Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ Բաքվում իրականացվում է շինծու դատավարություն․ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը շեշտում է՝ Լեռնային Ղարաբաղի 68-ամյա բնակիչ Վագիֆ Խաչատրյանի նկատմամբ Բաքվում իրականացվում է շինծու դատավարություն։
«Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ Անի Բադալյանը Ադրբեջանի մայրաքաղաքում տեղի ունեցող գործընթացը X սոցիալական ցանցի հարթակում կատարած գրառմամբ համարել է բոլոր նորմերի լիակատար անտեսման ցուցադրում։
«Ապօրինի առևանգմանը, որը միջազգային մարդասիրական օրենքի կոպտագույն խախտում է, այժմ հաջորդում է 68-ամյա քաղաքացիական անձի տառապանքը ցուցադրող տեսանյութերի և լուսանկարների հրապարակումը։ Ինչպես պահանջել են բազմաթիվ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններ և հաստատություններ, Բաքվում դեռևս պատանդ պահվող ռազմագերիներն ու քաղաքացիական անձինք պետք է ազատ արձակվեն»,- գրել է Բադալյանը։
2/2 Illegal abduction,in flagrant violation of IHL, is now followed by publication of videos & photos showing suffering of 68-year-old civilian.
As requested by numerous int’l human rights orgs & institutions, ARM POWs & civilians still kept hostage in Baku should be released. pic.twitter.com/CWXX83ILJp
— Ani Badalyan, Spokesperson of MFA of Armenia (@ArmSpoxMFA) October 13, 2023
Անհետաձգելի բուժօգնություն ստանալու համար Լեռնային Ղարաբաղից «Կարմիր Խաչի» միջոցով Հայաստան տեղափոխվող Վագիֆ Խաչատրյանին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության աշխատակիցները առևանգել և Բաքու են տեղափոխել 2023թ. հուլիսի 29–ին։ Ադրբեջանի դատախազությունը նրան մի շարք շինծու մեղադրանքներ է առաջադրել։ Հոկտեմբերի 13-ին Բաքվում կայացել է Վագիֆ Խաչատրյանի «գործով» նախադատավարական նիստ։

In a post on X, Badalyan said that the proceedings are a “show of complete disregard of any norms in Baku.”
“Sham "trial", show of complete disregard of any norms in Baku against Armenian civilian, 68-year-old resident of Nagorno Karabakh [NK] who under ICRC protection was being transported to Armenia for heart surgery & was abducted at illegal checkpoint weeks before ethnic cleansing in NK. Illegal abduction, in flagrant violation of IHL [international humanitarian law], is now followed by publication of videos & photos showing suffering of 68-year-old civilian. As requested by numerous int’l human rights orgs & institutions, Armenian POWs & civilians still kept hostage in Baku should be released,” Badalyan said.
A Baku court has held a preliminary hearing in the show trial of Vagif Khachatryan, an elderly Nagorno-Karabakh man who was kidnapped by Azeri border guards during his ICRC-mediated medical evacuation on July 29.
In Baku, the Azeri authorities pressed fabricatedchargesagainst Khachatryan. Khachatryan has since been jailed in Azerbaijan.
The hearing in the show trial will continue on October 17.
Prominent lawyer Siranush Sahakyan saidthat the kidnapping constitutes extraordinary rendition in terms of international law and a due process is therefore ruled out.
The kidnapped man’s daughter, in apleato the UN to ensure the safe release of her father, said that all charges pressed by the Azeri prosecution are fabricated and her father is innocent.