ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու Ինդոնեզիայի դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ինդոնեզիայի Հանրապետության դեսպան Արիֆ Մուհամադ Բասալամահին (նստավայրը՝ ք․Կիև)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ը ՀՀ ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից տեղեկանում է, որ Սաֆարյանը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին իր պարտականությունների ստանձման կապակցությամբ և հաջող ու արդյունավետ գործունեություն մաղթել հայ-ինդոնեզական կապերի ամրապնդման գործում։
Նախարարի տեղակալն անդրադարձել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության բռնի տեղահանության պատճառով ստեղծված իրավիճակը։ Մնացական Սաֆարյանը նաև ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր, մտքեր են փոխանակել բազմակողմ հարթակներում համագործակցության խորացման, առևտրատնտեսական կապերի խթանման, ինչպես նաև գիտակրթական և տեխնոլոգիական ոլորտներում առկա փոխգործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։

Newly appointed Ambassador of Indonesia handed over the copy of his credentials to Deputy Foreign Minister of Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS.On 13 November, Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan received Arif Muhamad Basalamah, the Ambassador of the Republic of Indonesia to the Republic of Armenia (residence in Kyiv), on the occasion of handing over the copy of his credentials, the foreign ministry said in a statement.
Deputy Minister Safaryan congratulated the newly appointed Ambassador upon assuming his position and wished him fruitful and successful tenure aimed at strengthening Armenian-Indonesian ties.
The Deputy Foreign Minister briefed on Armenia’s efforts aimed at establishing peace in the region, while presenting the situation following the forcible displacement of the people of Nagorno-Karabakh as a consequence of Azerbaijan's policy of ethnic cleansing. Mnatsakan Safaryan also presented the "Crossroads of Peace" project of the Government of Armenia.
The parties discussed current bilateral relations, exchanged views on deepening cooperation on multilateral platforms, promoting trade and economic ties, as well as expanding existing cooperation in the spheres of science, education and technology.