Հայաստան ժամանած Ֆրանսիայի պատվիրակությունը կոչ է անում Մակրոնին ԼՂ հարցով բանաձև ներկայացնել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը թույլ չի տալիս, որ արցախահայերը ապրեն և արհամարհում է միջազգային իրավունքը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գորիսում տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Օ-դը ֆրանս ռեգիոնի նախագահ Բերտրան Քսավիեն, որը Ֆրանսիայի մի շարք շրջանների ներկայացուցիչների հետ ժամանել է Հայաստան դեպի Արցախ մարդասիրական օգնություն ուղարկելու նպատակով:
«Բոլոր նրանք, որոնք ներկա են այստեղ, շատ լավ գիտեն, թե ինչ է կատարվում Արցախում: Սակայն այդ նույնը չի կարելի ասել շատերի մասին, որոնք Հայաստանից դուրս են: Շատերը չգիտեն, որ 2023 թվականին Ադրբեջանը թույլ չի տալիս, որ արցախահայերը ապրեն: Շատերը չգիտեն, որ Արցախում երեխաները չեն կարողանում նորմալ սնվել, որ նորածինները բավականաչափ սնունդ չունեն և շատերը չգիտեն, որ խիստ սահմանափակ է նաև գազի, ջրի և էլեկտրաէներգիայի հասանելիությունը մարդկանց համար: Այդ մարդիկ այդ ամեն ինչից զրկված են Ադրբեջանի պատճառով, որը արհամարհում է միջազգային իրավունքը: Ահա, թե ինչու են Ֆրանսիայի տարբեր շրջանների ներկայացուցիչները միացել և կազմակերպել մարդասիրական այս շարասյունը, որպեսզի մարդիկ կարողանան արժանապատիվ ապրել՝ մինչև միջազգային իրավունքի ամբողջապես գործելը: Եվ դա մեզ արգելվեց: Եվ սա ենք ուզում ազդարարել և դատապարտել»,- ընդգծեց Քսավիեն:
Օ-դը ֆրանս ռեգիոնի նախագահը կոչ է անում միջազգային մյուս դերակատարներին նմանատիպ նախաձեռնություններ ևս կազմակերպել դեպի Արցախ:
« Բնականաբար, Եվրոպայում կան այլ խնդիրներ Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված, բայց ողբերգություն է տեղի ունենում նաև այստեղ, և մենք Հայաստանի ու Արցախի կողքին ենք: Ադրբեջանը ցանկանում է Լեռնային Ղարաբաղը բանտ դարձնել և այնտեղից քշել բնակիչներին: Մենք չենք ցանկանում, որ Լեռնային Ղարաբաղը դառնա վանդակ, այլ ցանկանում ենք, որ այնտեղի բնակիչները ազատ ապրեն»,- ասաց Բերտրան Քսավիեն:
Նա նաև հարց ուղղեց միջազգային հանրությանը, թե ինչ է պետք անել, որպեսզի իրենք վերջապես արթնանան:
« Արդյոք պետք է սպասել մի քանի օր, մի քանի շաբաթ, մի քանի ամիս, որ Արցախում հարյուրավոր զոհեր լինեն: Արդյո՞ք սրան է պետք սպասել, որ միջազգային հանրությունը վերջապես արթնանա:
Մենք ամենատարբեր քաղաքական հայացքներ ունեցող քաղաքական գործիչներ ենք, բայց բոլորս պահանջում ենք Ֆրանսիայի նախագահից, որպեսզի ներկայացնի ՄԱԿ ԱԽ-ում բանաձև՝ ի շահ Արցախի ժողովրդի»,- եզրափակեց Օ-դը ֆրանս ռեգիոնի նախագահը:

French President urged to introduce UNSC resolution to protect Armenians in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Azerbaijan doesn’t allow the Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) to live and is ignoring international law, Xavier Bertrand, the President of the Regional Council of the French region of Hauts-de-France said at a press conference in Armenia.
Bertrand is visiting Armenia together with the Mayor of Paris Anne Hidalgo and other regional officials from France to escort humanitarian aid for Nagorno-Karabakh.
“Everyone who’s here today knows very well whats happening in Artsakh. But we can’t say the same about many who are outside Armenia. Many don’t know that in 2023 Azerbaijan doesn’t allow the Armenians of Artsakh to live. Many don’t know that children in Artsakh are unable to eat normally, that newborns don’t have sufficient food, and many don’t know that access to gas, water and electricity is very limited there. These people are deprived of everything because of Azerbaijan, which is disregarding international law. This is why representatives of various French regions joined and organized this humanitarian convoy, in order for people to be able to live with dignity, until international law fully functions. And we were barred. And we want to raise and condemn this,” Bertrand said, calling on other international actors to initiate humanitarian aid to Artsakh as well.
He said that French President Emmanuel Macron should introduce a resolution in the UNSC for the people of Artsakh.
“We are all demanding the French President to introduce a resolution in the UNSC for the people of Artsakh,” he said.
“Azerbaijan wants to turn Nagorno-Karabakh into a prison and expel the residents. We don’t want Nagorno-Karabakh to become a cage, we want the residents there to live freely,” Xavier Bertrand said.
“Naturally, there are other problems in Europe regarding the events in Ukraine, but a tragedy is unfolding here as well, and we stand by Armenia and Artsakh,” he said.
“Do we have to wait for several days, or weeks, or a month, until there are hundreds of deaths in Artsakh? Do we really have to wait for this to happen for the international community to wake up?” he added.