Ադրբեջանը պետք է ապահովի մարդկանց՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալու իրավունքի երաշխիքը. Human Rights Watch
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զանգվածային ու ցավալի արտագաղթից հետո անհրաժեշտ է Ադրբեջանի հետ կենտրոնանալ տեղահանվածների իրավունքների շուրջ բանակցությունների վրա, որոնք դյուրին դարձնելու մեջ ներգրավված կառավարությունները պետք է ստանան Ադրբեջանի նախագահի կողմից Լեռնային Ղարաբաղից էթնիկ հայերի վերադարձի իրավունքը հարգելու, պաշտպանելու և իրականացնելու կոնկրետ պարտավորություններ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ այդ մասին ասված է Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը նշում է, որ ավելի քան 100,000 էթնիկ հայեր, որոնք կազմում են տարածքի ներկայիս գրեթե ողջ բնակչությունը, վերջին օրերին փախել են: Human Rights Watch-ը Հայաստանի սահմանին հարցազրույց է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղից փախած 14 անձանց և 7 ընտանիքի հետ, ինչպես նաև մարդասիրական գործունեություն ծավալած մարդկանց, բժիշկների, հայ պաշտոնյաների և Լեռնային Ղարաբաղի նախկին դե ֆակտո իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ՝ նշելով, որ տարածաշրջանի և նրա բնակիչների վերաինտեգրման Ադրբեջանի ծրագիրը պետք է սահմանի, թե ինչպես կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում նա հարգելու է մարդու իրավունքները, մասնավորապես՝ էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները: Ադրբեջանը պետք է ողջունի այս պարտավորությունների կայուն միջազգային մոնիթորինգի անկախ առաքելությունը:
«Ադրբեջանի գործընկերները պետք է պնդեն միջազգային դիտորդական առաքելության գործարկում՝ հրապարակայնորեն զեկուցելու Լեռնային Ղարաբաղում մնացած էթնիկ հայերի առջև ծառացած պայմանների մասին և բացահայտելու մարդու իրավունքների խախտումները, հատկապես այն խախտումները, որոնք կխաթարեն էթնիկ հայերի իրենց տները վերադառնալու իրավունքը: Գործընկեր կառավարությունները պետք է նաև խնդրեն Ադրբեջանի իշխանություններին ձեռնարկել էական քայլեր՝ հեշտացնելու վերադարձի իրավունքը՝ կա՛մ կարճատև, կա՛մ երկարաժամկետ այցերի համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի գործընկերները պետք է միանշանակ ուղերձ հղեն երկրի ղեկավարությանը, որ երբ խոսքը վերաբերում է վերադարձի իրավունքին, նրանք չեն ընդունի դատարկ հռետորաբանությունը և կիսատ-պռատ քայլերը։ Վախը և վստահության բացակայությունը կարևոր են դարձնում կայուն միջազգային ներկայությունը, որպեսզի վերադարձի իրավունքը լինի իմաստալից, ոչ թե տեսական»,- իր հերթին ասել է Human Rights Watch-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Հյու Ուիլյամսոնը:
Human Rights Watch-ն արձանագրում է, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը աջակցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև մի շարք բանակցությունների, ու թեև երկու առաջնորդների հերթական հանդիպումը նախատեսված էր 2023 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որին Միշելը կմասնակցի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ, այդուհանդերձ հոկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտարարեցին, որ Ալիևը վերջին պահին հրաժարվել է մասնակցել բանակցություններին՝ հոկտեմբերի 3-ին Ֆրանսիայի արտգործնախարարի Հայաստան կատարած այցի և այլ զարգացումների ֆոնին։
«Հնարավոր ապագա բանակցություններում եվրոպացի առաջնորդները պետք է ընդգծեն իրավունքների միջազգային մոնիթորինգին նվիրվածության անհրաժեշտությունը և տարածաշրջանի համար իրավունքներին համապատասխան համապարփակ տեսլականը, որը կարող է խրախուսել մարդկանց վերադարձը: Հոկտեմբերի 3-ին լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Միշելը Ադրբեջանին կոչ է արել բարի կամք դրսևորել, հարգել միջազգային իրավունքը և պաշտպանել Ադրբեջանում ապրող ողջ բնակչության, ներառյալ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Human Rights Watch-ը նշում է՝ երբ սեպտեմբերի 24-ին Լաչինի ճանապարհը բացվեց, մարդիկ սկսեցին փախչել։ Հարցվածներն ասել են, որ վախից և խուճապից լքել են իրենց տները: Շատերը նաև ասել են, որ իննամսյա դե ֆակտո շրջափակումը և ադրբեջանական ուժերի կողմից վայրագությունները 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ, ներառյալ քաղաքացիական անձանց սպանություններն ու խոշտանգումները, մեծ վախ և անվստահություն են առաջացրել: Հարցված մարդիկ ենթարկվել են մի փորձության, որը տևել է օրեր շարունակ Լաչինի խցանված ճանապարհի վրա, շատերի մոտ եղել են բավականին քիչ իրեր, որ կարող էին արագ վերցնել:
«Ադրբեջանի իշխանությունները բազմիցս ասել են, որ բոլորի իրավունքները պաշտպանվելու են Լեռնային Ղարաբաղում, սակայն նման պնդումները դժվար է ընդունվել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ընդհանուր վիճակի վատթարացման ֆոնին, ինչպես նաև ամիսներ տևած ծանր դժվարություններից, տասնամյակների հակամարտություններից, հատկապես ադրբեջանական կողմի ռազմական գործողությունների ժամանակ ենթադրյալ հանցագործությունների անպատժելիությունից հետո»,-ասված է Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ:
Կազմակերպության կողմից հարցվածների մեծ մասն ասել է, որ կմտածի վերադառնալ Լեռնային Ղարաբաղ՝ հավաքելու իրենց ունեցվածքը՝ եթե կարողանան դա անել միջազգային պաշտպանության ներքո: Նրանցից մեկն ասել է, որ կքննարկի իր ընտանիքի հետ ավելի երկարաժամկետ վերադառնալու հարցը, եթե Ադրբեջանը թույլ տա հայերին ապրել այնտեղ որպես համայնք՝ հայկական դպրոցներով, հայկական եկեղեցով և վարչական անձնակազմով։
Գրանադայի բանակցություններից Ալիևի հրաժարվելուց հետո ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն և միջնորդական բանակցություններում ներգրավված մյուս կողմերն, ըստ Human Rights Watch-ի,պետք է կրկնապատկեն ջանքերը՝ ընդգծելով կոնկրետ քայլերը, որոնք Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի մարդկանց վերադարձի իրավունքը հեշտացնելու համար՝ լինի դա կարճաժամկետ այցերի դեպքում մնացած իրերը հավաքելու, գերեզմաններ այցելելու, անշարժ գույքով զբաղվելու կամ մշտապես վերադառնալու համար: Իսկ նրանք, ովքեր նախընտրում են չվերադառնալ, պետք է փոխհատուցում ստանան իրենց ունեցվածքի համար և պետք է կարողանան հավաքել մնացած իրերը, ինչպես նաև ունենան բանկային հաշիվ՝ նպաստ կամ կենսաթոշակ ստանալու համար: Ադրբեջանը նաև պետք է ապահովի, որ տեղահանվածների ունեցվածքը պաշտպանված լինի թալանից կամ այլ վնասից։
«Վերադարձողների համար Ադրբեջանը պետք է ապահովի հայալեզու կրթության հասանելիությունը և կոնկրետ երաշխիքներ տա՝ պաշտպանելով մարդկանց քաղաքացիական, քաղաքական, կրոնական և մշակութային իրավունքներն առանց խտրականության։ Փախած էթնիկ հայերին պետք է տրամադրվեն բոլոր անհրաժեշտ տեղեկություններն ու հստակ ուղեցույցները Լեռնային Ղարաբաղում իրենց բնակությունը վերսկսելու և նրանց իրավունքների, այդ թվում՝ սեփականության և սոցիալական ապահովության իրավունքի ապահովման վերաբերյալ: Ապագա պայմանավորվածությունները պետք է նախատեսեն էթնիկ հավասարակշռություն ոստիկանական և տեղական կառավարման կառույցներում: Միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան՝ Ադրբեջանը պետք է ձեռնպահ մնա 1990-ականների և 2020թ. պատերազմների ժամանակ ռազմական գործողություններին մասնակցելու համար մարդկանց հետապնդելուց։ Վերջին մի քանի շաբաթները սարսափելի ժամանակաշրջան էին Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչության համար։ Ադրբեջանի գործընկերներն այժմ պետք է ապահովեն, որ այդ երկրի իշխանություններն այս ցավն ու կորուստը չվերածեն երկարաժամկետ անարդարության»,- ասված է Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ:

Азербайджан должен обеспечить гарантии права людей на возвращение в Нагорный Карабах: Human Rights Watch
После массового и болезненного исхода необходимо сосредоточиться на переговорах с Азербайджаном о правах перемещенных лиц, в содействии которым правительства, участвующие в содействии, должны получить конкретные обязательства от президента Азербайджана по уважению, защите и реализации права на возвращение этнических армян в Нагорный Карабах.
Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении Human Rights Watch.
По данным организации, за последние дни из Нагорного Карабаха бежали более 100 000 этнических армян, составляющих почти все нынешнее население региона. Human Rights Watch на границе с Арменией опросила 14 человек, 7 семей, бежавших из Нагорного Карабаха, а также гуманитарных работников, врачей, армянских служащих и представителей бывших властей Нагорного Карабаха. Организация отметила, что план реинтеграции жителей в Азербайджане должен определять, как будут соблюдаться права человека, особенно права этнических меньшинств, в краткосрочной и долгосрочной перспективе. Азербайджан должен принять независимую миссию для международного мониторинга этих обязательств.
«Партнеры Азербайджана должны настоять на направлении международной миссии наблюдателей, чтобы публично сообщить об условиях, в которых находятся этнические армяне, оставшиеся в Нагорном Карабахе, и разоблачать нарушения прав человека, особенно нарушения, которые подрывают право этнических армян на возвращение в свои дома. Правительствам-партнерам следует также попросить власти Азербайджана предпринять существенные шаги для облегчения права на возвращение как для краткосрочных, так и для долгосрочных визитов», - говорится в заявлении.
«Партнеры Азербайджана должны послать недвусмысленный сигнал руководству страны, что, когда речь идет о праве на возвращение, они не потерпят пустой риторики и половинчатых шагов. Страх и недостаток доверия делают постоянное международное присутствие необходимым, чтобы право на возвращение было практическим, а не теоретическим», - заявил Хью Уильямсон, глава управления Human Rights Watch по Европе и Центральной Азии.
Human Rights Watch отмечает, что президент Европейского совета Шарль Мишель поддержал серию переговоров президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Очередная встреча двух лидеров была запланирована на 5 октября 2023 года на саммите Европейского политического сообщества в Гранаде, однако 4 октября азербайджанские СМИ сообщили, что Алиев в последний момент, на фоне визита министра иностранных дел Франции в Армению 3 октября и других событий, отказался от участия в саммите.
«В возможных будущих переговорах европейские лидеры должны подчеркнуть необходимость приверженности международному мониторингу прав человека и комплексной концепции прав человека в регионе, которая может способствовать возвращению людей. В интервью СМИ 3 октября Мишель призвал Азербайджан проявить добрую волю, уважать международное право и защищать права и безопасность всего населения, проживающего в Азербайджане, включая армян», - говорится в сообщении.
Human Rights Watch отмечает, что после открытия Лачинского коридора, люди начали бежать. Респонденты заявили, что покинули свои дома из-за страха и паники. Многие говорили, что девятимесячная де-факто блокада и зверства, совершенные азербайджанскими силами во время войны 2020 года, включая убийства и пытки мирных жителей, породили ужас и недоверие. Опрошенные люди подверглись испытаниям, которые длились несколько дней на перегруженной дороге Лачина, у многих не было необходимых вещей, которые они не смогли забрать с собой.
« Власти Азербайджана неоднократно заявляли, что права каждого человека в Нагорном Карабахе будут защищены, но такие заявления трудно воспринять на фоне ухудшения общей ситуации с правами человека в Азербайджане, месяцев тягот, десятилетий конфликта, и особенно безнаказанности за предполагаемые преступления в ходе военных операций азербайджанской стороны», - говорится в заявлении Human Rights Watch.
Большинство опрошенных людей заявили, что рассмотрят возможность возвращения в Нагорный Карабах, чтобы забрать свои вещи, если смогут сделать это под международной защитой. Один из них сказал, что рассмотрит возможность возвращения со своей семьей на более длительный срок, если Азербайджан позволит армянам жить там в качестве общины с армянскими школами, армянской церковью и своей администрацией.
Human Rights Watch считает, после отказа Алиева из переговоров в Гранаде ЕС, США и другие стороны, участвующие в посреднических переговорах, должны удвоить свои усилия, подчеркнув конкретные шаги, которые Азербайджан должен предпринять, чтобы позволить людям вернуться, будь то краткосрочные визиты для сбора вещей, посещение могил, сделки с недвижимостью или возвращение навсегда. А те, кто решит не возвращаться, должны получить компенсацию за свое имущество и иметь возможность забрать оставшееся имущество, а также иметь банковский счет для получения пособий или пенсии. Азербайджану следует также обеспечить защиту имущества перемещенных лиц от разграбления или другого ущерба.
«Азербайджан должен предоставить репатриантам доступ к армяноязычному образованию и дать конкретные гарантии, защищая гражданские, политические, религиозные и культурные права людей без дискриминации. Этническим армянам-беженцам должна быть предоставлена вся необходимая информация и четкие инструкции о том, как возобновить свое проживание в Нагорном Карабахе и обеспечить свои права, включая право на собственность и социальное обеспечение. Будущие меры должны обеспечить этнический баланс в полиции и структурах местного самоуправления. В соответствии с международным гуманитарным правом, Азербайджан должен воздержаться от преследования людей за участие в военных действиях 1990-х и 2020-х годов. Последние несколько недель были ужасным временем для этнического армянского населения Нагорного Карабаха. Партнеры Азербайджана должны обеспечить, чтобы власти этой страны не превратили эту боль и потери в долгосрочную несправедливость», - говорится в заявлении Human Rights Watch.