ԵԽԽՎ նախագահն Ադրբեջանին կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Թայնի Քոքսը խստորեն դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղում սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի գործած հարձակումը՝ կոչ անելով անհապաղ դադարեցնել կրակը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է ԵԽԽՎ տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Խորապես ցնցված եմ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում նոր և ագրեսիվ ռազմական գործողություններ սկսելու Ադրբեջանի կառավարության որոշման առնչությամբ: Ժամերի ընթացքում դա հանգեցրեց վիրավորների և զոհերի խաղաղ բնակչության շրջանում:
Խստորեն դատապարտում եմ այդ գործողությունները և կոչ եմ անում Ադրբեջանի իշխանություններին անհապաղ դադարեցնել կրակն իրենց կողմից։ Ամիսներ շարունակ մենք ականատես էինք լինում և կոչ էինք անում վերջ տալ տարածաշրջանում հումանիտար իրավիճակի արագ վատթարացմանը՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով»,- ասվում է ԵԽԽՎ նախագահի հայտարարության մեջ։
Նա Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սանձազերծած հարձակումը գնահատել է որպես լուրջ հարված Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության և կայունության հասնելու հեռանկարներին։
«Ակնհայտ է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կարող է լուծվել միմիայն խաղաղ ճանապարհով՝ երկխոսության և բարի կամքի ազդանշանների միջոցով, կիրառելի միջազգային իրավունքի հիման վրա՝ հարգելով այնտեղ ապրող յուրաքանչյուրի իրավունքները»,- ասվում է հայտարարության եզրափակիչ մասում:

Председатель ПАСЕ призвал Азербайджан немедленно прекратить огонь в Нагорном Карабахе
Председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Тини Кокс выступил с заявлением относительно нападения Азербайджана на Нагорный Карабах. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт ПАСЕ, в заявлении говорится:
«Я глубоко шокирован решением правительства Азербайджана начать сегодня новую агрессивную военную операцию в Нагорном Карабахе. За считанные часы это привело к жертвам и гибели среди мирного населения. Я решительно осуждаю эти действия и призываю власти Азербайджана немедленно прекратить огонь.
В течение нескольких месяцев мы были свидетелями и призывали положить конец быстро ухудшающейся гуманитарной ситуации в регионе из-за блокады Лачинского коридора. Немыслимо, чтобы именно в тот момент, когда ситуация с транспортировкой гуманитарной помощи в Нагорный Карабах, казалось, улучшилась и появился проблеск надежды, Азербайджан принял решение начать эту демонстрацию силы. Это, несомненно, представляет собой серьезный удар по перспективам достижения устойчивого мира и стабильности на Южном Кавказе.
Ясно, что проблема Нагорного Карабаха может быть решена только мирным путем, посредством диалога и недвусмысленных сигналов доброй воли и на основе применимого международного права, при полном уважении прав каждого человека, кто там живет».