Քննարկման փուլում է հայկական ապրանքներն Իրանի տարածքով արաբական երկրներ ու Հնդկաստան արտահանելու տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում Հայաստանի առևտրային կցորդ Վարդան Կոստանյանն անդրադարձել է հայ-իրանական տնտեսական համագործակցությանը, ազատ տնտեսական գոտիների աշխատանքին, ապրանքաշրջանառության տեմպերին, ինչպես նաև երկու երկրների միջև իրականացվող կարևոր լոգիստիկ ծրագրերին։
Վերջերս Հայաստան էր ժամանել Իրանի նախագահի խորհրդական, ԻՀՀ ազատ տնտեսական գոտիների գերագույն խորհրդի գլխավոր քարտուղար Հոջաթոլլահ Աբդոլմալեքիի գլխավորած պատվիրակությունը։ Հայաստանի և Իրանի երկկողմ առևտրաշրջանառությունը աշխուժացնելու նպատակով Երևանում բացված ցուցահանդեսի շրջանակում Իրանի յոթ ազատ առևտրի գոտիների 60 իրանական և 50 հայկական ընկերություններ երեք օր շարունակ ներկայացրին արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ուղղություններով իրենց արտադրանքները՝ հիմք ստեղծելով ավելի արդյունավետ ու փոխշահավետ համագործակցության համար։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կոստանյանը տեղեկացրեց, որ Իրանում նախատեսվում է կառուցել ևս ութ ազատ տնտեսական գոտի, որոնց ընդհանուր քանակը հասցվելու է 15-ի։
«Աբդոլմալեքիի այցի հիմնական նպատակը Հայաստանի տնտեսվարողներին Իրանի տնտեսական գոտիների հնարավորությունների և դրանցում գրանցված ընկերությունների հետ ծանոթացնելն էր։ Քանի որ Իրանը լավ փորձ ունի ազատ տնտեսական գոտիների կառավարման գործում, հետևաբար փորձում ենք հասկանալ, թե ինչպես կարող է այդ փորձը օգտակար լինել մեր երկրի համար։ Պատահական չէ, որ իրանական կողմի հետ քննարկել ենք համատեղ ծրագրերի իրականացման և փորձի փոխանակման հետ կապված հարցեր»,- ասաց Իրանում ՀՀ-ի առևտրային կցորդը։
Անդրադառնալով երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության դինամիկային՝ Կոստանյանը նշեց, որ անցյալ տարի ծավալը հասցվել էր 714 միլիոն դոլարի։ Այս տարվա առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ գրանցվել է շուրջ 13 տոկոսի աճ, ինչը վկայում է այն մասին, որ դինամիկայի դրական տեմպը պահպանվում է։ Երկուստեք հանդիպումները շատ կարևոր են այն առումով, որ շահագրգիռ կողմերը փնտրում են նոր հնարավորություններ՝ առևտրաշրջանառությունն ավելի մեծ ծավալներով զարգացնելու համար, և, որպես առաջին քայլ, ծրագրված է այն հասցնել մեկ միլիարդ դոլարի, իսկ հետագայում՝ երեք միլիարդ դոլարի։
«Հիմա մենք ուսումնասիրում ենք, թե որքան չօգտագործված ներուժ և հնարավորություններ կան, որպեսզի դրանք նույնպես ի նպաստ բերենք երկկողմ համագործակցությանը։ Մյուս կողմից մեր հարևան երկիրը տակավին պատժամիջոցների տակ է, ուստի, տնտեսական քաղաքականություն իրականացնելիս, անպայման հաշվի ենք առնում նաև այդ հանգամանքը։ Իրանը պետականորեն աջակցում և պաշտպանում է իր տնտեսության մեջ ներդրում կատարող ընկերություններին, թեև հայ գործընկերների համար մի փոքր բարդություններ են առաջանում իրանական շուկա մուտք գործելու առումով։ Դրա համար շատ կարևոր են գործարար շրջանակների անմիջական հանդիպումները, որոնց ընթացքում փորձում են հնարավորինս արագ լուծել տեխնիկական և ընթացակարգային հարցերը, պարզել այն ուղղությունները, որտեղ մեր արտադրողները կարող են իրացնել իրենց տեսականին։ Իրանական կողմը շատ լավ գիտակցում է, որ ՀՀ-ն ԵԱՏՄ անդամ է, որն ունի ցամաքային սահման Իրանի հետ, ինչն էլ համատեղ լայն ծրագրեր իրականացնելու և արտադրություններ հիմնելու հնարավորություն է ընձեռում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Կոստանյանի փոխանցմամբ՝ իրանցի գործարարները նույնպես շահագրգռված են Հայաստանում ներդրումներ կատարել։ Որոշ ծրագրեր իրականացվել են, որոշներն էլ ընթացքի մեջ են։ Հայաստանում այս պահին կան իրանական կապիտալով տարբեր ոլորտներում գործող բազմաթիվ ընկերություններ։
Հայաստանն ու Իրանը մեծապես կարևորում են Պարսից ծոց-Սև ծով լոգիստիկ ճանապարհով փոխադրումներ իրականացնելու հեռանկարը և հայկական կողմն առավելագույն չափով ձգտում է աջակցել այդ մեգածրագրի իրականացմանը՝ մեծ նշանակություն տալով սեփական տարածքի օգտագործման հանգամանքին։ Քննարկման փուլում է նաև հայկական ապրանքներն Իրանի տարածքով արաբական երկրներ ու Հնդկաստան արտահանելու տարբերակը, և այդ համատեքստում կողմերը որոշել են լուծումներ գտնել համատեղ ուժերով՝ այդ ճանապարհին դյուրացնելով երկուստեք կիրառվող ընթացակարգերը։
«Մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի իրանական կարող ընկերություններն անպայման ընդգրկվեն Հայաստանում ենթակառուցվածքների շինարարության ոլորտում։ Միջազգային բոլոր մրցույթների ժամանակ, որոնց արդյունքում հնարավորություն կա մասնակցելու փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը, դրանց վերաբերյալ անհրաժեշտ ու համապարփակ տեղեկատվություն ենք փոխանցում իրանցի գործընկերներին, կազմակերպում անմիջական հանդիպումներ։ Լավ օրինակ է հատկապես Մեղրիի անցակետի արդիականացումը, որին մասնակցում է նաև իրանական կողմը։ Անչափ կարևորում ենք վերջերս Հայաստանում ստորագրված «գազ՝ էլեկտրաէներգիայի» դիմաց պայմանագրի ժամկետի երկարաձգումը, որը նույնպես նպաստում է տնտեսական փոխգործակցության ծավալների աճին»,- նշեց ԻՀՀ-ում Հայաստանի առևտրային կցորդը։
Անդրադառնալով համատեղ տնտեսական ցուցահանդեսներին՝ էքսպոներին, Կոստանյանը հավելեց, որ դրանք նախևառաջ լրացնում են բիզնես շրջանակներին վերաբերող տեղեկատվական բացը և առանձնակի աշխուժություն են հաղորդում երկուստեք շփումներին։ Հայ գործարարները մասնակցում են նաև Իրանում կազմակերպվող ցուցահանդեսներին, որոնց ընթացքում կարողանում են հեշտությամբ նոր գործընկերներ գտնել։

Обсуждается вариант экспорта армянской продукции в арабские страны и Индию через территорию Ирана
ЕРЕВАН, 30 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Коммерческий атташе Армении в Иране Вардан Костанян коснулся армяно-иранского экономического сотрудничества, работы свободных экономических зон, темпов товарооборота, а также важных логистических программ, реализуемых между двумя странами.
Недавно в Армению прибыла делегация во главе с советником президента Ирана, генеральным секретарем Высшего совета свободных экономических зон Иранской Республики Ходжатоллой Абдолмалеки. В рамках выставки, открывшейся в Ереване с целью оживления двустороннего торгового оборота Армении и Ирана, 60 иранских и 50 армянских компаний из семи зон свободной торговли Ирана в течение трех дней представили свою продукцию в сферах промышленности, сельского хозяйства и туризма, создавая основу для более эффективного и взаимовыгодного сотрудничества.
В беседе с «Арменпресс» Костанян сообщил, что в Иране планируется построить еще восемь свободных экономических зон, общее число которых будет увеличено до 15.
"Основной целью визита Абдолмалеки было ознакомление армянских бизнесменов с возможностями экономических зон Ирана и зарегистрированными в них компаниями. Поскольку Иран имеет хороший опыт управления свободными экономическими зонами, то мы пытаемся понять, чем этот опыт может быть полезен для нашей страны. Неслучайно мы обсудили с иранской стороной вопросы, связанные с реализацией совместных программ и обменом опытом", - сказал торговый атташе РА в Иране.
Касаясь динамики торговли между двумя странами, Костанян отметил, что в прошлом году объем увеличился до 714 миллионов долларов. По данным первого полугодия текущего года зафиксирован рост около 13 процентов, что свидетельствует о сохранении положительного показателя динамики. Двусторонние встречи очень важны в том смысле, что заинтересованные стороны ищут новые возможности для развития товарооборота в больших объемах и в качестве первого шага планируется увеличить его до одного миллиарда долларов, а в дальнейшем до трех миллиардов долларов.
«Сейчас мы изучаем, сколько там неиспользованного потенциала и возможностей, чтобы использовать их на благо двустороннего сотрудничества. С другой стороны, наша соседняя страна до сих пор находится под санкциями, поэтому при реализации экономической политики мы обязательно учитываем это обстоятельство. Иран поддерживает и защищает компании, инвестирующие в его экономику, хотя у армянских партнеров есть некоторые трудности с выходом на иранский рынок. Для этого очень важны прямые встречи деловых кругов, в ходе которых стараются как можно быстрее решить технические и процедурные вопросы, выяснить направления, по которым наши производители могут реализовать свой ассортимент. Иранская сторона прекрасно осознает, что Армения является членом ЕАЭС, имеет сухопутную границу с Ираном, что дает возможность реализовывать широкие совместные проекты и налаживать производства", - сказал наш собеседник.
По словам Костаняна, иранские бизнесмены также заинтересованы в инвестировании в Армению. Некоторые проекты реализованы, некоторые находятся в стадии реализации. На данный момент в Армении работает множество компаний в различных сферах с иранским капиталом.
Армения и Иран придают большое значение перспективе осуществления перевозок по логистическому маршруту Персидский залив-Черное море, а армянская сторона стремится в максимальной степени поддержать реализацию этого мегапроекта, придавая большое значение использованию своих собственная территорий. Обсуждается также вариант экспорта армянской продукции в арабские страны и Индию через территорию Ирана, и в этом контексте стороны решили совместными усилиями найти решения, облегчающие процедуры, используемые обеими сторонами.
«Мы заинтересованы в том, чтобы иранские компании обязательно были бы включены в сектор инфраструктурного строительства в Армении. Во время всех международных конкурсов, в результате которых появляется возможность участвовать в реализации взаимовыгодных проектов, мы передаем необходимую и исчерпывающую информацию о них нашим иранским партнерам, организуем прямые встречи. Хорошим примером является, в частности, модернизация КПП Мегри, в которой также принимает участие иранская сторона. Мы придаем большое значение продлению срока действия недавно подписанного в Армении соглашения "газ - взамен электричества", что также способствует увеличению объемов экономического взаимодействия", - заявил торговый атташе Армении в ИРА.
Касаясь совместных экономических выставок, экспозиций, Костанян добавил, что они, прежде всего, восполняют информационный пробел, связанный с деловыми кругами, и придают особую живость двусторонним контактам. Армянские бизнесмены также участвуют в выставках, организованных в Иране, в ходе которыхони могут легко найти новых партнеров.