Ֆինանսների նախարարը ներկայացրեց 2024-ի պետբյուջեով նախատեսվող աջակցության ծրագրերը ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ներկայացրեց 2024 թվականի պետական բյուջեով նախատեսվող աջակցության ծրագրերը Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված անձանց համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հերթական նիստի ժամանակ նա նշեց, որ 2024 թվականի երեք ամսվա համար կնախատեսվեն բնակարանի վարձակալության և կոմունալ ծառայությունների գծով տրամադրվող 50 հազար դրամների հատկացումները հունվար, փետրվար և մարտ ամիսներին։
«Կնախատեսվեն թոշակների և նպաստների գծով հավելյալ ծախսերը, որը կպահանջի հավելյալ մոտ 30 միլիարդ դրամ։ Կնախատեսվեն կրթության և առողջապահության գծով հավելյալ ծախսերը։ Բնակարանային և աշխատանքի տեղավորման աջակցության ծրագրերը այս պահին չեն պլանավորվի բյուջեով, որովհետև դրանց մշակումը և հաստատումը կարող է տեղի ունենալ դեկտեմբերի վերջին։ Այնուամենայնիվ, զգալի գումարներ կնախատեսվեն պահուստային ֆոնդում, որպեսզի ծրագրերի պատրաստ լինելուն պես ֆինանսավորման խնդիրներ չունենանք»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

Министр финансов представил программы помощи, предусмотренные госбюджетом 2024 года для вынужденных переселенцев из НК
Министр финансов Ваге Ованнисян на очередной сессии НС представил программы помощи, предусмотренные госбюджетом 2024 года для вынужденных переселенцев Нагорного Карабаха. Как сообщает «Арменпресс», он отметил, что на первые три месяца 2024 года на аренду квартир и коммунальные услуги в январе, феврале и марте будет выделено по 50 000 драмов.
«Запланированы расходы на пенсии и пособия, на что дополнительно потребуется 30 миллиардов драмов. Предусмотрены дополнительные расходы на образование и здравоохранение. Программы содействия по жилью и трудоустройству на данный момент не будут включены в рамки бюджета, поскольку их разработка и утверждение могут состояться в конце декабря. Однако в резервный фонд будут выделены значительные суммы, чтобы не возникло проблем с финансированием», - представил министр.