Եթե աշխարհի պետությունները միջոցներ չձեռնարկեն, ապա պատասխանատու կլինեն ցեղասպանությանը մեղսակցելու համար․ Լեմկինի ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտն ահազանգ է հնչեցրել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի համար, որոնք այժմ ենթարկվում են Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ հարձակման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ հայերի դեմ հարձակումն իրականացվում է «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ցեղասպան վարչակարգի կողմից»։
The @LemkinInstitute is issuing an SOS for the Armenians of #Artsakh, who are currently being attacked by the genocidal regime of Azerbaijani President Ilham Aliyev. Residents of Artsakh are now facing airstrikes, drone strikes, and mass shelling at the hands of Azerbaijan,… pic.twitter.com/50nkB47pyJ
— Lemkin Institute for Genocide Prevention (@LemkinInstitute) September 20, 2023
«Արցախի բնակիչներն այժմ բախվում են ոչ միայն սովի և դրանից բխող բժշկական արտակարգ իրավիճակների՝ Ադրբեջանի կողմից 9-ամսյա պաշարումից հետո, այլ նաև մահանալու վտանգի՝ քաղաքացիական հատվածներին հասցված ավիահարվածների, անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների և զանգվածային գնդակոծության հետևանքով։ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը տեղի ունեցավ ընդամենը մեկ օր այն բանից հետո, երբ երկիրը (խմբ.՝ Արցախի Հանրապետությունը), ի վերջո, ստիպված եղավ անկլավ թույլ տալ 2023 թ․ հունիսի 15-ից ի վեր առաջին օգնության առաքման մուտքը (խմբ.՝ Աղդամի ճանապարհով)», - գրված է հայտարարությունում։
Լեմկինի ինստիտուտն ընդգծում է՝ աշխարհը պետք է դիմակայի ադրբեջանական ագրեսիային։
«Այս պահին ժամանակի հրամայականն է, որ հզոր ղեկավարները և պետությունները դեմ կանգնեն Ադրբեջանին և հստակ ցույց տան, որ հայերի դեմ հետագա ագրեսիա չեն հանդուրժի, և որ դրա դեմ կօգտագործվեն ցեղասպանության կանխարգելման գործիքակազմի բոլոր հասանելի տարբերակները։ Եթե նման բան չարվի, ապա արդյունքում այդ ղեկավարները և պետությունները պատասխանատու կլինեն ցեղասպանությանը մեղսակցելու համար։ Ադրբեջանին չդիմակայելը կարող է նաև հանգեցնել սրացման, որը կբերի ոչ միայն արցախահայության լիակատար ոչնչացման, այլև տարածաշրջանում ավելի լայն պատերազմի, քանի որ Ադրբեջանը և նրա դաշնակից Թուրքիան տարածքային հավակնություններ են հետապնդում Հայաստանի հարավում և Իրանի հյուսիսում», - նշված է հայտարարությունում։
Լեմկինի ինստիտուտը նշում է, որ ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով զբաղվող բոլոր փորձագետները կասկած չունեն՝ «այն, ինչի ենթարկվում են հայերն Ադրբեջանի կողմից, ցեղասպանություն է»։

Azerbaijan committing genocide in Nagorno-Karabakh, warns Lemkin Institute and calls on world leaders to act
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. The Lemkin Institute for Genocide Prevention has issued an SOS for the Armenians of Nagorno-Karabakh (Artsakh) after Azerbaijan launched a large-scale unprovoked military attack.
The Lemkin Institute for Genocide Prevention said Nagorno-Karabakh Armenians are “currently being attacked by the genocidal regime of Azerbaijani President Ilham Aliyev” and that various legal experts agree that the Azeri actions constitute genocide.
Failure of world leaders to act will result in these leaders and states being responsible for complicity in genocide, it warned.
Below is the full statement issued by the Lemkin Institute for Genocide Prevention.
“The Lemkin Institute for Genocide Prevention is issuing an SOS for the Armenians of Artsakh, who are currently being attacked by the genocidal regime of Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“Residents of Artsakh are now facing not only starvation and related medical emergencies after a 9-month siege by Azerbaijan, but also immediate death from airstrikes, drones strikes and the mass shelling of civilian areas. Azerbaijan’s military attack came only one day after the country was finally forced to allow into the enclave the first aid shipment since June 15, 2023.
“At this moment in time, it is imperative that powerful leaders and states stand up to Azerbaijan and demonstrate clearly that any further aggression against Armenians will not be tolerated and will be met with all available options within the genocide prevention toolbox. Failure to do so will result in these leaders and states being responsible for complicity in genocide.
“Failure to stand up to Azerbaijan could also result in an escalation that leads not only to the total destruction of the Armenians of Artsakh but also to a wider war in the region as Azerbaijan and its ally Turkey pursue territorial ambitions in southern Armenia and northern Iran.
“There is no doubt in the minds of experts in genocide prevention – at the Lemkin Institute, but also at Genocide Watch, the International Association of Genocide Scholars, and among legal experts such as former ICC chief prosecutor Luis Moreno Ocampo – that what Armenians are facing from Azerbaijan is genocide.
“We express our heartfelt solidarity with the people of Artsakh, whose identity and whose lives matter and must be protected.”