Անդրանիկ Քոչարյանը ներկայացրել է Հայաստանի ակնկալիքները «3+3» ձևաչափով հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը ներկայացրեց, թե Հայաստանը ինչ է ակնկալում «3+3» ձևաչափով հանդիպումից, որն անցկացվելու է Թեհրանում հոկտեմբերի 23-ին։
«Ակնկալում ենք տարածաշրջանային հստակ ձևակերպումներ ստանալը, որովհետև մասնակցում են հիմնականում տարածաշրջանի երկրները՝ գումարած Ռուսաստանի Դաշնությունը, որն այսպես թե այնպես տարածաշրջանում է։ Այնպես որ, մենք մեր իրավունքները այդ հարթակում պետք է կարողանանք պահել և կպահենք։ Իսկ մեր իրավունքները տարածաշրջանում բոլորին հայտնի են՝ դա Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անառիկությունն է»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ կարևոր է նաև թույլ չտալ, որպեսզի չլուծված խնդիրներին փորձեն լուծումներ տալ Հայաստանի հաշվին։
Տարածաշրջանային խորհրդակցական «3+3» հարթակում են Հայաստանը, Ադրբեջանը, Վրաստանը, ինչպես նաև Իրանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն իրանական կողմի հրավերով հոկտեմբերի 23-ին կմասնակցի տարածաշրջանային խորհրդակցական հարթակի «3+3» հանդիպմանը։ Վրաստանը հրաժարվել է մասնակցությունից։

Ожидания Армении от встречи в формате  «3+3»: председатель  комиссии по обороне и безопасности Парламента Армении
Председатель постоянной комиссии по обороне и безопасности Национального собрания Армении Андраник Кочарян представил, чего ожидает Армения от встречи в формате «3+3», которая пройдет в Тегеране 23 октября.
«Мы рассчитываем получить четкие региональные формулировки, потому что в основном участвуют страны региона плюс Российская Федерация, которая, так или иначе, находится в регионе. Мы должны суметь сохранить свои права на этой платформе, и мы их сохраним. А наши права известны всем в регионе – это нерушимость границ Республики Армения», - заявил Кочарян, добавив, что также важно не допустить решения нерешенных проблем за счет Армении.
На региональной консультативной платформе «3+3» - Армения, Азербайджан, Грузия, а также Иран, Россия и Турция.
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян по приглашению иранской стороны 23 октября в Тегеране примет участие в заседании региональной консультативной платформы в формате «3+3». Грузия вновь отказалась участвовать в заседании.