ԿԸՀ-ն գրանցել է Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացրած բոլոր 14 ուժերին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը օգոստոսի 18-ին քննարկեց Երևանի ավագանու ընտրություններին հայտ ներկայացրած ուժերի գրանցման հարցը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 17-ին նշանակված Երևանի ավագանու ընտրությունների համար առաջադրվել են 13 կուսակցություն և 1 դաշինք։
ԿԸՀ-ն արձանագրեց, որ առաջադրված բոլոր քաղաքական ուժերի փաստաթղթերը համապատասխանում են ընտրական օրենսգրքի պահանջներին։
Այսպիսով՝ «Հայաստանի եվրոպական», «Ժողովրդավարական համախմբում», «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Հանուն սոցիալական արդարության», «Ուժը հայրենյաց», «Հանրային ձայն», «Ազգային առաջընթաց», «Հաղթանակ», «Ապրելու երկիր», «Հանրապետություն», «Միացյալ Հայաստան», «Արդար Հայաստան», «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունների և «Մայր Հայաստան» (կազմում՝ «Երկիր ծիրանի» և «Ինտելեկտուալ Հայաստան» կուսակցությունները) դաշինքի ընտրական ցուցակները համարվում են գրանցված։
Գրանցումից հետո եռօրյա ժամկետում՝ մինչև օգոստոսի 21-ը, ընտրական ցուցակները կհրապարակվեն ԿԸՀ համացանցային կայքում՝ elections.am։ Կուսակցությունների, ինչպես նաև ավագանու անդամների թեկնածուների գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը ԿԸՀ են ներկայացվելու օգոստոսի 18-ից մինչև օգոստոսի 23-ը։
Նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկելու է օգոստոսի 23-ին և շարունակվելու է մինչև սեպտեմբերի 15-ը։ Քվեարկության նախորդ օրը՝ սեպտեմբերի 16-ին, ինչպես նաև քվեարկության օրը, քարոզչությունն արգելվում է։

ЦИК зарегистрировал все 14 сил, подавших заявки на участие в выборах в Совет старейшин Еревана
18 августа Центральная избирательная комиссия обсудила вопрос регистрации сил, подавших заявки на участие в выборах в Совет старейшин Еревана. Как сообщает «Арменпресс», на выборах в Совет старейшин Еревана, намеченных на 17 сентября 2023 года, выдвинулись 13 партий и 1 блок.
ЦИК зафиксировал, что документы всех выдвинутых политических сил соответствуют требованиям Избирательного кодекса.
Так, избирательные списки партий «Европейская Армения», «Демократическая консолидация», «Гражданский договор», «За социальную справедливость», «Сила родная», «Общественный голос», «Национальный прогресс», «Победа», «Живая страна», «Республика», «Единая Армения», «Справедливая Армения», «Просвещенная Армения» и блока «Мать Армения» (в составе партий «Еркир Цирани» и «Интеллектуальная Армения») считаются зарегистрированными.
В течение трех дней после регистрации, до 21 августа, списки избирателей будут опубликованы на сайте ЦИК: selections.am. Декларации об имуществе и доходах партий, а также кандидатов в советники будут представлены в ЦИК с 18 по 23 августа.