նպաստների գծով հավելյալ ծախսերը, որը կպահանջի հավելյալ մոտ 30 միլիարդ դրամ։ Կնախատեսվեն կրթության և առողջապահության գծով հավելյալ ծախսերը։ Բնակարանային և աշխատանքի տեղավորման աջակցության ծրագրերը այս պահին չեն պլանավորվի բյուջեով, որովհետև դրանց մշակումը և հաստատումը կարող է տեղի ունենալ դեկտեմբերի վերջին։ Այնուամենայնիվ, զգալի գումարներ կնախատեսվեն պահուստային ֆոնդում, որպեսզի ծրագրերի պատրաստ լինելուն պես ֆինանսավորման խնդիրներ չունենանք»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

Finance Minister presents 2024 assistance programs for forcibly displaced persons of NK
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. Finance Minister Vahe Hovhannisyan has presented the assistance programs envisaged under the 2024 state budget for the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh.
Hovhannisyan told lawmakers during the parliament session that the budget envisages 50,000 drams for each forcibly displaced person for accommodation and utility expenses for January, February and March.
“The additional expenditures for pensions and benefits, requiring additional 30 billion drams, are envisaged. The additional expenditures for education and healthcare are also envisaged. At this moment the apartment and employment assistance programs are not envisaged under the budget because they could be developed and confirmed in the end of December. Nevertheless, significant amounts will be envisaged in the reserve fund in order not to have financial issues as soon as the programs are finalized,” Hovhannisyan said.