Հայաստանն ու Հունաստանը նախատեսում են ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը և Հունաստանը նախատեսում են ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիր կստորագրեն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաձայնագրին հավանություն տալու հարցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության նիստի օրակարգում։
Համաձայնագրին հավանություն տալու մասին նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության և Հունաստանի Հանրապետության բարեկամությունը հիմնված է դարերի խորքից եկող ընդհանուր արժեքների և պատմական ամուր կապերի վրա, և հայ-հունական հարաբերություններն ավանդաբար աչքի են ընկել ջերմ և բարեկամական բնույթով, իսկ երկու երկրների միջև առկա սերտ համագործակցությունը և գործընկերային հարաբերություններն ընդգրկում են գրեթե բոլոր ոլորտները:
«Հայաստան-Հունաստան քաղաքական երկխոսության, ինչպես նաև երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցության բարձր մակարդակը նպաստավոր հիմքեր է ստեղծում պաշտպանության բնագավառում առավել սերտ և արդյունավետ համագործակցության համար, հետևաբար՝ Հայաստանը մեծապես կարևորում է նաև գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնմանը և խորացմանն ուղղված ջանքերը՝ որպես կարևորագույն կամուրջ Հայաստան-ՆԱՏՕ, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների հետ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Նշվում է, որ երկու երկրների պաշտպանության նախարարների փոխայցերը, ինչպես նաև պաշտպանության ոլորտի իրավապայմանագրային դաշտում մինչև օրս ստորագրված մի շարք իրավական փաստաթղթերը վկայում են առկա հարաբերություններն ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու երկուստեք ցանկության մասին:
Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցությունն իրականացվում է պաշտպանության նախարարությունների միջև ռազմական համագործակցության վերաբերյալ 2011 թվականին ստորագրված համաձայնագրով՝ նպատակ ունենալով ապահովել հավասարության և փոխադարձ հարգանքի հիման վրա ռազմատեխնիկական համագործակցության համար պատշաճ պայմաններ: Տարբեր տարիներին ստորագրվել են համաձայնագրեր հունական ռազմական ուսումնական հաստատություններում ՀՀ քաղաքացիների ուսուցման կարգի և պայմանների մասին, սպառազինության և պաշտպանական տեխնոլոգիաների, ռազմաբժշկական բնագավառում համագործակցության մասին, որոնք նախատեսել են փոխգործակցության իրականացում ռազմական կրթության, զորավարժությունների և ուսումնական վարժանքների, ռազմական բժշկության, ռազմական տեղագրության, խորհրդատվական աջակցության ոլորտներում:
Նշվում է, որ 2018 թվականին հայկական կողմը առաջարկել է հունական կողմին միջպետական մակարդակով կնքել ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին, ինչին հունական կողմը դրական պատասխան է տվել:
Համաձայնագրի դրույթներով սահմանվում են կողմերի միջև համագործակցության ուղղությունները, մասնավորապես՝ պաշտպանական կարողություններն ուժեղացնելու նպատակով նոր տեխնոլոգիաների և ռազմական նշանակության արտադրանքի հետազոտությունների խթանում, զարգացման և արտադրության ոլորտներում համագործակցություն՝ կողմերի ազգային օրենսդրությանը համապատասխան:
Համաձայնագիրը ներառում է համագործակցության այնպիսի կարևորագույն ոլորտներ, ինչպիսիք են՝ զենքի, զինամթերքի և պայթուցիկ նյութերի արտադրելու նպատակով տեխնոլոգիաների փոխանցում և տեխնիկական աջակցություն, զինամթերքի արտադրության ոլորտում տեղեկատվության և փորձի փոխանակում, ռազմական նշանակության ապրանքների և դրանց արտադրության ոլորտում հետազոտությունների իրականացում, դրանց արտադրության նպատակով համատեղ կազմակերպությունների հիմնում, ինչպես նաև կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ այլ ոլորտներ:
Համաձայնագիրը նախատեսում է դրույթներ ռազմատեխնիկական համագործակցության իրականացման միջոցների վերաբերյալ, այդ թվում՝ տեխնիկական անձնակազմի վերապատրաստում, երրորդ երկրներում արտադրված ռազմական նշանակության ապրանքների վերանորոգման և շահագործման հետ կապված ծառայությունների մատուցում:
Համաձայնագրի շրջանակներում երրորդ կողմերին համատեղ աշխատանքի արդյունքների և սարքավորումների վաճառքն իրականացնելու, ինչպես նաև արտադրման թույլտվության տրամադրման համար կպահանջվի երկու կողմերի նախնական գրավոր համաձայնությունը, ընդ որում, դրանց՝ երրորդ կողմերին հասանելիությունը կկարգավորվի առանձին համաձայնագրերով:
Համաձայնագիրն իրականացնելու և համագործակցությունը դյուրացնելու նպատակով նախատեսվում է ստեղծել հայ-հունական հանձնաժողով, որը պետք է իրականացնի Համաձայնագրի գնահատում, համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված առաջարկությունների, գերակայությունների ներկայացում, իր աշխատանքային ժամանակացույցի հաստատում:
Համաձայնագրում ամրագրված է նաև դրա մեկնաբանման և կիրառման ընթացքում ծագող վեճերի լուծման, ինչպես նաև Համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու և դադարելու կարգը:

Армения и Греция планируют подписать соглашение о военно-техническом сотрудничестве
ЕРЕВАН, 31 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Армения и Греция планируют подписать соглашение о военно-техническом сотрудничестве. Как сообщает «Арменпресс», вопрос утверждения соглашения включен в повестку дня заседания правительства РА.
В обосновании проекта, утверждающего соглашение, отмечается, что дружба между Республикой Армения и Республикой Греция основана на общих ценностях и прочных исторических связях из глубины веков, а армяно-греческие отношения традиционно имеют отличаются своим теплым и дружественным характером, а также тесными отношениями между двумя странами.Сотрудничество и партнерство охватывают практически все области.
"Высокий уровень политического диалога Армения-Греция, а также взаимодействие на двусторонних и многосторонних площадках создает благоприятную основу для более тесного и эффективного сотрудничества в сфере обороны, поэтому Армения также придает большое значение усилиям, направленным на расширение и углубление партнерских отношений, как важнейшего моста между Арменией и НАТО, а также в контексте развития отношений со странами-членами НАТО", - говорится в обосновании проекта.
Отмечается, что взаимные визиты министров обороны двух стран, а также ряд подписанных до сих пор правовых контрактов в сфере обороны свидетельствуют о стремлении обеих сторон повысить существующие отношения на более высокий уровень.
Двустороннее военное сотрудничество между Арменией и Грецией реализуется соглашением о военном сотрудничестве между министерствами обороны, подписанным в 2011 году, с целью обеспечения надлежащих условий для военно-технического сотрудничества, основанного на равенстве и взаимном уважении. В разные годы были подписаны соглашения о порядке и условиях обучения граждан РА в военно-учебных заведениях Греции, о вооружении и оборонных технологиях, о сотрудничестве в области военной медицины, которые предусматривали осуществление сотрудничества в области военной медицины: образование, военные учения и тренировки, военная медицина, военная топография, консультационная поддержка.
Отмечается, что в 2018 году армянская сторона предложила греческой стороне заключить военно-техническое сотрудничество на межгосударственном уровне, на что греческая сторона дала положительный ответ.
Положениями соглашения определяются направления сотрудничества между сторонами, в частности, стимулирование исследований новых технологий и продукции военного назначения с целью усиления оборонных возможностей, сотрудничество в сферах развития и производства в соответствии с национальным законодательством сторон.
Соглашение включает такие важные направления сотрудничества, как передача технологий и техническая поддержка производства вооружения, боеприпасов и взрывчатых веществ, обмен информацией и опытом в сфере производства боеприпасов, проведение исследований в области товаров военного назначения и их производства, создание совместных организаций по их производству, а также иные направления по взаимному согласию сторон.
Соглашение предусматривает положения о формах военно-технического сотрудничества, включая подготовку технического персонала, оказание услуг, связанных с ремонтом и эксплуатацией продукции военного назначения, производимой в третьих странах.
В рамках соглашения для продажи результатов совместной работы и оборудования третьим лицам, а также для выдачи разрешения на производство потребуется предварительное письменное согласие обеих сторон, а их доступ к третьим лицам будет регулировать отдельные соглашения.
В целях реализации соглашения и содействия сотрудничеству планируется создать армяно-греческую комиссию, которая должна оценить соглашение, представить рекомендации и приоритеты для дальнейшего развития сотрудничества, а также утвердить график своей работы.
Соглашение также предусматривает порядок разрешения споров, возникающих при его толковании и применении, а также вступления в силу и прекращения действия соглашения.