Կանադան շատ կարճ ժամանակում 2 դիտորդ կուղարկի Հայաստան, որոնք կմիանան ԵՄ դիտորդական առաքելությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանադան շատ կարճ ժամանակահատվածում երկու դիտորդների կուղարկի Հայաստան, որոնք կմիանան Հայաստանում Եվրոպական Միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությանը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ ամփոփելով Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլիի այցը Հայաստան։
«Կանադայի արտաքին գործերի նախարարն ասաց, որ Կանադան ոչ ԵՄ անդամ առաջին երկիրն է, որը ցանկություն է հայտնել դիտորդներ ուղարկել Հայաստան, և 2 դիտորդ կարճ ժամանակահատվածում ժամանելու են Հայաստան։ Հույս ունենք, որ Կանադան հետագայում նաև կընդլայնի իր այս ներդրումը»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Փոխնախարարը նշեց, որ Կանադայի ԱԳ նախարարի այցը բավականին հագեցած էր․ նախ բացվեց Հայաստանում Կանադայի դեսպանատունը, ինչը Կանադայի կողմից Հայաստանի նկատմամբ հատուկ ուշադրության նշան է։
«Այցի ընթացքում նախարարն անդրադարձավ հումանիտար աջակցության հարցերին, Կանադան եռապատկեց իր աջակցությունը, նախանշվեցին համագործակցության խորացման բոլոր ճանապարհները։ Կանադան հետաքրքրված է Հայաստանում, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ոլորտների բարեփոխումներին աջակցությունն ավելացնելու հեռանկարով, այս առումով քննարկվեցին բազմաթիվ ծրագրեր։ Քաղաքական առումով նախարարը բազմիցս շեշտեց, որ Կանադայի համար կարևոր են Հայաստանի անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անխախտելիությունը»,- մանրամասնեց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ Կանադայի ԱԳ նախարարի այցը Ջերմուկ նույնպես սիմվոլիկ էր․ «Նախարարը դիտարկեց իրավիճակը տեղում, այժմ հանդիպում է Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների հետ, իսկ մինչ այդ դիտարկեց ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, որը տեղի էր ունեցել 2022 թվականի սեպտեմբերին։ Գաղտնիք չէ, որ Կանադան ծանրակշիռ երկիր է, որի ձայնը միջազգային կազմակերպություններում բավականին ազդեցիկ է»,- ասաց Պարույր Հովհաննիսյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ այս այցով Հայաստանի և Կանադայի համագործակցությունը խորացնելու համար շատ լավ նախադրյալներ ստեղծվեցին։
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին հոկտեմբերի 26-ին այցելել է Ջերմուկ։ Ջերմուկ այցը Կանադայի ԱԳ նախարարը սկսել է ՀՀ-ում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության անդամների հետ հանդիպմամբ, այնուհետև մարտական դիրքեր է այցելել ու ծանոթացել հայ-ադրբեջանական սահմանի օպերատիվ իրավիճակին։ Կանադայի ԱԳ նախարարի այցը եզրափակվել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հետ հանդիպմամբ։

Canada to send observers to Armenia to join EUMA
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Canada will send two observers to Armenia to join the European Union Mission in Armenia (EUMA), Armenian Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan has said.
The observers will arrive in a short period of time, he said.
“The Canadian Foreign Minister said that Canada is the first country outside of EU that has expressed willingness to send observers to Armenia, and two observers will arrive to Armenia in a short period of time. We hope that Canada will enhance its contribution in the future,” Hovhannisyan told reporters in Jermuk during Canadian FM Melanie Joly’s visit.
He described the opening of the Canadian embassy in Yerevan as a sign of special attention towards Armenia.
“During the visit the Canadian foreign minister addressed humanitarian support issues, Canada tripled its assistance, and all directions for deepening the cooperation were outlined. Canada is interested in the prospect of increasing its support to the democratic and human rights reforms in Armenia and numerous issues were discussed in this regard. Politically, the minister numerously stressed that Armenia’s independence, territorial integrity and inviolability of borders are important for Canada,” the Armenian Deputy FM said.
Hovhannisyan said Joly’s visit to the town of Jermuk was meaningful and symbolic. “The minister observed the situation on the ground and is now meeting with the refugees from Nagorno-Karabakh, and before that she observed the Azerbaijani military that invaded Armenia’s sovereign territory in September 2022. It’s no secret that Canada is a powerful country whose voice is rather influential in international organizations,” Hovhannisyan said, adding that Joly’s visit created very good prerequisites for deepening cooperation between Armenia and Canada.
On October 26, Canadian Foreign Minister Mélanie Joly visited the European Union Mission in Armenia (EUMA) operating base in Jermuk. Then, together with EUMA observers, Joly visited an Armenian military position outside Jermuk to become acquainted with the situation on the border with Azerbaijan. She then met with forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh who have been accommodated in Jermuk.