Պատգամավորը վստահ է՝ հայ-ռուսական հարաբերություններում չկա հարց, որը հնարավոր չլինի կարգավորել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության օրակարգ չունի։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վաղարշակ Հակոբյանը։
«Բոլոր այն մարդիկ, որոնք հայ-ռուսական հարաբերությունների ֆոնին փորձում են կայանալ, դրսևորվել, սրել իրավիճակը և խնդիրներ ստեղծել, որոնք շատ հաճախ գոյություն չունեն, այդ մարդիկ և իրենց վարած քաղաքականությունը միանշանակ ձախողվելու են։ Դուք լսել եք, որ մենք արտաքին քաղաքական վեկտորի փոփոխության օրակարգ չունենք և սա լսել եք ամենաբարձր մակարդակով։ Մենք հանդիսանում ենք ԵԱՏՄ անդամ և ունենք շատ լավ համագործակցություն ԵԱՏՄ մեր գործընկերների հետ։ Եթե ուշադիր հետևեք մեր տնտեսական ձեռքբերումներին, կտեսնեք, որ տնտեսական առումով բավականին դրական դինամիկայի մեջ ենք գտնվում»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ 2022 թվականին Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիայից հետո Հայաստանը բազմաթիվ հարցեր է բարձրաձայնել Ռուսաստանի առաջ, և այդ հարցերը թե՛ հրապարակային, թե՛ աշխատանքային քննարկումների ժամանակ քննարկվել են։
«Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը ռազմական առումով այդպես չենք պատկերացրել, ինչին բախվել ենք իրականում: Բայց որևէ քաղաքական կտրուկ փոփոխության կամ վեկտորի փոփոխության առումով Հայաստանը որևէ տեղ չի գնում։ Մենք եղել ենք ու մնում ենք ՀԱՊԿ անդամ, եղել ենք ԵԱՏՄ մաս, մնում ենք ԵԱՏՄ մաս»,- ընդգծեց նա:
Հակոբյանն ասաց, որ թե՛ Ռուսաստանում, թե՛ Հայաստանում կան գործիչներ, որոնք շատ հաճախ մոռանում են համագործակցության հիմքերն ու տարբեր գնահատականներ են տալիս:
«Բայց ես խորհուրդ եմ տալիս, որ մենք կարևորի մասին խոսենք և չշեղվենք անկարևոր բաների վրա»,- նշեց պատգամավորը։
Նա ընդգծեց, որ հայ-ռուսական հարաբերություններում չկա որևէ հարց, որը հնարավոր չլինի կարգավորել:
«Պետք է սթափ նայենք իրավիճակին։ Հայաստանի Հանրապետությունը այս բարդ և փլուզվող աշխարհակարգերի շրջանում գտնվում է բավականին լարված իրավիճակում, բայց նաև ուզում եմ նշել, որ մեր տնտեսական և այլ հաջողություններով կարողանում ենք իրավիճակը կայուն պահել նաև գործընկերների հետ հարաբերություններում»,- եզրափակեց Հակոբյանը։

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Armenia has no agenda of changing its foreign policy vector, Member of Parliament Vagharshak Hakobyan has said.
“All those people who, on the backdrop of the Armenian-Russian relations, are attempting to escalate the situation or cause problems, which often don’t exist, will fail. You’ve heard before that we don’t have an agenda of changing our foreign policy vector, and you’ve heard this on the highest level. We are a member of the Eurasian Economic Union and we have very good cooperation with our partners in this union. If you closely follow our economic achievements, you’ll see that economically we are in a rather positive dynamics,” Hakobyan, the Deputy Chairman of the Parliamentary Committee on Regional and Eurasian Integration Affairs told reporters.
He said that after the Azerbaijani aggression in September 2022 Armenia raised numerous questions before Russia, and these questions were discussed both publicly and during working discussions.
“We imagined cooperation with Russia in a military sense differently compared to what we’ve faced in reality. But Armenia isn’t going anywhere in terms of any abrupt political change or change of vector. We remain a member of the CSTO and we remain a part of EEU,” the MP said.
Hakobyan said there are certain figures in both Russia and Armenia who often forget the foundations of cooperation and give various assessments. “But my advice is to speak about what matters and not get distracted with unimportant things,” the MP said.
Hakobyan said there are no unsolvable issues in the Armenian-Russian relations.
“We must look at the situation soberly. In this difficult period of collapsing world order Armenia is in a rather tense situation, but I’d also like to note that we are able to keep the situation stable also in the relations with our partners with our economic and other successes,” Hakobyan said.