Հիասթափեցնող էր Ադրբեջանի հրաժարվելը Գրանադայի հանդիպմանը մասնակցելուց. Բունդեսթագի պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը հիասթափեցնող է համարում Գրանադայում նախատեսված հնգակողմ հանդիպմանը Ադրբեջանի նախագահի՝ մասնակցությունից հրաժարվելը:
Ռոթն այս մասին ասաց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանությունում հրավիրված ասուլիսում՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի՝ Արևմուտքի միջնորդությամբ բանակցություններին մասնակցությունից Ադրբեջանի հրաժարվելու վերաբերյալ հարցին:
Ռոթը նախ ողջունեց, որ Գերմանիայի կանցլերը, նաև՝ Ֆրանսիայի նախագահը մեծապես աջակցում են Եվրամիության, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը՝ այս ձևաչափով բանակցությունները շարունակելուն:
«Բնականաբար, ողջունելի էր Հայաստանի վարչապետի մասնակցությունը Գրանադայի հանդիպմանը: Նույնքան հիասթափեցնող էր Ադրբեջանի հրաժարվելն այս ձևաչափին մասնակցելուց: Այն, ինչ պետք է անենք մոտակա օրերին, համոզելն է ադրբեջանական կողմին, որ նաև իր շահերից է բխում վերադառնալ բանակցությունների սեղանին, և, որ իր բառերը նա կարողանա իսկապես վերածել գործողությունների»,-ասաց Բունդեսթագի պատգմավորը:
Գրանադայում հոկտեմբերի 5-ին կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի քառակողմ հանդիպումը: Կայացած քառակողմ հանդիպումից հետո կողմերը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Նախատեսված էր, որ հանդիպումը պետք է կայանա հնգակողմ ձևաչափով: Սակայն հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է Գրանադայում հոկտեմբերի 5-ին նախատեսված հնգակողմ հանդիպումից։ Որպես պատճառ նշվում էր այն հանգամանքը, որ Ֆրանսիան և Գերմանիան մերժել էին Ադրբեջանի առաջարկը հանդիպմանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մասնակցության վերաբերյալ։ Նաև նշվում էր, որ Ադրբեջանը մերժելու է հանդիպման առաջարկներն այն ձևաչափերով, որոնց կմասնակցի Ֆրանսիան։ Միևնույն ժամանակ նշվում էր, որ Ադրբեջանը պատրաստ է վերսկսել ԵՄ-ի միջնորդությամբ Հայաստանի վարչապետի հետ եռակողմ հանդիպումների ձևաչափը։
Նիկոլ Փաշինյանը Միացյալ Թագավորությունում մասնակցում է Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովին

Вызывает разочарование тот факт, что Азербайджан отказался участвовать во встрече в Гранаде: Михаэль Рот
Председатель Комиссии Бундестага Германии по иностранным делам Михаэль Рот считает разочаровывающим отказ президента Азербайджана от участия в запланированной в Гранаде пятисторонней встрече. Oб этом Рот сказал на брифинге с журналистами, отвечая на вопрос Арменпресс об отказе Азербайджана участвовать в переговорах при посредничестве Запада.
Прежде всего, Рот приветствовал, что канцлер Германии и президент Франции решительно поддерживают усилия председателя Европейского совета Шарля Мишеля по продолжению переговоров в этом формате.
Конечно, очень приветствуется участие премьер-министра Армении во встрече в Гранаде. Настолько же разочаровывает отказ Азербайджана от участия в этом формате. Что нам нужно сделать в ближайшие дни, так это убедить азербайджанскую сторону в том, что также в ее интересах вернуться за стол переговоров и чтобы Баку смог превратить свои слова в действия”, - сказал глава Комиссии Бундестага.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Франции Эммануэль Макрон, канцлер Германии Олаф Шольц и председатель Европейского совета Шарль Мишель провели 5 октября в Гранаде четырехстороннюю встречу. По итогам четырехсторонней встречи стороны приняли совместное заявление. Планировалось провести встречу в пятистороннем формате. Однако 4 октября азербайджанские СМИ сообщили, что президент Азербайджана Ильхам Алиев отказался от пятисторонней встречи, запланированной на 5 октября в Гранаде.