3+3 ձևաչափով հանդիպման արդյունքներով համատեղ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը պետք է իր զորքերը հանի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից․ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի Հայաստան խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը կարծում է, որ 3+3 ձևաչափով հանդիպման արդյունքներով ընդունված համատեղ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանը պետք է իր օկուպացիոն զորքերը հանի Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նման դիրքորոշում հայտնեց ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը:
«Տարածքային ամբողջականության սահմանումը, ըստ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի, նշանակում է տարածքային վեճերը խաղաղությամբ լուծել: Այո, բոլոր երկրները, մանավանդ դրկից երկրները պետք է հարաբերությունները լուծեն առանց ուժի կիրառման: Հետևաբար, Ադրբեջանը, որը երեկ այդ հայտարարությունն ընդունել է, այսօր պետք է արդեն իր օկուպացիոն զորքերը հաներ Վայոց ձորի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի մարզերից: Բայց Ադրբեջանը, մի կողմից ընդունելով նման հայտարարություն, մյուս կողմից Հայաստանում պահելով իր օկուպացիոն զորքերը, հստակ ուղերձ է հղում, որ ինքը որևէ դեպքում «խաղաղության» գնալու ցանկություն չունի, եթե այդ խաղաղության համաձայնագիրը չլինի Հայաստանի կապիտուլյացիայի հայտարարություն»,-ասաց Խաչատրյանը:
Պատգամավորը շեշտեց՝ Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով ցույց է տալիս, որ խաղաղությունն իր համար ընդունելի չէ, իր համար խաղաղությունը Հայաստանի կապիտուլյացիան է: Ըստ նրա՝ դրա դեմ Հայաստանը պետք է բոլոր միջոցները ձեռնարկի՝ ապահովելու իր տարածքային ամբողջականությունը, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի քաղաքական իրավունքները, այդ թվում՝ ինքնորոշման իրավունքը:
Թեհրանում 3+3 տարածաշրջանային հարթակի հանդիպումից հետո մասնակից 5 երկրների արտաքին գործերի նախարարները համատեղ հաղորդագրություն էին տարածել՝ ընդգծելով վեճերի խաղաղ կարգավորման, ինքնիշխանության հարգման, քաղաքական անկախության, տարածքային ամբողջականության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության կարևորությունը:

После заявления по итогам встречи «3+3» Азербайджан должен вывести свои войска с территории Армении: депутат НС
Депутат от фракции Национального собрания «Айастан» Артур Хачатрян считает, что после совместного заявления, принятого по итогам встречи в формате «3+3», Азербайджан должен вывести свои оккупационные войска с суверенной территории Армении.
Как сообщает «Арменпресс», это мнение в разговоре с журналистами в Национальном собрании выразил депутат оппозиционной фракции «Айастан» Артур Хачатрян.
«Определение территориальной целостности, согласно Хельсинкскому Заключительному акту, означает мирное разрешение территориальных споров. Да, все страны, особенно соседствующие страны, должны решать отношения без применения силы. Поэтому Азербайджан, принявший вчера это заявление, должен вывести свои оккупационные войска из областей Вайоц Дзор, Сюник и Гегаркуник. Но Азербайджан, принимая такое заявление, и сохраняя при этом свои оккупационные войска в Армении, передает четкое послание, что не имеет желания продвигаться к «миру», если это мирное соглашение не будет заявлением капитуляции Армении», - сказал Хачатрян.
Депутат подчеркнул, что Азербайджан всеми своими действиями показывает, что мир для него неприемлем, мир для него – это капитуляция Армении. По его словам, Армения должна принять против этого все меры, чтобы обеспечить свою территориальную целостность, политические права народа Нагорного Карабаха, в том числе и право на самоопределение.
По итогам встречи на региональной платформе «3+3», состоявшейся в Тегеране, министры иностранных дел пяти стран-участниц опубликовали совместное заявление, в котором подчеркнули важность мирного урегулирования споров, уважения суверенитета, политической независимости, территориальной целостности и незыблемости международно признанных границы.