Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովն ընդգծել է ԼՂ հայերի իրավունքները հարգելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի տարածաշրջանի համաժողովն ընդունել է բանաձև, որով անվերապահ աջակցություն է հայտնում Հայաստանին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հայերին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արման Եղոյանը, բանաձն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները հարգելու անհրաժեշտությունը` խստորեն դատապարտելով էթնիկ զտման բոլոր ձևերն ու Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին ռազմական ագրեսիա սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ, ինչի հետևանքով մի քանի օրում Լեռնային Ղարաբաղի 100 հազարից ավելի բնակիչներ բռնի տեղահանվեցին և ապաստան գտան Հայաստանում։

Europe Region of Parliamentary Assembly of La Francophonie calls for respect of rights of NK Armenians
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The Europe Region assembly of the Parliamentary Assembly of La Francophonie (OIF) has adopted a resolution expressing unconditional support to Armenia and particularly the Armenians of Nagorno-Karabakh.
Member of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie, MP Arman Yeghoyan said in a statement on Tuesday that the resolution stresses the need for respect of the rights of Armenians of Nagorno-Karabakh and strongly condemns all forms of ethnic cleansing and the destruction of religious and cultural heritage in Nagorno-Karabakh.
Over 100,000 forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh found shelter in Armenia after the September 19 Azeri attack.