Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդգծել է ԼՂ հայերի իրավունքները հարգելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի համաժողովն ընդունել է բանաձև, որով անվերապահ աջակցություն է հայտնում Հայաստանին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հայերին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արման Եղոյանը, բանաձն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները հարգելու անհրաժեշտությունը` խստորեն դատապարտելով էթնիկ զտման բոլոր ձևերն ու Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին ռազմական ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով մի քանի օրում Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավելի բնակիչներ բռնի տեղահանվեցին և ապաստան գտան Հայաստանում։

Парламентская ассамблея Франкофонии подчеркнула необходимость уважения прав армян Нагорного Карабаха
Европейская региональная конференция Парламентской ассамблеи Франкофонии приняла резолюцию, в которой выразила безоговорочную поддержку Армении, в частности армянам Нагорного Карабаха.
Как передает «Арменпресс», глава армянской делегации на Парламентской ассамблее Франкофонии Арман Егоян, сообщил, что резолюция подчеркивает необходимость уважения прав армян Нагорного Карабаха, строго осуждая все формы этнической чистки и уничтожение религиозного и культурного наследия, находящегося в Нагорном Карабахе.
19 сентября Азербайджан начал военную агрессию против Нагорного Карабаха, в результате которой за несколько дней более 100 000 жителей Нагорного Карабаха принудительно были перемещены и нашли убежище в Армении.