Եթե աշխարհի պետությունները միջոցներ չձեռնարկեն, ապա պատասխանատու կլինեն ցեղասպանությանը մեղսակցելու համար․ Լեմկինի ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտն ահազանգ է հնչեցրել Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի համար, որոնք այժմ ենթարկվում են Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ հարձակման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ հայերի դեմ հարձակումն իրականացվում է «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ցեղասպան վարչակարգի կողմից»։
The @LemkinInstitute is issuing an SOS for the Armenians of #Artsakh, who are currently being attacked by the genocidal regime of Azerbaijani President Ilham Aliyev. Residents of Artsakh are now facing airstrikes, drone strikes, and mass shelling at the hands of Azerbaijan,… pic.twitter.com/50nkB47pyJ
— Lemkin Institute for Genocide Prevention (@LemkinInstitute) September 20, 2023
«Արցախի բնակիչներն այժմ բախվում են ոչ միայն սովի և դրանից բխող բժշկական արտակարգ իրավիճակների՝ Ադրբեջանի կողմից 9-ամսյա պաշարումից հետո, այլ նաև մահանալու վտանգի՝ քաղաքացիական հատվածներին հասցված ավիահարվածների, անօդաչու թռչող սարքերի հարվածների և զանգվածային գնդակոծության հետևանքով։ Ադրբեջանի ռազմական հարձակումը տեղի ունեցավ ընդամենը մեկ օր այն բանից հետո, երբ երկիրը (խմբ.՝ Արցախի Հանրապետությունը), ի վերջո, ստիպված եղավ անկլավ թույլ տալ 2023 թ․ հունիսի 15-ից ի վեր առաջին օգնության առաքման մուտքը (խմբ.՝ Աղդամի ճանապարհով)», - գրված է հայտարարությունում։
Լեմկինի ինստիտուտն ընդգծում է՝ աշխարհը պետք է դիմակայի ադրբեջանական ագրեսիային։
«Այս պահին ժամանակի հրամայականն է, որ հզոր ղեկավարները և պետությունները դեմ կանգնեն Ադրբեջանին և հստակ ցույց տան, որ հայերի դեմ հետագա ագրեսիա չեն հանդուրժի, և որ դրա դեմ կօգտագործվեն ցեղասպանության կանխարգելման գործիքակազմի բոլոր հասանելի տարբերակները։ Եթե նման բան չարվի, ապա արդյունքում այդ ղեկավարները և պետությունները պատասխանատու կլինեն ցեղասպանությանը մեղսակցելու համար։ Ադրբեջանին չդիմակայելը կարող է նաև հանգեցնել սրացման, որը կբերի ոչ միայն արցախահայության լիակատար ոչնչացման, այլև տարածաշրջանում ավելի լայն պատերազմի, քանի որ Ադրբեջանը և նրա դաշնակից Թուրքիան տարածքային հավակնություններ են հետապնդում Հայաստանի հարավում և Իրանի հյուսիսում», - նշված է հայտարարությունում։
Լեմկինի ինստիտուտը նշում է, որ ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով զբաղվող բոլոր փորձագետները կասկած չունեն՝ «այն, ինչի ենթարկվում են հայերն Ադրբեջանի կողմից, ցեղասպանություն է»։

Если государства мира не предпримут мер, то будут ответственны за причастность к геноциду: Институт Лемкина
Институт Лемкина по предотвращению геноцида высказал тревогу за судьбу армян, проживающих в Нагорном Карабахе, которые сейчас подвергаются широкомасштабному нападению со стороны Азербайджана. Как передает «Арменпресс», Институт Лемкина распространил заявление, в котором подчеркнул, что нападение на армян осуществляет «геноцидальный режим президента Азербайджана Ильхама Алиева».
«Народ Арцаха теперь сталкивается не только с голодом и отсутствием неотложной медицинской помощи в результате 9-месячной блокады со стороны Азербайджана, но и с риском гибели от авиаударов, ударов беспилотников и массовых обстрелов жилых районов. Военное нападение Азербайджана произошло всего через день после того, как страна (ред.: Республика Арцах) вынуждена была разрешить доставку первой помощи по Агдамской дороге», - говорится в заявлении.
В Институте Лемкина подчеркивают, что мир должен противостоять азербайджанской агрессии.
«В данный момент крайне важно, чтобы влиятельные лидеры и государства выступили против Азербайджана и ясно показали, что они не потерпят дальнейшей агрессии против армян, и что против него будут использованы все доступные варианты инструментария предотвращения геноцида. Если этого не сделать, то в результате эти лидеры и государства будут нести ответственность за соучастие в геноциде. Отсутствие конфронтации с Азербайджаном может привести к эскалации, которая приведет не только к полному уничтожению арцахских армян, но и к более широкой войне в регионе, поскольку Азербайджан и его союзник Турция преследуют территориальные амбиции на юге Армении и севере. Ирана», - отмечено в заявлении.
Институт Лемкина заявляет, что все эксперты, занимающиеся вопросами предотвращения геноцида, не сомневаются в том, что «то, чему подвергаются армяне со стороны Азербайджана, является геноцидом».